Yaş ilerledikçe meme kanseri riski artıyor

Medicana International İstanbul Hastanesi Umumi Cerrahi Mütehassısı Hekim Tedrisat Hizmetlisi Sevim Kuşlu Çiçek, göğüs kanseri hakkında ...


Medicana International İstanbul Hastanesi Umumi Cerrahi Mütehassısı Hekim Tedrisat Hizmetlisi Sevim Kuşlu Çiçek, göğüs kanseri hakkında açıklamalar yaptı. Hatunlarda en sık görülen kanserin göğüs kanseri olduğunu belirten Uzm. Dr. Çiçek, “Kadınlardan görülen kanserlerin yaklaşık yüzde 33’ü göğüs kanserini oluşturuyor. Her 3 hatun kanserinden birisi göğüs kanseridir. Türkiye’de görülmekte olan göğüs kanserinin sıklığı, Avrupa Birliği devletleri ve Amerika üzere gelişmişlik seviyesi yüksek olan memleketlere nazaran daha düşüktür” dedi.

İşte Uzm. Dr. Çiçek’in göğüs kanseri hakkında tavsiyeleri.

Yaş ilerledikçe risk artıyor

Yaşınız 50’nin üzerindeyse göğüs kanserine yakalanma riskiniz, 50 yaşın altında olan hatunlardan 4 kat daha ziyadedir. Zira bayan yaşı arttıkça risk de artar. BRCA1 yahut BRCA 2 geni taşıyanlarda, ailesinde göğüs kanseri olanlarda, 30 yaş sonrası birinci veladet yapanlarda, birinci adeti erken yaşta (11 yaştan önce) olup, geç yaşta menopoza girenlerde, menopoz sonrası 5 yıldan uzun müddet hormon replasman tedavisi verilenlerde, uzun müddet tevellüt denetim hapı tasarrufu, çok fazla şişmanlık (çok bol şişmanlık (obezite)), ağır göğüs dokusuna sahip olmak, radyasyon tedavisi almış olmak, tertipli alkol tasarrufu kansere yakalanma riskini artırırken, çok tevellüt yapmak ve emzirmek riski azaltır. Daha evvel göğüs kanseri geçirmiş ve tedavi olmuş bayanlarda, sair göğüste kanser gelişme mümkünlüğü sıradan bayanlara nazaran 3-4 kat daha ziyadedir.

Erken tanı mümkün

Ele gelen kitle, göğüs cilt sindeki değişiklikler, göğsün formunda değişme, göğüs başı değişiklikleri ve göğüs başından akıntı değerli belirtileridir. Göğüs kanserinde tarama programları sayesinde erken tanı mümkündür. bütün görüntüleme yolları içinde göğüs kanserini en erken saptayabilen formül mamografidir. Ömrünüzde her devir Ülkü kilonuzu koruyun, etkin olun ve spor yapın, alkol tüketiminizi azaltın ve sigara kullanmayın, mevsimine müsait zerzevat ve meyveyi bol tüketin, günde en az 2 litre su için. Böylelikle kansere yakalanma riskini de azaltabilirsiniz. Gelişmiş memleketlerde göğüs kanserinde uygulanan tedavi metotları memleketimizde de uygulanmaktadır. Göğüs kanserinin tedavisinde kaydedilen değerli gelişmeler, yeni tedavi imkanları erken evrede yakalanan göğüs kanserinde tedavi ile külliyen yok edilebilmesini sgöz yaşı dökmek (ağlamak)tadır.

iyileştirme değişiklik gösterebilir

Birçok bayan birden ziyade tedavi görür. Erken evrede ameliyat birinci tedavi seçeneğidir. İleri evre göğüs kanserinde çoklukla birinci tedavi seçeneği kemoterapidir. Kemoterapiye alınan karşılığa nazaran sonrasında ameliyat yapılır. amansız hastalık(kanseer) yayılımı çokça ise ameliyat önerilmez. Göğüs kanserinde cerrahi, kemaroterapi, radyoterapi, hormonoterapi tedavileri uygulanmaktadır. Erken evre göğüs kanserinde göğüs esirgeyici cerrahi uygulanabilir. Sonrasında yapılan kemoterapi ve radyoterapi ile tedavi devam eder. Ameliyat öncesi yapılan muayene ve tetkikler ile tümörün göğüs gözetici cerrahiye münasip olduğu saptanır. Artta kalan göğüs dokusunda bilinen bir tümör kalmadığından emin olunarak göğüs gözetici cerrahi yapılır. Göğüs gözetici cerrahide yapılan hastaların göğsünde tekrar tümör oluşma riskini en aza indirmek için arkada kalan göğüs dokusuna radyoterapi verilmektedir.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin

.net/yas-ilerledikce-meme-kanseri-riski-artiyor.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Göğüs amansız hastalık(kanseer)i,iyileştirme,Meme,Yaş,amansız hastalık(kanseer),Erken,Risk,Kadın,Cerrahi


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaş ilerledikçe meme kanseri riski artıyorBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin