Çocuk sahibi olmak isteyenlere yeni tedavi umudu

Kişinin kendi kanından hazırlanan, güzelleşmeyi uyarmak ve düzenlemek için kullanılan PRP (Platelet Rich Plasma-Trombositten Varlıklı Plazma ...


Kişinin kendi kanından hazırlanan, güzelleşmeyi uyarmak ve düzenlemek için kullanılan PRP (Platelet Rich Plasma-Trombositten Varlıklı Plazma) tedavi metodu dermatoloji, plastik cerrahi ve ortopediden sonra jinekoloji ile üreme tıbbı meydanında da kullanılmaya başlandı. PRP, çeşitli nedenlerle evlat sahibi olamayan hatunlar için yeni bir umut oldu.

İzmir Kent Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Jinekolog Dr. Dilek Aslan, PRP hakkında malumat verdi.

Olumlu sonuçlar elde edildi

Yumurta ve embriyo kalitesi ve münasebetiyle gebelik orantısı yaşla birlikte azalmakta, ‘Yumurtalık yaşlanması’ kavramı eğitim yahut kariyer üzere nedenlerle ana olmayı geciktiren hatunlar için dezavantaj haline gelmektedir. Bayanın biyolojik yaşlanmasında evvelden bildiklerimiz farklıydı. Bayan bir yumurta havuzuyla doğuyor, bitince de menopoza giriyor sanıyorduk. PRP pratiği başladığından beri münhasıran hormonal kıymetlerde, menopoz geri dönüşlerinde olumlu sonuçlar elde edilmeye başlandı. Yani hormonal bedelleri çok düşük makûs olan hastaların bu PRP pratiği sonrası hormonlar seviyesinde en azından düzelme saptandı.

Trombositlerin asıl hizmeti, bir yaralanma halinde meydana gelen kanamayı durduran pıhtıyı oluşturmaktır. Bunun yanı sıra doku onarımı ve güzelleşmesine ekte bulunan büyüme faktörlerini içerirler. Bu büyüme faktörleri dokularda güzelleşmeye yardımcı olur. İşte bu PRP formülüyle daha kaliteli yumurta, daha kaliteli embriyo elde edildiğine, tüp bebek pratiğinin muvaffakiyetini artırdığına dair olumlu bulgular var. O yüzden biz de bu tedaviyi tatbike karar verdik. Zira pek çok bayanın o denli çok vakti de yok, bekleyecek. Birkaç sene bekleyelim, bu tedavinin işe yaradığını kesin kanıtlayalım dediğimizde birtakım hastaların bu tedaviden yararlanma mümkünlüğünü ortadan kaldırıyorsunuz.

Kıymetli bir seçenek

Sonuçta bu bir girişimsel süreç. Tıpta olan her süreç üzere tekrar her vakit kimi kompliadele(adele(kas))yon risklerine karşı dikkatli olmak lazım. Tüp bebekteki bütün ihtimaller, yumurta yekuna sırasındaki bütün riskler, yeniden bunda da beğenilen. İşe yaramama ihtimali var, tıpkı formda yumurtalıkların karşılık vermeme mümkünlüğü var. Cerrahi bir süreç sayılıyor, bu nedenle cerrahi sürecin riskleri bunda da laf konusu. Yumurtalıklar garbın içinde yan aldığı için bu süreç garbın içine bir iğne yardımı ile yapılıyor.

PRP solüsyonu yumurtalıkların görünür noktalarına enjekte ediliyor. Bugüne kadar bildirilmiş bir kompliadele(adele(kas))yon yok. Dikkatle, itinayla yapıldığında hastaya zarar vermeyeceği prensibine dayanarak biz de bu tedavinin yararlı olabileceğini düşünüyoruz. cilt gençleştirmeden idrar kaçırma derdine kadar kolay yeri bulan PRP, artık tüp bebek sahasında da en çok rahim duvarı ince olan, yumurta rezervi zayıf hastalarla tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında hastalara sunduğumuz kıymetli bir seçenek.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.net/c

ocuk-sahibi-olmak-isteyenlere-yeni-tedavi-umudu.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Yumurta,Uygulama,İşlem,Kadın,iyileştirme,Tüp Bebek


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuk sahibi olmak isteyenlere yeni tedavi umuduBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin