kalpp çarpıntısı (Taşikardi) illeti nedir? kalpp çarpıntısının belirtileri nelerdir?


birden bire başlayan ve kişinin ömür kalitesi olumsuz etkileyen kalppp çarpıntısı bir öteki ismiyle taşikardi illetinin ne olduğunu biliyor ...


birden bire başlayan ve kişinin ömür kalitesi olumsuz etkileyen kalppp çarpıntısı bir öteki ismiyle taşikardi illetinin ne olduğunu biliyor musunuz? Erkeklere orantıyla genç bayanlarda daha ziyade görülen ve vaktinde tedavi edilmediğinde inmeye neden olan kalppp çarpıntısı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet kalppp çarpıntısı (Taşikardi) illeti nedir? kalpp çarpıntısının belirtileri nelerdir?

Kalbin dakika da yaklaşık 100 atım atmasına taşikardi (artimi) yani yüksek kalppp ritmi bozukluğu denir. Ya da kalppp çarpıntısı olarak da isimlendirilebilir. Belirti göstermeden ilerleyen bu hastalık önemli kompliadele(adele(kas))yonlara neden olabilir. kalpp yetmezliği, kısmi felç, inme ve velev ani kalppp durmasına bağlı vefatla sonuçlanabilir. Marazın ortaya çıkmasını; genetik bozukluk, doğumsal anormallik, istikrarsız tansiyon, yüksek ateş, birtakım ilaçların yan tesirlerinin yanı sıra şiddetli yaşanan ruhsal bozukluklarda tetikler. Hasta umumiyetle nedensiz bir halde kalppp atışlarını hissetmeye başlar. Bu durum akabinde solunum darlığı ve bilinç kaybına kadar yer hazırlayabilir. Bir iki sefer yaşanan bu sorun önemli olmazsa da sık sık yaşanmasının altında farklı bir rahatsızlığın da kelam konusu olabileceğinden bir bilirkişiye danışarak kalppp ritminin denetimleri sağlanmasında yarar vardır. kalpp çarpıntısı ya da kalppp ritim bozukluğu olarak isimlendirilen taşikardi, umumiyetle erkeklere orantıyla bayanlarda münhasıran 20 ve 35 yaş arasındakilerde sık rastlanan bir durumdur. kalpp ritim bozukluğunun neden olabileceği en önemli hastalık ise inme yani yarı felç durumudur. Bunun sebebi de vücut içerisinde artan kalppp atışı sebebiyle yaşanan kan basıncındaki artıştır. 

kalpp ÇARPINTISI (TAŞİKARDİ) MARAZININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Süratli ve ritimsiz kalppp atışları,

Şiddetli baş ağrısı ve dönme,

zorsüzlük, sersemlik ve ani bayılma,

Bilincin kaybolması,

karın adele(adele(kas))larında ani hareketlenmeden ötürü bulantı kusma hissi,

Gözlerde kararma,

Nefes darlığı üzere belirtilerle kendini gösterir. Bunların yanı sıra sağ göğüste sıkışma ve kol bacaklarda sert şişlikler kalppp çarpıntısının az bilinen belirtilerindendir.

kalpp ÇARPINTISININ (TAŞİKARDİ) TEDAVİSİ VAR MIDIR? 

Taşikardi illetini tespit etmek için mütehassıs hekim öncelikle elektrokardiyogram da kalppp atışlarının vadesini ölçer. Taşikardi teşhis edildikten sonra seviyesine nazaran tedavisine başlanılır. Taşikardi hastasının tüketmemesi gerekenlerin listesi hazırlandıktan sonra hasta beslenme alışkanlıklarını değiştirir. Taşikardi tedavisinde kan testi yapıldıktan sonra ilaç verilir. Zira bu ilaçların yan tesirleri şiddetlidir.

kalpp ÇARPINTISI (TAŞİKARDİ) ILLETINE NE ÂLÂ GELİR?

Illetin nüksetmemesi için gece yemek yenilmemesi daha yararlı olur. Yağ nispeti az olan süt ve süt eserleri tüketilmelidir. Baharatı hayatınızdan külliyen çıkarmalısınız. Kuruyemiş mahsusen cevizi bol ölçüde tüketmeye ihtimam göstermelisiniz. kalpp damarlarını tıkayacak yağlı ve sıhhatsiz besinler tüketmemeye dikkat ediniz. Kompetan denetiminde hazırlanmış diyet listelerine elverişli beslenmenizde yarar var.

kalpp çarpıntısı olan şahısların mutlaka gece yağlı ve abur cubur stili yemeklerden uzak durması gerekir. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kalpp çarpıntısı (Taşikardi) illeti nedir? kalpp çarpıntısının belirtileri nelerdir?

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin