Yoğurdun yararları nelerdir? Aç karna yoğurt suyu içerseniz ne olur?


Çabucak çabucak herkesin severek tükettiği yoğurdun insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Canlı laktik asit bakterileri içeren yoğurt ...


Çabucak çabucak herkesin severek tükettiği yoğurdun insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Canlı laktik asit bakterileri içeren yoğurt mahsusen hazım sıhhatine olumlu ekleri vardır. Pekala yoğurdun yararları nelerdir? Yapılan birtakım araştırmalarda da yoğurt suyunun insan sıhhatine yararları olduğu ortaya çıktı. Aç karna yoğurt suyu içerseniz ne olur? Yoğurt hakkında merak edilen her şeyi haberin detayında bulabilirsiniz.

Sütün fermantasyonu sonucu ortaya çıkan besin pahası yüksek yoğurt canlı bakteriler barındırır. Kesin olarak kimler tarafından ne devir üretildiği bilinmese de yoğurdun yüzyıllardır yapılıyor. 6000 yıldır üretildiği varsayım edilen yoğurt Osmanlı topraklarından Avrupa’ya yayılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman devranında yoğurt kimi Avrupa hükümdarlarına şifa niyeti ile göncilt lmiş. Böylelikle tüm yerküreye yayılan yoğurt Anadolu topraklarında ortaya çıkmıştır. Türk yapıtlarından biri olan Divanı Lügatit Türk’te de geçen yoğurdun alternatif tıpta mahsusen hazım hastalıklarında tüketilirdi. Yıllar geçtikçe yoğurt saf bir halde tüketildiği üzere içerisine birtakım yararlı besinler eklenerek de tüketilmeye başlanmıştır. Örneğin zayıflamak için içerisine sumak ve limon eklenmiş ya da kan yapıcı olsun diye keçiboynuzu pekmezi karıştırılır. Kalsiyum, protein, magnezyum, potasyum, A, E ve B vitamini öbekleri bakımından epeyce zengindir. Yapılan birtakım araştırmalarda yoğurdun kanser illetlerinin riskini azaltığı tespit edilmiştir. Münhasıran göğüs kanserinin önüne geçen yoğurt, vücudu adeta koruyan bir kalkan oluşturur. Yoğurdun tüketimi yaş, cinsiyete nazaran değişir. 3 yaş kümesindeki evlatların günde 4 porsiyon tüketmesi gerekirken, 6,9 ve 18 yaşındaki kimselerin 3 porsiyon tüketmesi ehil olur. Gelişme çağı, menopoz, hamilelik ve adet periyotlarında de bol bol tüketilerek değişen hormonların tesirleri azaltılmaya çalışılmalıdır. 

AÇ KARNA YOĞURT SUYU İÇERSENİZ NE OLUR?

Bilirkişiler yoğurdun oluşan alt suyunun muhakkak dökülmemesi gerektiğini vurguluyor. Aç karna tüketildiğinde mide asidini istikrarlar. yemekyolu(yemek borusu)ndan başlayıp tüm hazım sistemindeki organlarda besin atığı bırakmadan dışkılama ya da idrar yolu ile atar. Bağırsakların işlevselliğini artırır. Böbrek üstü bezleri çalıştırır. Tokluk hissi vererek kişinin çok yemek yemesinin önüne makbul. Yani kilo vermede yardımcı olur. 

YOĞURDUN YARARLARI NELERDİR?

Yoğurt, B vitamini kompleksi içerdiğinden kemik gelişimine büyük ek sağlar. Kemik yapısını zorlendirdiğinden münhasıran ileri yaşlarda yaşanma mümkünlüğü olan kemik erimesinin önüne makbul. Bunun yanı sıra kemiklerin zarar(zarar(hasar))a uğraması sonucu düzgünleşme sürecini hızlandırır. 

Folik asit vücut sıhhatinde olmazsa olmazdır. Vücuttaki organların gelişmesi ve işlevselliğini fazlalaşması için vücudun gereksinim duyduğu folik asidi yoğurt bir adele(adele(kas))e ile yüzde 75’ini rahatlıkla karşılar.

Peynir ve süt tüketmeyen İnsanlerin tüketilmesi tavsiye edilir. Bu besinlerden alınacak olan yararların birebiri sütten de pratiklıkla alınabilir.

Yoğurt bed kolesterol seviyesini düşürerek kalppp ve damar sıhhatini zorlendirir. Birtakım besinlerin damarlarda yol açtığı zarar(zarar(hasar))ı düzeltir. Yağ birikimini önler. Doymuş yağ içermesine karşın damar tıkanıklığına neden olmaz. Bed kolesterolü düşürerek uygununu yükseltir.

Yalnızca inek değil, manda, keçi ve koyundan da elde edilen sütten de yoğurt yapılabilir. bütün bu yoğurtlar vücudun kendi kendine üretemediği vitamin ve mineralleri pratik pratik almasını sağlar. 

karın bulantısı, üşütmesi ve kusma üzere rahatsızlıkları önlemede en doğal ilaçtır. Yoğurt yalnızca yenildiğinde değil birebir devirde cilde sürüldüğünde de burada zarar(zarar(hasar))a uğramış sahaları pratik pratik düzgünleştirir. Sivilce ve akne oluşumunun önüne makbul. Cildin genç kalmasını sağlar.

Bağışıklık sisteminin en gereksinim duyduğu besin yoğurttur. Yoğu

rt bağışıklığı kuvvetlendirerek zararlı bakterileri vücuttan atar. Vücudun mantar oluşturmasını önler. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yoğurdun yararları nelerdir? Aç karna yoğurt suyu içerseniz ne olur?

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin