Çocuk eğitiminde travmatik yanlışlar

Evlat, genç, yetişkin ve eğitimcilere yönelik özgün eğitim programları ve modelleme çalışmaları gerçekleştiren YEKDER, yeni serisi Prof. Dr ...


Evlat, genç, yetişkin ve eğitimcilere yönelik özgün eğitim programları ve modelleme çalışmaları gerçekleştiren YEKDER, yeni serisi Prof. Dr. Medaim Yanık’ın, “Çocuk Yetiştirmede Travmatik Yanlışlar, Geliştiren Doğrular” başlıklı konferansı ile açtı. Konferans 19 Ekim Cumartesi günü İSAM Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Yanık, evlat eğitiminde 20 yıllık emeğin sonucu olduğunu belirttiği çalışmasını iştirakçilerle paylaştı. Eğitim ve terapi süreçlerinde hem negatifin hem de olumlunun tıpkı anda görülmesi ve kıymetlendirilmesi gerektiğini belirten Yanık, “Biz de danışanlarımıza müspet ve negatif anılarını sorduk. Ortaya çıkan sonuçları birlikte kıymetlendirerek bir yol çizmeye çalıştık” dedi. En sık tekrarlanan örnekleri tasnif ettiklerini belirten Yanık, böylelikle evlat eğitiminde katiyetle yapılmaması gereken 58 negatif ve yapılması yararlı olacak 29 olumlu hususu derlediklerini aktardı. Yanık, sunumunda laf konusu ögeler üzerinde tek tek durarak açıklamalarda bulundu.

“Çocuklarınızı yalnız büyütmeyin”

Çocuklarda travmatik tesir bırakan en kıymetli etkenlerden birinin, evladın yalnız, kardeşsiz, arkadaşsız büyümesi olduğunu belirten Yanık, “Bir evladın kendi başına başka evlatlardan yalnız ve munfasıl kalması bir risk faktörüdür. Bu, evladın zihnine zehirleyici toksik tesir oluşturabilecek tesirlerden biridir. Travmatik bu hadiseler evladın zihnini bölmesine sebep olabilir. Evladı ana yahut pederden uzak alanda büyütmek evladın ana ve pecilt nin arasında duygusal kopukluğa, yabancılaşmalara sebep olabilir” dedi.

“Başka evlatlarla kıyaslamayın”

Yerkürede evlatların kıyaslanması kadar tehlikeli bir şeyin olmadığını söyleyen Yanık, “Çocukları birbirleri ile kıyaslamak yahut eşlerin birbirlerini kıyaslamaları ilgiye sülfürik asit tesiri yapar ve olumsuz tesirler. Umumisi düşünüldüğünde şöyle bir durum ortaya çıkıyor; evladın ana ve pecilt ile inançlı ilgisi varsa yaşadığı istenilmeyen şeyleri ailesine anlatıyorsa işte o kritik anda yardımcı olma talihimiz biz psikiyatrlar için daha yüksek oluyor. Şayet bağlantılar inançsız oluşmuşsa evlat anlatmıyor ve yaşadığı bed sorun süregelip devam eder” sözlerinde bulundu.

“Zaman geçse de unutulmuyor”

Sıradan devranda evlatlarına her şeylerini vakfeden ana ve pederlerin, öfke denetimini sağlayamayıp evlatlarına şiddet uyguladıklarında, bunun evlatların zihin yerküresinde büyük travmatik bir anı olarak kalacağını vurgulayan Yanık, şunları kaydetti: “Bir şey evladın yerküresinde çok değerli ise bu şeye siz de değer verin. Evlatlar için banaturel çiçek Doğal çiçek balııııarla olan anılar daha kişiseldir. Örneğin ananın şiddete uğramasına şahit olan evlat yapılan süreci kendisine yapılmış üzere hissetmektedir. Bu nedenle kimi evlatlar daima kaygı içinde kalıyorlar. Dayağın nereden geleceğinde belirsizlik yaşıyorlar. Ne kadar vakit geçse de bu unutulmuyor.”

Anne-banaturel çiçek Doğal çiçek balııııar, eğitimciler, akademisyenler, STK temsilcileri ve bahse ilgili duyan kalanaturel çiçek Doğal çiçek balııııık bir izleyici kitlesinin takip ettiği program sonrasında Yanık, mevzuyla ilgili yeni çıkan kitabını imzaladı ve iştirakçilerle sohbet etti.

Kadinvekadin

http://www.kadinv

ekadin.net/cocuk-egitiminde-travmatik-yanlislar.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Evlat,Yanık,Anne,Eğitim,Şey,Etki


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuk eğitiminde travmatik yanlışlarBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin