Çocuklarda göz kuruluğu nasıl makbul? Daha az kırpıyorsa…

Yetişkinlerde sıklıkla görülen ve çeşitli nedenlere bağlı olan göz kuruluğu çocuklarda da görülüyor! Dış etmenlere bağlı olarak gelişen göz ...


Yetişkinlerde sıklıkla görülen ve çeşitli nedenlere bağlı olan göz kuruluğu çocuklarda da görülüyor! Dış etmenlere bağlı olarak gelişen göz kuruluğu çocuklarda umumiyetle az göz kırpma durumlarında anlaşılabiliyor. Ekseriyetle evlatlar kendilerini yeteri kadar tabir edemedikleri için çocuklarda göz kuruluğu zor teşhis edilebilmektedir. Çocuklarda göz kuruluğu umumiyetle gözlerde yanma, batma üzere şikayetler yaygın olarak görülebiliyor. Seiko Optik Türkiye Göz Sıhhati Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, çocuklarda göz kuruluğu tedavisi ve belirtileri hakkında değerli malumatlar paylaştı. Çocuklarda göz kuruluğu tedavisi nasıl olur? Çocuklarda göz kuruluğu nasıl makbul? İşte ebeveynlerin göz kuruluğunda evlatlarında dikkat etmesi gerekenler Elmaelma.com’da!

Dış etmenlere bağlı nedenlerle ortaya çıkma orantısı daha çokça. Yazın maruz kalınan güneş, tuzlu su, kışın ise tesirini gösteren rüzgâr üzere dış etmenler göz kuruluğuna sebep olurken mütemadi dijital aletlere bakıyor olmak en büyük tetikleyicilerinden. Bu hastalık çocuklarda nadir görülürken, kendilerini net tabir edemedikleri için muayenede güçlükle teşhis ediliyor. Kendini söz edebilen 6-7 yaş ve üzeri çocuklarda mahsusen yanma ve batma şikayetlerinin dikkate alınması gerektiğinin altını çiziyor.

Evlatlar Elektronik Eşyalara Daha Az Bakmalı!

Evladın daha az göz kırpmaya başlaması göz kuruluğunun oluşmasına sebep olan etkenlerden birisidir. Bunu gözlemlemek de ebeveynlere düşüyor. Ağır telefon ve dijital cihaz tasarrufu göz kırpmasının azalması ile pratik kuruluk belirtilerine sebep olabileceğinin altını çizen Op. Dr. Özgür Gözpınar; “Kirpik dibi iltihabı (blefarit) sebebiyle kuruluk gelişebilir” diyor. Göz alerjileri ve alerji tedavisinde kullanılan ilaçlar da kuruluğa yol açabiliyor. Bu durumda doktorlar alerjiyi tedavi ederken kuruluğu gözden kaçırmamalı.

Güneşe Işınlarına Maruz Kalan Gözlerdeki Göz Yaşı Buharlaşıyor!

Güneş ışınlarına çok maruz kalmak birtakım göz yapılarına zarar verirken tıpkı devirde ısı sebebiyle gözyaşı buharlaşarak süratle azalıyor ve göz kuruluğu oluşuyor. Yazın evlatlara UV ışınlarına karşı koruyan güneş gözlükleri ve şapka takmak epeyce değerli. Yaz mevsimi sonlarında göz kuruluğu vakaları daha çokça görülüyor. Kış aylarında fazlalaşan rüzgarlar da tıpkı biçimde göz yaşının süratli buharlaşmasına sebep oluyor. Buharlaşmanın ağır olduğu aylarda su tüketimini çoğaltmak da değerli.

Göz Kuruluğunu Ne Tetikler?

ancak çocuklarda bariz seviyede kuruluk sebepleri nadir görülen daha önemli durumlardan kaynaklanabilir. Rosacea üzere tenilletleri, juvenil diabet, juvenil artrit, A vitamini eksikliği yapan marazlar ve kemoterapi yahut radyasyon tedavisi…

iyileştirmede yeniden kuru göz marazının tedavi metotları uygulansa da çocuklarda doz ayarına dikkat edilmeli. iyileştirmede kıymetli olan gözün kaybettiği nemi yani gözyaşını geri kazandırmak. naturel ebeveynlere de çok vazife düşüyor. Bunların başında telefon, bilgisayar ve tablet üzere dijital aletlerin tasarrufunun müddetini azaltmak geliyor. Evlatları havası kuru ve klimalı ortamlarda bulundururken gerekli önlemleri almak gerekir.

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/cocuk/cocuklarda-goz-kurulugu-nasil-gecer-surekli-

gozlerini-kirpiyorsa-dikkat-5d9c35866876103a8d781d0a

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Göz,iyileştirme,Göz Kuruluğu,Kuru,çocuklar

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuklarda göz kuruluğu nasıl makbul? Daha az kırpıyorsa…

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin