İğdenin yararları nelerdir? İğde hangi marazlara güzel gelir? İğde nasıl tüketilir?


Kendine has kokusu olan iğde, birden fazla kişi tarafından bilinmiyor. Lakin aktarcılarda ya da kuruyemişçiler de birçok kişinin karşılaştığı ...


Kendine has kokusu olan iğde, birden fazla kişi tarafından bilinmiyor. Lakin aktarcılarda ya da kuruyemişçiler de birçok kişinin karşılaştığı dış görünüşü sebebiyle ön yargıyla yaklaştığı iğdenin insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Saraçoğlu’nun safra kesesi aklığı için önerdiği kürün ana unsuru olan iğde hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet iğdenin yararları nelerdir? İğde hangi illetlere düzgün gelir? İğde nasıl tüketilir? Haberin detayında iğdeye dair her şeyi bulabilirsiniz.

Uzakdoğu memleketlerinde mucize besin olarak geçen iğde, azotu kökünde toplayabilme özelliğine sahiptir. En verimsiz toprakta bile yetişebilen iğde, tabiat vukuatlarına karşı da epeyce dayanıklı bir ağacı vardır. Ağacı bağ, bahçe ve ormanlık meydanlarda yetişir. Zeytin büyüklüğünde olan meyveler umumiyetle hünnap ile karıştırılır. Eti ziyade olduğunda sultan iğdesi olarak isimlendirilir. Lakin en çok yetiştirilen ve kültür olanı ise kuş iğdesidir. Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika üzere memleketlerde de yaygın olarak tüketilir. Devletimizde karasal iklimin hakim olduğu yerlerde görülür. Böbrek hastalarına bolca tüketmeleri tavsiye edilir. Bunun dışında da ağızdaki bozuk tat ve bağırsak fonksiyonlarına da yarar sağlar. Çok güçlü bir vitamin ve mineral deposudur. Çiğ olarak yendiği üzere, çayı ve reçeli de yapılarak tüketilebilir. Sonbahar meyvesi olan iğde aroması ve kıvamı değişik olduğundan birinci olarak kimse beğenmez ama hengam geçtikçe tadı alışkanlık haline gelir. Meyvenin yerküre umumunda adı Elaeagnus’tur. Yetiştiği alana nazaran çeşitlenir. Japon iğdesi olarak bilinen çeşidi sıhhat açısından yararı epeyce güçlü olduğundan devlette meyve mucize besin olarak görülür. İğde tıpkı vakitte kozmetik endüstrisinde de kullanılır. Kolları dikenli olan ağacı 7 metreye kadar uzar. 

İĞDENİN YARARLARI NELERDİR?

– Kış aylarında güçlü bir bağışıklık için bilirkişiler tarafından tavsiye edilir. C vitamini bakımından güçlü bir besindir.

– Uzakdoğu memleketlerinde tenrahatsızlıkları için kullanılır. Birebir vakitte sonları yatıştırdığından çayı münhasıran ara öğünlerden evvel tüketilir.

– karın adele(adele(kas))ını kuvvetlendirerek çalışma fonksiyonunu artırır. karın duvarındaki mukozun asitten etkilenmesini önleyerek öğütmesini destekler. Şiddetli tüketildiğinde gaz yapabilir.

– Çiğ tüketildiğinde tükürük bezlerindeki enfeksiyonu temizler. Bu bakımdan da ağız içindeki bakterilerin sayısını azaltarak diş ve diş etini kuvvetlendirir. 

– Kuru iğde ve yaprağı birlikte kaynatıldığında elde edilen çayı, kuru öksürüğü gidermede yardımcı olur.

– İğde çayı birebir devirde hazımdeki özgür radikalli hücreleri temizleyerek metabolizmayı hızlandırır. Bağırsaklardaki flora sayısını dengeleyerek ishal ve idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) üzere hazım problemlerine uygun gelir. Ayrıyeten hazımin direncini marazlara karşı artırır.

– İçeriğinde yüksek ölçüde omega 7 yağı barındırır. Bu yağ vücuttaki kolejanı artırmada tesirlidir. Bu özelliği sayesinde cildin ve saç köklerindeki hücrelerin yenilenmesini sağlar. 

– Karaciğerdeki toksinleri temizler. Bed kolesterolü düşürerek damar sıhhatini korur.

İĞDE NASIL TÜKETİLİR?

Taze olarak tüketildiği üzere kurutularak da yenilebilir. İçerinde unlu bir eti olan iğde, de reçel de yapılabilir. Aroması sayesinde kompostosu da yapılan iğde, Uzak şarkta çekirdeğinden çay yapılır. Eti ise kurutulup, un haline getirilerek çeşitli taraflarda tüketilebilir. Birtakım konumlarda içeriğindeki omega 7 yağı çıkartılarak cilthastalıklarında kullanılır.

100 GRAMLIK İĞDENİN BESİN PAHALARI NELERDİR?

Kalorisi // 60 gram

Karbonhidratı // 70 gram

 Proteini // 40 gram

Yağ // 0.10

Lif // 0.60

Kolesterol // 0

Kalsiyum // 50 gram 

SARAÇOĞLU’NDAN İĞDE KÜRÜ

bütün hazımi temizleme de tesirli olan iğde kürünün en değerli özelliği ise safra kesesindeki taşları düşürmede hayli tesirli bir doğal ilaçtır. Kaynamış suyun içerisine iğdenin kabuklarını açıp iç kısmını çekirdeği ile bir arada ekleyin. 5 dakika kaynatın. Süzüp sabah aç karna bir bardak iğde çayı tüketilir. Kırkkilit bitkisini ise akşam yemeklerden 2 saat sonra bir tatlı kaşığını bir bardak kaynayan suya ekl

eyip 5 dakika daha kaynatıp süzüp içilmesi gerekir. Bu kolay bir ay boyunca nizamlı yapılması tavsiye edilir. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
1
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
1
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İğdenin yararları nelerdir? İğde hangi marazlara güzel gelir? İğde nasıl tüketilir?

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin