Güvem (Çakal) eriğinin yararları nelerdir? Güvem eriği nasıl tüketilir?


Yapılan araştırmalarda bilhassa bayanlarda görülen göğüs kanseri için doğal ilaç olarak kullanılan güvem eriği, yüksek orantıda antioksidan ...


Yapılan araştırmalarda bilhassa bayanlarda görülen göğüs kanseri için doğal ilaç olarak kullanılan güvem eriği, yüksek orantıda antioksidan içermektedir. Yüzyıllardır sıhhat için tüketilen güvem eriği, hakkında kimse pek bir şey bilmez. Bu yüzden sizler için güvem eriği hakkında merak edilen her şeyi araştırdık. Pekala güvem (Çakal) eriğinin yararları nelerdir? Güvem eriği nasıl tüketilir?

Gül ailesine ilişkin olan güvem eriğinin bilimdeki ismi Prunus Spinosa’dır. Çakal eriği olarak da bilinen güvem eriği, dikenli ağaçlarda yetişir. Önceleri beyaz renkli çiçek açar. Meyveler olgunlaştıkça morlaşır. Devletimizde ormanlık yerlerin bir birçoklarında vardır. Aronya meyvesi ile karıştırılır. Ama ikisi birebir aileden gelen farklı meyvelerdir. Trakya ortamında sıklıkla tüketilen güvem eriği halk arasında yaban eriği olarak isimlendirilir. Ekşi bir tadı olan güvem eriği ile ilgili yapılan araştırmalarda yüksek orantıda antikanserojen unsurlar içerdiği ortaya çıktı. Münhasıran göğüs kanserini önlediğini söyleyen alternatif tıp mütehassısları, aile hikayesinde kanser olanların tüketmesini tavsiye ediyor. Sonbahar aylarında yetişen güvem eriğinden; meyve suyu, marmelat ve reçel yapılır. Bunun yanı sıra meyveden çay da yapılır. Bu çay da kandaki tüm toksin ve yağları temizler. Sıfır yağ içerdiğinden şeker hastalarının da pratik pratik tüketebileceği bir meyvedir. Eski çağlarda bu meyvenin yetiştiği ağacın kollarında mürekkep ve baston yapılırdı. Kaynatılıp elde edilen suyundan ise çamaşırlar yıkanırdı. 

GÜVEM (ÇAKAL) ERİĞİNİN YARARLARI NELERDİR?

Çilek ve eriğe orantıyla içerdiği antioksidan pigmentleri daha çokça olduğundan 100 gramı vücuttaki bilhassa bağışıklık sistemindeki bağımsız radikalli hücreleri temizler. Hücrelerin mutasyona uğramasının önüne makbul. Illetlere karşı vücudun direncini artırarak kanserle savaşta da güçlü bir kalkan oluşturur.

İştahsızlık ve idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) üzere sık yaşanan hazım meselelerini gidermek içinde 50 gram güvem eriği kaynatılır. Süzülerek tüketildiğinde doğal ilaç hizmeti görür. sinndirimm organlarının işlevselliğini artırarak metabolizmayı düzenler. 

Münhasıran güvem çayı kanda oluşan yağ ve toksinli hücreleri temizler. Kan basıncını istikrarlar. Bunun yanı sıra bed kolesterolü düşürdüğünden kalppp ve damar tıkanıklığını önler. 

Vücut sıcaklığını etkilemeden ter bezlerinin çalışmasını hızlandırarak yağ yakımına da destek verir. Zayıflamak isteyenler için doğal tahlil olabilir. Başkaca uzun periyodik tok meblağ. Vücudun abur cubur gereksinimini keserek sağlıklı bir yaşama destek olur. 

Mevsim geçişlerinde sıklıkla yaşanan böbrek ve mesane üşütmesi üzere marazlar şiddetli ağrılara neden olurken tuvalete çıkma gereksinimini da zorlaştırır. Güvem eriği antimikrobiyal özelliği olduğundan böbrek ve mesane sıhhatini korur. Taş ve kum oluşumunun önünde makbul. Çok güçlü bir idrar söktürücüdür. 

Basur tedavisi içinde doğal bir ilaç olan güvem eriği hem sürülerek

uygulanır hem de içilerek yarar sağlar. Basur göğüslerindeki iltihabı azaltır. Yeni oluşumları da mahzurlar.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvem (Çakal) eriğinin yararları nelerdir? Güvem eriği nasıl tüketilir?

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin