Horlama Nasıl Durdurulur | Horlama Çözüm


Horlama Nasıl Durdurulur?

En basit tanımıyla horlama, havanın dar veya tıkalı bir hava yolundan sıkışması sonucu meydana gelir. Vücudunuz havayı burun ve boğazdan serbestçe hareket ettiremediğinde horlarsınız. Anatomi açısından horlama, kısmen kapalı bir üst solunum yolunun veya burun ve boğazı içeren üst solunum yollarının bir sonucudur. Horlama kimsenin uyku düzenini bozmasa bile, bu yüksek sesler göz ardı edilmemelidir. Horlama nedeni temel bir sağlık sorununun işareti olabilir.

 

 Horlamanın Gerçekleşme Sebepleri

 

 Horlama, uyuduğunuzda, hava burun ve boğazda serbestçe hareket edemediğinde gerçekleşir. Bu, boğazınızdaki rahat dokuların titreşmesine ve gürültülü horlama sesi çıkarmasına neden olur.

Uyuduğunuzda, boğazınızdaki kaslar gevşer. Dilin yumuşak damak tabanı, boğazınızın arkasına daraldığı için sırtüstü yattığınızda daha fazla horlarsınız. Horlama durdurma için sinüslerinizi temizlemeyi deneyebilirsiniz. Şekersiz sakız çiğnemek de horlamayı durdurma etkenleri arasındadır.

Ağız, dil, çene ve yüz kaslarıyla egzersiz yapmak horlamayı engeller. Ayrıca ağız veya dil egzersizleri yapmak, horlama sıklığını azaltır.

 

 Bol Miktarda Su İçin

 

 Bol miktarda su içmek horlama olasılığınız azalır. Boğaz kuruluğu, horlamayı çok daha kötü hale getirir. Steril su ve tuz, daha kolay nefes almanıza ve daha az horlamanıza yardımcı olur. Alerji, tıkanıklık ve kuruluktan kaynaklanan horlamayı hafifletir. Birkaç kilo kaybetmek, horlama ihtimalinizi sınırlar. Boğazdaki ve boynun çevresindeki yağ dokusunu hava yolunu sıkan ve havanın serbestçe içeri ve dışarı akmasını önleyen yağları azaltır. Alkol, horlama ihtimalini dört katına çıkarır, bu yüzden alkolden uzak durmalısınız.

 

 Horlamanın İnsan Üzerine Etkisi

 

Horlama uykunuzu birden fazla şekilde bozar ve yakınlarda uyuyan insanları rahatsız eder. Bununla birlikte, bazı ciddi sağlık riskleri de ortaya çıkarır. Horlamanın en acil sonucu kandaki oksijen seviyesindeki düşmedir. Horlama kandaki oksijen seviyesinin düşmesine neden olur. Yüzde doksanın altındaki herhangi bir seviye vücut için tehlikelidir. Horlama, solunumun yanlış yapılmasına ve parçalı uykuya yol açtığından, en belirgin sonuç gündüz uykunuzun gelmesidir.

 

Bu nedenle, bazı durumlarda

sinir bozucu davranışlara, otomobil kazalarına ve hatta depresyona yol açar. Baş ağrısı ile uyanmak, horlamanın en yaygın etkilerinden biridir. Araştırmacılar, horlama ile sabah baş ağrıları arasındaki diğer uyku bozuklukları arasında bir bağlantı olduğunu ifade ediyor.

 

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Horlama Nasıl Durdurulur | Horlama Çözüm

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin