Hünnap meyvesinin faydaları nelerdir? Hünnap hangi hastalıklara iyi gelir?


Hünnap tat ve imaj olarak devletimizde çok bilinmeyen bir meyveydi. Gelgelelim son vakitlerde artan üretimi ile Ekim ayı gelmeden tezgahlarda ...


Hünnap tat ve imaj olarak devletimizde çok bilinmeyen bir meyveydi. Gelgelelim son vakitlerde artan üretimi ile Ekim ayı gelmeden tezgahlarda konumunu alamaya başladı. Zeytinden biraz büyük ve bekledikçe büzüşen imajı ile merak konusu olan hünnap hakkında her şeyi sizler için derledik. Yüzde 85 C vitamininden oluşan hünnap hakkına merak edilenleri haberin detayında bulabilirsiniz. Pekala hünnap meyvesinin yararları nelerdir? Hünnap hangi illetlere uygun gelir?

Cehrigiller ailesine ilişkin bir ağaç tipinde yetişen hünnap meyvesi birinci olarak yeşil bir renkte gelişir. Sonbahar güneşinde bekleyen meyve devranla al ve kahve rengi arası bir renge bürünür. Dış yüzeyi hafif sert olan hünnap imaj olarak zeytine aynısı(bezneri). Yabani olarak bulunduğu üzere bahçelerde kişisel olarak da yetiştirilir. Yeşil hali ekşi bir tada sahipken rengi yoğunlaştıkça tadı da tatlılaşır. Çin’den tüm yerküreye yayılan bu meyve alternatif tıpta sıkça kullanılan doğal ilaçtır. Kuzey Afrika, Suriye ve Hindistan’da da bulunur. İklim koşullarına derhal ayak uyduran bir ağaca sahiptir. Devletimizde Marmara, Garp ve Güney Anadaolu’da da yetiştirilir. İçeriğinde doğal şeker bulunan meyve kurutulup çay ile birlikte tüketilir. İçeriğinde yüzde 85 nispette C vitamini bulunduran nadir meyvelerdendir. Bu özelliği sayesinde bir avucu tüm vücudu toksinlerden arındırır. Bağışıklığı kuvvetlendirir. 100 gramlık hünnapta yüzde 7 A vitamini, yüzde 20 B vitamini ayrıyeten demir, manganez, magnezyum, fosfor, kalsiyum, çinko ve sodyum bulunuyor. Hünnapla ilgili yapılan çalışmalarda meyvenin kanserli hücrelerin oluşumunu azaltığı biliniyor. Varlıklı bir içeriğe sahip olan hünnap meyvesi doğal bir sakinleştirici özelliği vardır. 

HÜNNAP MEYVESİNİN YARARLARI NELERDİR?

Mevsim geçişlerinde sıklıkla yaşanılan boğaz enfeksiyonlarına güzel gelen öksürük bunalımlarını kesmede birebir yarar sağlayan besinlerden biridir. İçerdiği pektin unsuru boğazlardaki tüm naturel çiçek Doğal çiçek balııııgamı sökerek atmanıza yardımcı olur. Astım vecilt effüs hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Derhal çabucak herkesin kimi yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerden ötürü yaşadığı idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) rahatsızlığına düzgün gelir. sinndirimmi pratiklaştırarak mide ve bağırsaklardaki zararlı bakterilerin nispetini azaltır. Uzun mühlet de tok tutarak kilo vermenize bile yardımcı olur. Ayrıyeten kilo verirken kuvvet kaybı yaşamanızı önler. 

kuvvetlü antioksidan özelliği sayesinde karaciğeri toksinlerden arındırır. Böylelikle tensorunlarına yakalanma riskini azaltır. Bağışıklığı zorlendirerek riskli illetlere yakalanmayı ketler. Mütehassıslar mahsusen bu meyvenin sonbahar aylarında tertipli tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. 

gün boyu bir avuç tüketildiğinde bağışıklık sisteminizi süratli bir halde kuvvetlendirir. Kemik ve adele(adele(kas)) kaybını önler. Çiğ olarak tüketilen bu meyve tükürükteki zararlı salınımların nispetini azaltarak ağız ve diş sıhhatini da korur.

Potasyum vücuttaki hücrelerin daha sağlıklı işlemesini sağlar. Bu yüzden vücudun günlük gereksinim duyduğu minerallerin başında gelir. Hünnap bu bakımından varlıklı bir meyvedir. Bir kahve kahve fincanııa yakın tüketildiğinde vücudun potasyum gereksiniminin yüzde 70’ini karşılar.

Yapılan araştırmalara nazaran hünnap içerdiği unsurlar sayesinde hudut sisteminin yapısını korur. Bu yüzden kişinin çabuk sonlanmasını ya da gerilim üzere ruhsal durumlar yaşamasının önüne geçmesini destekler. zorlü bir antidepresan ilaç hizmeti görür. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hünnap meyvesinin faydaları nelerdir? Hünnap hangi hastalıklara iyi gelir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin