Astım Belirtileri | Astımın Bitkisel Tedavisi


Doğal Yollarla Astım Hastalığı Nasıl Geçer?

Astım nedir?

Astım hava yollarının daralması ve zamanla duyarlılığının artmasına bağlı olarak gelişen kronik bir hastalıktır. Tekrarlayan öksürük ve hışıltı ile karakterizedir. Astımda büyük ve küçük hava yolları etkilenebilir. Astım hatalığına her yaş grubunda karşılaşılsa da vakaların %30’u yaşamın ilk yılında ortaya çıkar. Son dönemlerde tüm alerjik hastalıklar gibi astımın da görülme sıklığı artmıştır. Hastalığın artış nedeni olarak kapalı ortamlarda yaşama, ev tozları ve ev içi alerjenlere maruz kalma gösterilebilir.

Astım hastalığının oluşumunda genetiksel  ve çevresel faktörler rol oynar. Hastaların şikayetleri sigara dumanı, hava kirliliği, soğuk hava, enfeksiyon gibi tetikleyici veya çevresel tozlar, hayvan tüyleri, polenler, küf mantarları gibi duyarlı oldukları alerjenlere maruz kalma sonucu ortaya çıkar. Bu durum klinikte öksürük, nefes darlığı ve hırıltı gibi şikayetlerle kendini göstermeye başlar. Hastalık durumundaki bu kötüleşmeler astım atağı olarak adlandırılmaktadır. Ailesinde alerji veya alerjik hastalık olan çocukların astım komplikasyonuna daha yatkındır. Çocuklarda astım hastalığı alerji ile yakından ilişkilidir ve alerjik astım olarak literatürde yer almaktadır.

Astım belirtileri nelerdir?

Astım hastaları ataklar arasında genellikle rahat olur. Astımın tetiklendiği durumlarda bronşlarda ödem ve salgı artışı oluşur ve buna bağlı olarak öksürük, nefes darlığı ve göğüs ağrısı ortaya çıkar. Şikayetler gece veya sabaha karşı şiddetlenir. Şikayetler kendiliğinden düzelebileceği gibi hastaneye yatış gerektirecek kadar şiddetli olabilir. Öksürük genellikle kuru ve balgamsızdır. Soluk alıp verirken ıslık sesi duyulabilir.

Astımın nedenleri nelerdir?

 • Ailede astım hastalığına sahip bireylerin olmasıyla genetiksel olarak geçebilir.
 • Solunum yoluyla toz ve kimyasal maddeler maruz kalan meslekler zamanla hastalığı tetikler.
 • Bebeklik döneminde alerjenlere maruz kalmasında vücuttan atılamazsa hastalık etkeni olabilir.
 • Bebeklik döneminde ağır solunum yolu hastalıkları geçirmekte astıma sebep olabilir.
 • Annenin gebeyken sigara içmesi veya yoğun sigara dumanına maruz kalmak hastalığı tetikler.

Doğal Yollarla Astım Hastalığı Nasıl Geçer?

 • Ada Çayı: Adaçayını kaynamış suda normal çay şeklinde demleyerek tok karnınıza tüketebilirsiniz. Hali hazırda öksüren hastaların rahat nefes almasında etkilidir. Uzun süreli tüketildiğinde astımın belirtilerini yavaşlatabilir.
 • Nane Çayı: Evinizde bulunan kuru nanelerden veya taze nanelerden yararlanarak yeşil çay şeklinde demleyerek tüketebilirsiniz.
 • Limon ve Bal: Her derde deva olarak bilenen bu iki karışım astım hastalarının rahat nefes alıp vermesi konusunda büyük faydalar sağlayabilmektedir.
 • Kekik ve papatya: Kekik ve papatyayı aynı anda bir çay demler gibi demleyerek astım hastalığınızı ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Isırgan otu çayı: Isırgan otunun birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Bunlardan biri de astım hastalığıdır. Astım ve özellikle bronşite iyi gelerek akciğerlerimizdeki havayı düzenlenmektedir. Astım rahatsızlıkları olanlar ısırgan otunu kaynamış suda 5 dakika çay gibi demledikten sonra tok karnına içildiğinde astıma iyi gelmektedir.
 • Çörekotu yağı: Yarım çay kaşığı çörekotu yağı astım tedavisini destekleyecektir. Bunun haricinde saf ve sızma zeytinyağıyla karıştırarak salatalarınıza ilave ederek tüketebilirsiniz.
 • Biberiye: Biberi bitkisinin içindeki maddelerin özellikleri nefes almayı kolaylaştıran bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda tercihinize göre biberiyeyi günde en fazla 2 kez olacak şekilde çay olarak da tüketebilirsiniz.
 • Akasya yaprağı: Akasya yaprağını kurutulmuş olarak aktarlarda bulabilirsiniz. Bir litre kaynamış suya bir tutam akasya yaprağı atarak demleyerek tüketebilirsiniz
 • Ekinezya: Ekinezya çayı da astım ve özellikle bronşit konusunda faydalı olan çaylar arasındadır. Demleme ya da sallama olarak tüketebileceğiniz bu çaydan her sabah ve akşam içebilirsiniz.
 • Okaliptus: Kokusu bile rahatlatmanıza sebep olacaktır. Çayını tüketerek de astımın kötü etkilerini azaltabilirsiniz.
 • Anason çayı: Adaçayıyla benzer etkilere sahip bir diğer bitkimiz de anasondur. Ayrıca sakinleştirici etkisi de bulunan anason çayını çubuk tarçınla beraber demleyerek gün içinde içebilirsiniz.
 • And
  ızotu :
  Andızotunu astımın kötü etkilerinden kurtulmak için tüketebilirsiniz. Doktorunuzdan onay alarak bir tutam kurutulmuş andızotunu balla karıştırıp yiyebilirsiniz. Ancak aşırı miktarda tüketiminin çeşitli alerjik hastalıklara sebebiyet verebileceğini de hatırlatalım.

 

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Astım Belirtileri | Astımın Bitkisel Tedavisi

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin