Kolon kanseri belirtileri neler? Laparoskopik ile tedbirini alabilirsiniz!

İnsan ömrünü tehdit eden kanser tipleri araısnda üçüncü sırada yan alan kolon kanserinin tedbirini almak ve kolon kanseri riskini azaltmak için ...


İnsan ömrünü tehdit eden kanser tipleri araısnda üçüncü sırada yan alan kolon kanserinin tedbirini almak ve kolon kanseri riskini azaltmak için gelişen teknolojiyle birlikte laparoskopik denilen saklı olarak yapılan kolayler hastanıın ömür kalitesini ve ruhsal olarak da olumlu cephede etkilenmesini sgöz yaşı dökmek (ağlamak)tadır. Münhasıran 50 yaş sonrasu tertipli olarak yapılması gereken kolonoskopi hakkında bilinmesi gerekenleri Memorial Diyarbakır Hastanesi Umum Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Ercan Gedik, kolon kanseri ve cerrahi tedavisi  ve belirtileri hakkında haber verdi.

50 Yaş Sonrası Sıhhat İçin Sistemli Olarak Kolonoskopi Yapılmalı!

Kolon kanserinin en değerli nedenleri arasında; yaş, ailesel hikaye, polipler, ailede jinekolojik kanser hikayesi, beslenme halleri, genetik yatkınlık üzere faktörler ön plandadır. Yavaş ilerleyen ve erken periyotta belirti vermeyen kolon kanseri riski mahsusen 50 yaşından sonra artar. Bu nedenle nizamlı tarama programları ihmal edilmemelidir. 50 yaşını aşmış herkesin, hekimin önerdiği biçimde kolonoskopi yaptırması, kolon kanserinin erken periyotta saptanmasında yahut kansere neden olan poliplerin yakalanarak kansere dönüşmeden alınmasında tesirli rol oynamaktadır.

sıhhatli Ömür Çok Önemli!

Kolon kanserinden korunmak ya da illeti erken devirde yakalamak için nizamlı denetimlerin yanı sıra sağlıklı hayat tekliflerini de dikkate almak gereklidir.

  • Ülkü kiloda olmak ve bu kiloyu korumak,
  • Taze meyve ve zerzevat yüklü beslenmek,
  • Posa içeriği yüksek besinlerin tüketimini artırmak,
  • gün boyu 30-60 dakika orta seviyede fizikî aktivitede bulunmak,
  • Sigara ve alkol kullanmamak,
  • Al et tüketimini sınırlamak…
  • Kolon kanserinin öncelikli tedavisi ameliyattır

Hastaları tedirgin eden ve güzelleşme müddetlerini uzatan açık cerrahilerin mahallini, günümüzde artık hasta konforunu artıran ve tedavi başarısına eği bulunan laparoskopik yani saklı metotlar kullanılmaktadır. Geçmişte sırf safra kesesi, apandisit ve fıtık ameliyatlarında kullanılan laparoskopik prosedürler; mide, dalak ve kalın bağırsak üzere organlarda oluşan tümörlerin cerrahisinde de başarılı bir biçimde uygulanabilmektedir. Saklı ameliyatlar hastanın vücudunda ameliyat izine neden olmadığı için rastgele bir estetik tasaya da yol açmamaktadır.

Laparoskopik Süratli Güzelleşme Sağlıyor!

Laparoskopik ameliyatlarda, açık cerrahiye nazaran ağrı daha az hissedilir. Hastanede yatış vadesi kısadır, midedeki kesiler estetik korkuya yol açmayacak kadar küçüktür. Yaradaki enfeksiyon riski daha azdır, güzelleşme süreci olabildiğince kısadır. En değerlisi ise hastayı ağır ameliyat psikolojisinden uzak tutmasıdır. Bu sayede hastalar; iş, kişisel ve çevre hayata daha çabuk adapte olabilir. Lakin bu süreç için makul hasta seçimi kıymetlidir.

Ameliyat Sonrası Gözlemlemeye Devam!

Laparoskopik ameliyatlar sonrası hastalar tabiplerinin önerisi ile hareket etmelidir. Bunun yanı sıra kimi şikayetlerin ortaya çıkması durumunda, vakit kaybetmeden hekim ile muhabereye geçilmelidir. Bilhassa; dışkıdan şiddetli ölçüde kan gelmesi, midede şişkinlik, ilaçlarla geçmeyen ağrılar, üşüme, titreme, inatçı öksürük ve solunum darlığı üzere problemler acil müdahale gerektirebilir.

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/kolon-kanseri-belirtileri-neler-laparoskopik

-ile-onlemini-alabilirsiniz-5d9c4bc9853e4d57ca6b6c3b

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Hasta,Yaş,Ameliyat,Kolon amansız hastalık(kanseer)i,Kan,Cerrahi

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kolon kanseri belirtileri neler? Laparoskopik ile tedbirini alabilirsiniz!

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin