Donuk omuz sendromu nedir? Donuk omuz sendromunun belirtileri nelerdir?


Ünlü oyuncu Aslıhan Gürbüz, Ufak Tefek Cinayetler serisinde rol aldığı sırada yaşadığı omuz ağrısı sebebiyle doktora baş vurdu. 5 gündür ...


Ünlü oyuncu Aslıhan Gürbüz, Ufak Tefek Cinayetler serisinde rol aldığı sırada yaşadığı omuz ağrısı sebebiyle doktora baş vurdu. 5 gündür omuzunun anormal halinde ağrıdığını söyleyen Gürbüz, yakalandığı marazı öğrenince şoke oldu. Hareket kısıtlığına neden olan donuk omuz sendromuna yakalanan Gürbüz, günlerce sete gidememişti. Pekala donuk omuz sendromu nedir? Donuk omuz sendromunun belirtileri nelerdir? Haberin detayında donuk omuz sendromuna dair her şeyi bulabilirsiniz.

İskelet yapısında omurga kemiği ve omuzlar vücudun dik durmasını sağlar. bütün hareketleri etkileyen omuzlar çeşitli sebeplerden dolayı zarar(zarar(hasar))a uğradığında önemli illetlere neden olur. Omuz eklemi vücudumuzun temel hareket taşıdır. Günlük yaptığımız birçok hareket sebebiyle çokça tahribata uğrar. Mahsusen bayanlarda daha sık rastlanan donuk omuz sendromu da bu tahribat sonrası yaşanır. Geçtiğimiz sene ünlü oyuncu Aslıhan Gürbüz’de omuz ağrısı şikayeti ile doktora başvurduğunu ve donuk omuz sendromu isminde bir rahatsızlığa yakalandığını öğrendi. Aslına çoğumuzun yaşadığı lakin farkında olmadığımız donuk omuz sendromu ilerlediğinde hayat kalitesini nispeten olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Ağrılar şiddetini artırınca hareket kısıtlığı yaşanır. Donuk omuz sendromunun altında yatan nedenler ise, omuzdaki eklem ve adele(adele(kas))ların zarar(zarar(hasar)) alması ve bunun yıllar sonra ortaya çıkmasıdır. Bunun dışında ise bed kolesterol yüksekliği, damar tıkanıklığı, tiroid meseleleri, boyun rahatsızlıkları ve çok gerilimin kaz dokularındaki hudutları olumsuz etkilemesi üzere durumlarda donuk omuz sendromuna taban hazırlar. 

DONUK OMUZ SENDROMUNUN sebepLERİ

En yaygın sebebi omuzun yıllar evvel travma yaşamasıdır. Yani düşme, kırılma ve çarpma üzere vakalardan sonra omuz kemiğinin önemli zarar(zarar(hasar)) alması ve bu zarar(zarar(hasar))ın ehil tedavi ile iyileştirilememesi sendroma neden olur.

Kalsiyum eksikliğinden ötürü vücuttaki kemiklerde artan kireçlenmenin omuzda da yaşanması.

Kronik illetlerden mahsusen şeker marazının adele(adele(kas))larda zarar(zarar(hasar))a neden olması donuk omuz sendromunun ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıyeten hormon bozukluğu ve vücudun yağ endeksinin yüksek olması da illete davetiye çıkartır.

Daha evvelki yıllarda uzunluğunda ya da omuzda yaşanan bir ameliyat sonrası da donuk omuz sendromu görülebilir. Bunun sebebi ise kişinin amel,yat sonrası yeteri fizikî tedaviyi uygulamamasından kaynaklanıyor. 

DONUK OMUZ SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uyku esnasında omuz ve boyun ağrılarıyla uyanma

Günlük aktiviteleri olumsuz etkileyecek omuz ağrısı

Omuz hareketindeki kısıtlama sonucu motor becerilerinde düşüklük

Oturma, uzanma ve yürüme esnasında bile omuzda nedensiz beliren ve geçmeyen ağrı üzere belirtilerle kendini gösterir. 

DONUK OMUZ SENDROMUNUN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Yaşanılan belirtiler sonrası kişinin bir bilirkişiye görülmesinde yarar var. Aksi halde yaş ilerledikçe donuk omuz sendromunun tedavisi de zorlaşır. Bu durumun yaşanmaması için hastaların kesinlikle bir ekspere müracaatı gerekir. ilk olarak hastaya uygulanan tedavi adele(adele(kas))ların açılması ve omuzun daha rahat hareket edilmesi için konservatif metottur. Bu sistemde ağrı kesici ve ödem azaltıcı ilaçlar tıpkı vakitte omuz eklem enjeksiyonları ve fizik tedavi uygulanır. Hastanın istikrarsız hareketlerle rahatsızlığın ilerlemesi durdurulur. Kortizon iğnelerle şişme ve ağrı azaltılır. Donuk omuzda en değerli tedavi usulü fiziktir. Fizik tedavide omuzun sabit kalmasının önüne geçilir. Ama bu süreç eksper denetiminde yapılır. Kişinin hareketine nazara

n adele(adele(kas)) ve hadlerin durumu gözetlenir. Vaktinde tedavi edilmediğinde omuz kullanılmaz hele gelebilir. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donuk omuz sendromu nedir? Donuk omuz sendromunun belirtileri nelerdir?

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin