Mersin yağının Mucizevi Faydaları nelerdir


Mersin yağının faydaları

Oldukça uçucu yağ olan mersin yağı, antik ve halk tıbbında fazlaca uzun bir geçmişe haiz olan tohumlar, bitkiler ve çiçeklerden üretilmektedir. Mersin yağı da kolayca bu kategoriye girebilmektedir. Ancak, birçok kişi bu esans yağına henüz aşina değildir.

Mersin bitkisinin yaprakları ve meyveleri yüksek düzeyde sindirim enzimlerine haizdir ve cilt problemlerine yardımcı olabilmektedir. Özellikle Yunanlılar, iyileşme özellikleri nedeniyle bu bitkiye oldukça saygı duymuşlardır.

Mersin bitkisinin yaprakları, farklı şeyler için kullanılabilen varlıklı bir yağ üretmektedir. Okaliptüs ve çay ağacı yağı da, mersin bitkisinin ilişik olduğu ailenin malum öteki üyeleridir. Antiseptik, antimikrobiyal, antiinflamatuar, dekonjestan ve sıkılaştırıcı özelliklere sahip olması nedeniyle mersin yağı çok yönlüdür ve değişik fakatçlarla kullanılabilmektedir. Eski ilaçlarda idrar yolu enfeksiyonları, saflaştırma, sindirim problemlerı ve öksürük şurubu olarak kullanılmıştır. (1)

Mersin yağının sağlığa olan faydaları

Sıkılaştırıcıdır: Ağız yıkama işleminde kullanılıyorsa, mersin esansiyel yağı, dişetlerinin hafifletir ve dişler üzerindeki tutunmasını güçlendirir. Eğer yutulursa, bağırsak kanalları ve kasları kasılmaya adım atar. Ek olarak cildi sıklaştırır ve kırışıklıkların azalmasına destek sunar. öteki taraftan, kan damarlarını kasılmaya teşvik ederek kanamanın durdurulmasına da destekçi olur.

Kötü kokuyla savaşım eder: Mersin esansiyel yağı, kötü kokuları ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Oda tazeleyici olarak tütsü çubukları ve brülörler, fümigantlar ve buharlaştırıcılarda kullanılabilir. Bununla beraber vücut deodorantı veya parfüm olarak da kullanılabilir. Bazı ticari deodorantlar şeklinde deride kaşıntı, tahriş veya yamalar benzer biçimde yan etkileri sebep olmaz.

Sinir sistemine iyi gelir: Mersin yağı sinirlerin istikrarına destek sağlar ve sizi küçük mevzular üzerinde gerilmiş yada gereksiz yere stres meydana getirmeye karşı korur. Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, sallanan uzuvlar, korku, baş dönmesi, kaygı ve kronik stres şeklinde sinir ve sinirsel bozukluklara karşı faydalı olabilen bir yağdır. (2)

Mantarla savaşım eder: meydana getirilen araştırmalara nazaran, mersi özü yağı Candida ve benzeri pek çok mantar türüne karşı antifungal bir etkinlik sergilemektedir. Araştırmacılar uçucu yağ ile antifungal bileşik olan amfoterisin (mantar ilaçlarındaki bir madde) arasındaki sinerjik etkiyi de değerlendirmişlerdir ancak mersin esansiyel yağı, tek başına kullanıldığında dahi iyi bir antifungal tesir sergilemiştir. (3)

Antiseptiktir: Bu özellik, mersin esansiyel yağı yaralara uygulanacak uygun bir madde haline getirmektedir. Hasarın sebebinin demir bir nesne olması durumunda, mikropların yaraları enfekte etmesine ve böylelikle sepsis ve tetanosa karşı korunmasına izin vermez.

Üst solunum yollarına iyi gelir: Mersin özü yağının sahip olduğu özellikler, solunum yollarında balgam ve katar birikimine karşı koymaya yardımcı olmaktadır. Bu özellikler ayrıca mukus oluşumunu da engelleyerek ve öksürük veya nefes alma sorunundan kurtarmaya destekçi olur. (4)

Sıtma ile savaşım eder: Mersin yağı, sıtma tedavisinde geleneksel olarak kullanılmaktadır. Sıtma, insana sivrisinek yöntemiyle geçen kan paraziter bir hastalıktır. Ortadoğu ve Afrika’da ciddi hastalıklara ve ölümlere yol açan yaygın bir hastalıktır. Bilim adamları, sıtma ve mersin yağı arasındaki bağlantı üzerine araştırmalar yapmıştır ve bu yağın fazlaca etkili olduğunu bulmuştur.

Siğillerle savaşım eder: Siğiller bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Siğillerdeki tıbbi tedaviler bazen başarılı olamamaktadır. Yüz siğillerinin tedavisi özellikle zordur. İran geleneksel tıbbında etkili ve düşük maliyetli bir topikal tedavi yöntemi olarak mersin özü yağı kullanılmaktadır. Tertipli olarak kullanıldığında hem yüzde bununla birlikte vücudun öteki bölgelerinde olan siğilleri ortadan kaldırabildiğine dair çalışmalar bulunmaktadır. Bilim adamları bu durumu mersin yağının antiviral özelliklerine bağlamaktadır. (5)

Hormonları dengeler: Mersin yağı, her hangi bir hormon dengesizliğini tedavi etmek için mükemmel bir yol olduğu anlamına gelen adaptojen özelliklere sahiptir. Hormon dağılımından sorumlu olan bezin tiroidini düzenleyebilir. Aşırı aktif yada aktif tiroid bezi ile ilgili problem yaşayanlar, bu yağı uygulayarak rahatlayabilirler. Boyna ve göğse birkaç damla sürmek, sistemin hangi yönde olursa olsun uyarlanmasına yardımcı olacaktır.

Cilt sağlığına iyi gelir: Geniş gözeneklere ve sivilcelere eğilimli bir cildiniz var ise, cilt bakım rutinine eklemek için mükemmel bir yağdır. Mersin yağı naturel bir sıkılaştırıcıdır, bu da derideki yağ miktarını doğal olarak dengelemesi anlamına gelmektedir. Ayrıca tenin nefes alıp organik pH dengesine dönmesine müsaade eden yüksek bir tanen içeriğine haizdir. Gmeşhurk yağınıza biraz mersin yağı eklemeyi deneyin. Birkaç damla iş görecektir. (6)

Uykusuzluğa iyi gelir: Mersin yağı uyumadan önce aşırı etken yahut yoğun olan zihni rahatlatmaya yardımcı olmaktadır. Yatak odası difüzörüne bir damla ekleyebilir ya da yatağınıza yakın bir yere bir damla yağdan sürebilirsiniz. Ağır ya da donuk bir uyku yerine sakin, gençleştirici ve rahat bir uyku çekilmesine destek olur. Çok yönlü bir sinir toniği olan mersin yağı, vücudun strese karşı sakin bir şekilde tepki vermesine de destek olmaktadır. (7)

Enfeksiyonla savaşım eder: Mersin esansiyel yağı, antibakteriyel, mikrop öldürücü, mantar önleyici ve antiviral bir madde olduğundan enfeksiyonları engeller. Aynı zamanda, ishali durdurmaya yardımcı olurken mide ve bağlarırsaklardaki enfeksiyonların iyileştirilmesine de destek olur.

Kronik problemlere iyi gelir: Cilt bakımı ve hemoroit, akne, sivilceler, sistit, üriner sistem enfeksiyonları ve vajinal akıntı benzer biçimde kronik problemlere karşı kullanılabilir. (8)

Mersin yağının zararları

Mersin yağı genellikle toksik olmayan bir yağ olarak kabul edilir. Hafifçe doğası, solunum sorunları olan çocuklar ve yaşlılar için uygun olmasını sağlar. Bununla beraber, zeytinyağı yada hindistancevizi yağı gibi diğer taşıyıcı yağlarla seyreltilmeden kullanmamanız gerekir.

Herhangi bir ters etkiyi denetim altına almak için bir cilt tahrişi testi yapabilir veya seyreltilmiş yağ damlasını cildinizin küçük bir kısmına uygulayabilirsiniz.

Mersin esansiyel yağı, ABD besin ve İlaç İdaresi (FDA) tarafınca bir besin katkı maddesi ve tatlandırıcı olarak da onaylanmıştır. Soğuk algınlığı, öksürük ve benzer problemler yaşayan çocuklar için nazik olsa da, 6 yaş ve altındaki çocukların tüketmesi önerilmemektedir.

Mersin yağını evcil hayvanlarda, özellikle de kedilerde kullanmayın, zira toksiktir. Kullanmadan önce ne olursa olsun baytar hekiminize danışın.

Hamile ve emziren hanımlar, mersin yada herhangi bir nebat yağı kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır. (9)


Yöresel Ürünler Online Satış

Günümüzde yöresel ürünlere ilgi oldukça artmıştır. Doğal gıdaya yönelim ve toplum bilinci henüz çok gelişmese de, yavaş yavaş ilerleme olmaktadır. Eski yöntemler ile elde edilen doğal gıdaları online olarak sipariş verebilirsiniz.

Yöresel Ürün Çeşitleri

Ev Yapımı Salça

Acı Biber Salçası

Tatlı Biber Salçası

Domates Salçası

Ev Yapımı Salça Çeşitlerini Görmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz

Soğuk Sıkım Zeytinyağı

5 LT Soğuk Sıkım Zeytinyağı >> Buraya Tıklayınız

Sivilce Ve Saç İçin Doğal Sabunları Görmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz

Kepeğe İyi Gelen Sabunlar

Zeytinyağlı Sabun

Kükürt Sabunu

Ardıç Katran Sabunu

Bıttım Sabunu

Sivilceye İyi Gelen Sabunlar

Bıttım Sabunu

Ardıç Katran sabunu

Keçi Sütü Sabunu

Ballı Sabun

Yöresel Ürünler Online Satış

100 Çeşite yakın Antep yöresel ürünler ve Hatay yöresel ürünlerini bulabileceğiniz, aynı gün kargo imkanı ile 2-3 gün içinde size ulaşacak yöresel ürünlere göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kilisten Gelsin Sitesinin yenişafak, haberler.com ve sondakika gibi büyük gazetelerde haberleri yayınlanmıştır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mersin yağının Mucizevi Faydaları nelerdirBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin