Karabiber Yağının 10 Efsane Faydası


Karabiber Yağı Faydası Nelerdir ?

  1. Ağrı ve sancıları rahatlatır

Karabiber yağının ısı veren, irin önleyici ve kulunç giderici özellikleri yardımıyla kas incinmeleri, tendon iltihabı ve romatizma semptomlarının ağrılarını azaltmakta oldukça etkilidir.

  1. Yiyecek koruyucu olarak kullanılabilir

Yemeklerinizde olup olmadığını bilemediğiniz mikroorganizmaların üremelerini engellemek için yemeğin içine bir kaç damla karabiber yağını eklemeniz yeterli. Özellikle tavuklu yemeklerdeki bakteri üremelerinin besin zehirlenmelerine yol açabileceği için karabiber yağı ile bunun önüne geçebilirsiniz.

  1. Kolesterolü düşürür

2002 senesinde yapılan bir araştırmaya gore karabiberin kolesterolü ve trigliseridi düşürdüğü saptanmıştır. Kalp damar sağlığı açısından kullanımı faydalı olduğu saptanan bu yağı salatalarınıza ekleyerek hem çeşnilendirebilir bununla beraber kolesterolünüzü düşürebilirsiniz.

  1. İştah açıcı özelliği vardır

Karabiberin çok kuvvetli bir koku almayı artırıcı özelliği olduğu biliniyor. Fakat karabiber yağının azca malum özelliklerinden birisi de iştah arttırıcı olması. Özellikle nörolojik sebeplerle yutma ve yutkunma sıkıntılığu çeken kişilere rahatlama sağlar.

  1. Viral virüslerin kırılmasını sağlar

Uzun süre antibiyotik kullanımı bakterilerin bir çok ilaca dirayetli hale evrilmesini sağlıyor. Yapılan çalışmalarda karabiber özünün hücrelerin yaşama yeteneğine hiçbir zarar vermeden bakterileri kırabilme özelliğine haiz bulunduğunu göstermiştir. Bu özelliğin önemi ise bakterilerin ilaçlara direnç kazanmasını engelliyor.

  1. Vücutta detoks etkisi gösterir

Karabiber yağı lokal olarak uygulanmış olduğunda, uygulandığı bölgenin ısınmasını sağlar ve terlemeyi artırır. Ek olarak idrar getirici etkisi yardımıyla idrara çıkmayı artırır ve vücuttaki toksinlerin bu yolla da atılmasına destek sağlar.

  1. Kan dolaşımını teşvik eder

Karabiber yağı dahili olarak alındığında kan dolaşımını destekler ve mukus oluşumunu hızlandırır. Özellikle tarçın, zerdeçal ve karabiber yağı karıştırılarak oluşturulan naturel karışımlar kan dolaşımının desteklenmesi için çok etkilidir.

  1. Anksiyete ve sigara krizlerini azaltır

1994 yılında yapılan bir araştırmaya bakılırsa karabiber yağının sigara içen kişilerde bir sonraki sigara için duydukları yoksunluk etkisini azalttığı kanıtlanmıştır.  Ek olarak anksiyete rahatsızlığına haiz kişilerde de bu rahatsızlıktan oluşan etkilerin azalmasını da sağlar.

  1. Kanser önleyici davranış gösterir

2010 yılında Michigan State Üniversitesi tarafından meydana getirilen bir araştırma ile karabiber yağının iltihap önleyici, antioksidan ve kanser önleyici davranışlar gösterdiği saptanmıştır. Bu çalışmalarda karabiber yağının kanser hücrelerinin yayılmasını yavaşlattığı gözlemlenmiş.

  1. Sindirime destek sunar

Karabiber yağı kabızlık, diyare ve gaz benzer biçimde sindirim sistemi hastalıklarından oluşan etkileri azaltıcı özelliktedir.

Karabiber Yağı nasıl Uygulanır?

Kaslarda ve sinirlerde kan dolaşımını artırmak için 3-5 damla karabiber yağını etkilenen bölgeye damlatarak sıcak kompres yapabilirsiniz.

Çorba, güveç, yahni, fırınlanmış sebze ve salatalarınıza lezzet katmak için 1-2 damla karabiber yağı ekleyebilirsiniz.

Kabızlık, diyare ve gaz benzer biçimde sindirim sistemi hastalıklarında rahatlama sağlamak için 1-2 damla karabiber yağını meyveli bir içeceğe veya çorbanıza ilave ederek içebilirsiniz.

Vücutta detoks etkisi göstermesi için 1-2 damla karabiber yağını direk olarak yutabilirsiniz.

Kas incinmelerinde ve tendon iltihaplarında rahatlama sağlamak için etkilenen bölgeye lokal olarak uygulayabilirsiniz.

Romatizmayı doğal olarak tedavi etmek için romatizma rahatsızlığının olduğu bölgelere 1-2 damla karabiber yağını lokal olarak uygulayabilirsiniz.

Solunum yolları ile ilgili sorunlarda bu yağdan içebileceğiniz gibi direk olarak şişesinden kokusunu içinize çekebilirsiniz.

Sigara krizleri geldiğinde karabiber yağı şişesinden kokusunu sıkı bir halde içinize çekebilirsiniz.

Solunum yolu tıkanıklıklarında rahatlama sağlamak için göğsünüze 2-3 damla karabiber yağı damlatabilirsiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karabiber Yağının 10 Efsane FaydasıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin