Rezene Yağının 20 Mucize Faydası


Rezene, çayını hazırlamak için dünya genelinde kullanılan popüler bir bitkidir, ancak az sayıda kişi rezene yağını tanımaktadır. Rezene yağı, birçok yararı olan bir yağdır. Sağlığa olan yararlarını antiseptik, balgam söktürücü, idrar söktürücü, gaz giderici, antispazmodik, müshil, uyarmacı olması içermektedir.

 

Rezene yağının sağlığa olan faydaları

Sindirim sistemine iyi gelir

Rezene tohumları sindirim için harikadır. Bundan dolayı, rezene tohumu yağı sizin için büyük örutubet taşıyor olabilir. Özellikle hazımsızlık, şişkinlik, gaz, kabızlık, kolik, bağlarırsak gazı, mide ekşimesi ve hatta sinirli bağlarırsağa destek sunar. Bu sihirli ot, yağ olarak kullanıldığında sindirimi de uyarabilir ve sindirim sistemini yatıştırıp gaz oluşumunun zararlarını önleyebilir. Yapılan araştırmalar, ışınım veya kemoterapi tedavileri sonrasında sindirim sisteminin yeniden yapılandırılmasında da etkili bulunduğunu anlatmaktadır. (2)

 

Antiseptiktir

Rezene esansiyel yağı antiseptik özelliklerine katkıda bulunan belirli bileşikler içermektedir. Bu özellik sayesinde rezene yağı, yaraların septik hale gelmesini engelleyebilir. Ek olarak, cerrahi operasyonlar, sezaryen doğumlar ve diğer ciddi yaralar sonrasında kesiklerin septik hale gelmesini veya tetanos bulaşmasını önlemede de etkili olduğu bulunmuştur.

 

Diüretiktir

Rezene yağı, idrara çıkma sıklığını ve idrar miktarını arttırarak, fazla su, sodyum, ürik asit, safra tuzları ve diğer toksik elementleri vücuttan çıkarmanın yanı sıra tansiyonnı düşürmeye, böbrekleri temizlemeye ve yağ azaltmaya destek sağlar. Hatırlanması ihtiyaç duyulan tek şey var; vücutta şişme yada su birikimi çekmiyorsanız, rezene yağı alırken daha çok su içmelisiniz, çünkü çok sık idrara çıkma dehidrasyona neden olabilir.

 

Anne Sütünü Artırır

Rezene yağı emziren anneler için önemli bir rol oynayabilir. Östrojen adında olan bir hormon üretimini artırarak süt miktarını teşvik etmektedir. Bu bebeğin yanı sıra anneye de yarar sağlamaktadır. Rezene yağının sindirime olan faydaları sütle birlikte geçer ve bebeği fazlaca yaygın yaşanmış olan gaz ve sindirim sistemi problemlerinden korur. (3)

 

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Rezene, iştah bastırma özelliklerine sahiptir ve metabolizmayı arttırır. Hem de iyi bir idrar söktürücüdür, bu da daha sık idrara çıkmanıza yardımcı olabileceği anlamına gelir. Bu, suyun neden olduğu kilolarından ve toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bununla beraber, rezene yağı kullanırken çok fazla su içmeniz gerekecektir. Bununla birlikte yağ birikintilerini parçalamaya ve karaciğerde depolamaya yardımcı olabilir. Daha sonra vücut ihtiyaç duyduğunda bu yağ enerjiye dönüşmektedir. (4)

 

Kanı ve vücudu temizle

Rezene yağı kanın detoksifikasyon ve arındırma işlevini görmektedir. İdrar üretimini arttırdığından, vücuttan daha fazla zehirli madde atılır. Bundan dolayı, kan ve böbrek temizlenir ve verimliliği artar. Bununla birlikte kandaki sodyum seviyelerini dengeler ve dış kaynaklardan kan almaya çalışan zehirli maddelerin yok edilmesine destek sağlar.

 

Spazmla mücadele eder

Rezene esansiyel yağı sinirler, bağlarırsaklar, kaslar ve solunum sisteminda yatıştırıcı bir etkiye sahiptir, böylece şiddetli öksürme ve epileptik ataklar benzer biçimde spazmodik hücumların etkilerinde hızlı bir rahatlama sağlar. Rezene yağının bağlarırsaktaki peristaltik harekette yardımcı olduğu ve böylece bağlarırsak hareketini arttırarak kabızlığı azalttığı da söylemektir.

 

Kadın sağlığı için faydalıdır

Bu özellik kadınların menstrüel döneminde özellikle yararlıdır. Tıkanmış kanalların temizlenmesine ve reglin düzenli olmasına yardımcı olmaktadır. Rezene yağı, özellikle dönemleri önceden tahmin edilemeyen kadınlarda kolaylık sağlamaya destek olabilmektedir. Ayrıca kramplar, baş ağrısı ve hanımlara fazla rahatsızlık veren ruh hali dalgalanmaları şeklinde dönemlere ilişkin semptomları da hafifletmektedir. (5)

 

Mantarla savaşım eder

Çalışmalar, rezene özlü yağının antifungal yeteneğin haiz olduğu için çeşitli mantar ve maya enfeksiyonlarını tedavi edebildiğini söylemektedir. Tırnak, deri ve saç dökülmelerinin yanı sıra Candida şeklinde ortak maya enfeksiyonlarına karşı da harpmaktadır. Tırnak veya saç mantarını tedavi etmek için, rezene yağını uygun bir taşıyıcı yağ ile inceltilebilir ve etkilenen bölgelere nazikçe sürebilirsiniz. Alternatif olarak, düzgüsel şampuanınıza yada el kremlerinize birkaç damla rezene özü yağı ekleyebilirsiniz.

 

Zihinsel işlevleri artırır

Odaklamaya ve konsantrasyona ihtiyacınız varsa, evinize yada işyerinize rezene yağı dağıtmayı deneyebilirsiniz. Bu, okul çalışmalarına ya da günlük işlere odaklanmakta zorluk geçen öğrencilerde ve yaşlı insanlarda özellikle iyi sonuç verebilmektedir. Rezene yağının hakkaten konsantre olmanıza ve uyanıklığınızı iyileştirmenize yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar da bulunmaktadır.

 

Üst solunum yollarına iyi gelir

Rezene esansiyel yağı, soğuk idraknlığı ve buna bağlı solunum sorunları için iyi bir organik tedavi haline getiren balgam söktürücü niteliklere sahiptir. Sinüs sorunlarına ya da boğazında oluşan tıkanıklığa faydalı olabilmesi için rezene esansiyel yağını direkt olarak şişeden solunum edebilir veya avuçlarınıza sürerek koklayabilirsiniz. Daha etkili bir alternatif için, bir kaç damla rezene yağı ve aynı oranda nane yağını bir kap sıcak suya ilave ederek, onun terapötik buharlarını solunum edebilirsiniz. (6)

 

Cilt sağlığını destek sunar

Rezene yağı cilt için idealdir. Güçlü cilt temizleyici ve cilt tonunu eşitleyici özellikleri bulunmaktadır. Yüzdeki kasları besleyerek cildi nemlendirmektedir. Bu özel yağ cildi yukarı kaldırır, kırışıklıkları azaltır ve yüzdeki göz torbaların görünümünü hafifletir. Ayrıca cilt üzerinde oluşan çürükler, kesikler ve sivilcelerde hızlı bir iyileşme sağlanmasına destek olur.

Bağırsak solucanlarını öldürür

Rezene yağı solucanları yok etmede son aşama etkili bir yağdır. Solucanları ve bağırsaklardaki parazitleri öldürür. Ek olarak boşaltım yollarını temizler. Bu, çoğunlukla parazit solucanlara maruz kalmış çocuklar için idealdir. Sonuç olarak, kötü beslenmeyi de önleyebilir.

 

Kansızlığa iyi gelir

Rezene yağı hem demir aynı zamanda bir amino asit olarak bilinen histidin açısından oldukça zengindir. Bu özellik anemi tedavisi için fazlasıyla yararlıdır. Demir hemoglobinin ana bileşenini oluştururken, histidin hemoglobin üretimini teşvik eder ve ek olarak kanın birçok bileşeninin oluşumuna destek sağlar. (7)

Rezene yağının zararları

Görüldüğü üzere, rezene yağının sağlığa olan bir çok faydası bulunmaktadır sadece yağı kullanırken mutlaka dikkatli olunmalıdır.

 

  • Rezene yağı içerisindeki anotol içeriği, uterin veya östrojen ile ilgili kanseri bulunan kadınların yanı sıra hamile kadınlar için de tehlikeli olabilecek östrojen üretimini artırır.
  • Epilepsi hastası insanlar rezene yağı kullanmamalıdır.
  • Hemofili hastaları, öteki kanama durumlarında olduğu gibi diyabet veya antikoagülan ilaç kullandıkları için rezene yağı kullanmamalıdır.
  • 6 yaşın altındaki çocuklar rezene yağı kullanmaktan kaçınmalıdır.
  • Hassas cilde haiz olan insanoğlu rezene yağını topikal olarak uygulamada dikkatle davranmalıdır. Bir tahriş testi yapmadan önce devamlı yağı sulandırmakta fayda vardır. (8)
  • önerilerSeyreltilmiş rezene yağını topikal olarak güvenle uygulayabilirsiniz ve çok azca miktarda ağız kanalıyla alınması önerirse de, çoğu zaman bu yöntem sağlık problemlerine niçin olabileceği için önerilmez.
  • Soluma: Rezene yağını solumak için birkaç yol vardır. Direkt şişesinden teneffüs edebilirsiniz veya bir mendile sürüp içinize çekebilirsiniz. Difüzör makinenizle de yayabilirsiniz.
  • Masaj: Yağı uygun bir taşıyıcı yağ ile inceltin sonrasında adet kanamalarını yada sindirim sorunlarını tedavi etmek için karnınıza yağla masaj yapın.
  • Esansiyel yağ banyosu: Sıcak su ile dolu olan küvete 4 veya 5 damla rezene yağı ilave edin ve faydalarını vücudunuzun emmesine izin verin. (9)

Yöresel Ürünler Online Satış

Günümüzde yöresel ürünlere ilgi oldukça artmıştır. Doğal gıdaya yönelim ve toplum bilinci henüz çok gelişmese de, yavaş yavaş ilerleme olmaktadır. Eski yöntemler ile elde edilen doğal gıdaları online olarak sipariş verebilirsiniz.

Yöresel Ürün Çeşitleri

Ev Yapımı Salça

Acı Biber Salçası

Tatlı Biber Salçası

Domates Salçası

Ev Yapımı Salça Çeşitlerini Görmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz

Soğuk Sıkım Zeytinyağı

5 LT Soğuk Sıkım Zeytinyağı >> Buraya Tıklayınız

Sivilce Ve Saç İçin Doğal Sabunları Görmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz

Kepeğe İyi Gelen Sabunlar

Zeytinyağlı Sabun

Kükürt Sabunu

Ardıç Katran Sabunu

Bıttım Sabunu

Sivilceye İyi Gelen Sabunlar

Bıttım Sabunu

Ardıç Katran sabunu

Keçi Sütü Sabunu

Ballı Sabun

Yöresel Ürünler Online Satış

100 Çeşite yakın Antep yöresel ürünler ve Hatay yöresel ürünlerini bulabileceğiniz, aynı gün kargo imkanı ile 2-3 gün içinde size ulaşacak yöresel ürünlere göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kilisten Gelsin Sitesinin yenişafak, haberler.com ve sondakika gibi büyük gazetelerde haberleri yayınlanmıştır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
1
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rezene Yağının 20 Mucize FaydasıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin