Dizde Oluşan Sıvı Kaybı | Bamya Tohumu Faydaları


Eklem Sıvısı Azalması ve Alternatif Tıp ile Tedavi Önerisi

Normalde eklemlerde sinoviyal sıvı denilen sıvı bulunur. Temel görevi eklemlerin sürtünmesiz şekilde hareketini sağlamaktır. Sinoviyal sıvının kayganlaştırıcı özelliği hyaluronik asitten kaynaklanır. Sağlıklı kişilerde hyaluronik asit molekülü oldukça büyüktür. Büyüklüğü sebebiyle çeşitli şekiller oluşturarak sinoviyal sıvıya kıvam kazandırır. Hyaluronik asitin bir başka görevi proteoglikan denilen moleküllere bağlanarak eklem kıkırdağını sağlamlaştırmaktır. Eklem kireçlenmesi olan hastalarda hyaluronik asit molekülü küçülür. Bu sebeple eklem sıvısının kıvamı azalır ve hareketler sırasında sürtünmeler başlar. Temelde olan şey eklem sıvısının niteliğinin bozulmasıdır.

Dizde Sıvı Kaybı Ve Yaş Faktörü

Yaş ilerledikçe eklem kireçlenmesi görülme sıklığı artmaktadır. 65 yaş üstünde hemen herkeste en az bir eklemde kireçlenme bulguları görülebilir. Eklem kireçlenmesi zamanla oluşsa da herkeste şikayete yol açmaz. Eklem anatomisindeki doğuştan veya sonradan oluşan anormallikler, travma öyküsü, ailesel yatkınlık, kas zayıflığı, eklemlerin aşırı veya yetersiz kullanımı, eklemlerin fazla esnek olması (hipermobilite), obezite eklem kireçlenmesi nedeni olabilir.

Eklem sıvısının azalması ve sonraki süreçte doktorunuzun tedavisine ek olarak alternatif tıptan da destek alabilirsiniz. Özellikle değerini son dönemlerde iyice farkettiğimiz ‘bamya tohumu’ söz konusu hastalık için biçilmiş kaftan özelliğindedir. İçerisinde bulundurduğu mineral ve vitaminlerle birçok kişinin gündeminde yer alarak araştırılmaya devam etmektedir. Besin değeri incelendiğinde diğer sebzelere göre daha düşük kalorisi olan bamya tohumu, yağ ve karbonhidrat değerleri de oransal olarak daha az verilere sahiptir.

Özellikle diz ağrısı, dizde sıvı kaybı, kireçlenme ve menisküs gibi dizle ilgili rahatsızlıkların tedavisinde önerilen bamya tohumu; doğal fitoterapik bir bitki olarak değerlendiriliyor.

Bamya Tohumu Faydaları

Bamya tohumunda bulunan ve miktarı kıyasla daha fazla olan vitamin ‘Potasyum’dur.’ Bu vitamin kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur ve kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırır. Bamya tohumu, bu nedenle, osteoporoz , kırıklar ve aşırı kanamayı (yaralanma veya kanama bozukluklarını) önlemeye yardımcı olur . K vitamini güçlü kemikler inşa etmek ve kemik yapısını korumak için gereklidir. Kan pıhtılaşma proteinlerinin üretimi için önemli bir etkendir.

Bamya Tohumunun İçindeki Mineraller

Demir, kalsiyum, manganez ve magnezyum gibi mineraller ihtiva eder.

Bamya tohumunda %14-19 arasında değişen oranda yağ bulunmaktadır. Linoleik yağ asidi oranın yüksek olmasıyla bamya tohumu yağı, kaliteli ve sağlıklı bir bitkisel yağdır.

Vitamin ve mineral madde kaynağı olan bamyanın besin değerine bakılacak olunursa, diğer sebzelere göre kuru madde ve kalorisi düşük, yağ ve karbonhidrat miktarının daha az olduğu görülebilir.

Bamyanın besleyici içeriği bakımından, kalp sağlığını ve kemikleri destekleyerek, kansere karşı vücudu koruyacağı anlamına gelmektedir.
 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dizde Oluşan Sıvı Kaybı | Bamya Tohumu FaydalarıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin