Limonlu patlıcan suyunun yararları nelerdir? Haftada bir çiğ patlıcan tarafsanız ne olur?


Tabiatta nikotin bakımından en varlıklı besin olan patlıcanı mütehassıslar herkesin derhal hemen haftada en az iki sefer tüketmesini öneriyor ...


Tabiatta nikotin bakımından en varlıklı besin olan patlıcanı mütehassıslar herkesin derhal hemen haftada en az iki sefer tüketmesini öneriyor. İnsan vücuduna inanılmaz yararları olduğu bilinen patlıcan hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. kalpp rahatsızlığı olanlar için alternatif tıp bilirkişilerinin önerdiği limonlu patlıcan suyu ya da kilo vermek isteyenler için önerilen çiğ patlıcana dair her şeyi haberin detayında bulabilirsiniz. Pekala limonlu patlıcan suyunun yararları nelerdir? Haftada bir çiğ patlıcan tarafsanız ne olur?

Yerküre mutfaklarının hepsinde kullanılan patlıcan yüzyıllardır alternatif tıpta da doğal ilaç olarak kullanılır. Yetiştiriciliği M.Ö yüzyıllara dayanan patlıcan İpekyoluyla tüm yerküreye yayıldı. Vücudun gereksinimi olan nikotin bakımından da güçlü olan patlıcan umumiyetle yemek ve salata olarak tüketilir. Temel muhtaçlık listesine giren patlıcan uzun müddetli tokluk hissi verdiğinden ve taşınması pratik olduğundan askeri yemeklerde birinci sıra da gelir. 100 gramlık patlıcanın kalorisi 25, proteini 3 gram, yağ 6 gram ve B2 vitamini 5 mili gram barındırır. Bunun dışında C ve A vitaminleri bakımından da hayli varlıklı bir besindir. Yerküre umumunda üretimini en çokça yapan memleket Çin’dir. Devletimiz ise bu sıralamada üçüncü sırada mahal alır. Bağ biçiminde üretimi gerçekleştirilen patlıcan süs bitkisi olarak da makbul. Çiğ hali de tüketilebilen patlıcan mahsusen hazım hastalıklarına düzgün gelir. Bunun dışında alternatif tıp eksperleri limonlu patlıcan suyunun da makûs kolesterolü düşürdüğünü kan basıncını da dengelediğini vurguluyor.

LİMONLU PATLICAN SUYUNUN YARARLARI NELERDİR?

ABD’de yapılan bir araştırmada patlıcan suyunun kan içerisinde artan makûs kolesterol seviyesinin düşürülmesinde yardımcı olan bir besin olduğu ortaya çıkarılmıştır. Sıhhatsiz beslenme üzere nedenlerden ötürü artan beğenilmeyen kolesterol bilhassa kalppp ve damar hastalıklarına neden olur. Bu yüzden sistemli olarak içerisine limon suyu de ilave ederek tüketilen patlıcan suyunun rahatsızlıkların riskini azaltır.

Eklem iltihaplanması günümüzde artan marazların başında gelir. Kişinin vücut hareketlerini sonlandıran bu rahatsızlık kemik ve adele(adele(kas)) aralarında biriken iltihaplanma sebebiyle yaşanır. Bu duruma da çoklukla vücutta biriken toksinler neden olur. Lakin eklem iltihaplanmasını önlemek için limonlu patlıcan suyu epey tesirli bir doğal yoldur. formül toksinleri idrar yolu ile atarak birebir devirde böbrek ve mesaneyi de temizler.

Hudut gözelerini(gözelerini(hücrelerini)) yatıştırmaya da yarar sağlayan limonlu patlıcan suyu, ruhsal rahatsızlıkların yaşanma riskini azaltır. Kişinin ömür kalitesini artırarak gün içerisinde dinç kalma mühletini artırır.

Limonlu patlıcan suyunun en tesirli yararı ise vücuttaki yağ yakımını hızlandırmasıdır. Vücutta yağ yakımı ve toksinleri atmak için vazife gören karaciğerin fonksiyonu azaldığında bölgesel yağlanma ve ciltyüzeyinde sivilce, akne üzere rahatsızlıklar oluşur. Lakin patlıcan suyu karaciğere destek vererek yağ gözelerini(gözelerini(hücrelerini))n vücuttan atılmasını sağlar. Bunun tıpkı sıra akciğeri münhasıran bronşları temizler. 

LİMONLU PATLICAN SUYU NASIL YAPILIR?

2 orta uzunluk patlıcan

Bir buçuk bardak sıkılmış taze limon

Bir litre su

Patlıcanları yıkayıp doğrayın. Bircilt cereye koyup üzerine bir litre suyu boşaltın. Koyu olma başlayan suyu ocaktan alıp sıkılmış limon suyuna ekleyin. Düzgünce çalkalayın. Sabah aç karna bir bardak için.

ÇİĞ PATLICANIN YARARLARI NELERDİR?

sinndirimmi rahatlatarak kabızlığı ve şişkinliği önler.

Bağırsaklardaki likit nispetini artırarak taş ve kum oluşumunu handikaplar.

Berbat kolesterolün düzenlenmesine yardım ederek kalppp hastalıklarına yakalanma nispetini düşürür.

Kandaki trombosit hücreleri dengeleyerek adele(adele(kas)) ve kemiklerde yaşanma ihtimali olan ödem oluşumunu engellemede yardımcı olur.

Yüksek ölçüde içerdiği su sayesinde cildi nemlendirir. Kuru tenve kuru saçlara uygun gelir.

 Bağışıklık sistemindeki yararlı hücreleri artırarak kansere yakalanma orantısını düşürür.

Dimağ sıhhatinin yanı sıra had sisteminde deforme olmuş hücreleri yeniler.

Diyabet rahatsızlığı olanlar yani şeker hastaları için de epey kusursuz bir sebzedir. Şeker hastaları da bu şifalı sebzeyi rahatlıklara tüketebilir.

zorlü bir antioksidandır.

Bacaklarda ve basenlerde selülit oluşmasını önler.

ÇİĞ PATLICAN SALATA NASIL YAPILIR?

2 tane patlıca

nı, tere otunu ve bir diş sarımsağı doğrayın. İçerisine bir yemek kaşığı limon koyup afiyetle tüketiniz.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Limonlu patlıcan suyunun yararları nelerdir? Haftada bir çiğ patlıcan tarafsanız ne olur?

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin