Hamilelikte yapılan 10 hata

Evlat sahibi olmak istiyorsunuz ve bugüne kadar vücudunuzu bunun için hazırladınız. Artık iki kişilik bir vücutta yalnızca kendinizi düşünmeniz ...


Evlat sahibi olmak istiyorsunuz ve bugüne kadar vücudunuzu bunun için hazırladınız. Artık iki kişilik bir vücutta yalnızca kendinizi düşünmeniz bencilce olur. Her ana adayı bebeğinin sağlıklı doğmasını velev. Evet bunun için sıhhatinize ne ölçüde dikkat ediyorsunuz?

Büyük naturel çiçek Doğal çiçek balıııııktan kaçının

gebelik devrinde olabildiğince istikrarlı beslenmenin yollarını arıyoruz. Doğal çiçek balııık tüketmek omega-3 açısından ise çok kıymetli. fakat naturel çiçek Doğal çiçek balıııııkların boyutları büyüdükçe içerisindeki civa nispeti da daha çokça oluyor. Vücutta ziyade civa birikimi ise metal zehirlenmesine yol açıyor. Bu da ileride kansere kadar giden sonuçlar doğurabiliyor. İnsan vücudundaki tesiri böyleyken ana karnındaki bir bebeğe vereceği zararlar tabi ki daha ziyade. Çiğ yenen naturel çiçek Doğal çiçek balııııık eti ise toksoplazma üzere hasatlıklara taban hazırlıyor.

Şeker ve tuz tüketiminizi denetim edin

gebelik devrinde plasentadan salgılanan HPL hormonu, şeker yükselmesini tetikliyor. Bunun sebepi ise bebeğe gereksinimi olan besini ve şekeri sgöz yaşı dökmek (ağlamak). fazla şekerli bir diyeti takip etmek ananın diyabetik komaya girme riskini artıyor. fazla tuzlu beslenmek de hipertansiyonu artırıcı bir rol oynuyor. Hipertansiyon preeklempsi tablosunu oluşturarak ana ve bebeğin hayati tehlike altına girmesine neden oluyor.

Kalori alımına dikkat edin

Aylık kilo alımınız ne çok ne de az olmalı. Maksat kilonuzu hekiminizle konuşun ve haftalık–aylık olarak kilonuzu kendiniz de takip edin. İstenenden çokça kilo almanız diyabet ve preeklempsi üzere hamilelik kompliadele(adele(kas))yonlarını artırabiliyor. Binaenaleyh günlük kalori alımınız 2900 kaloriyi geçmesin. İstenenden çok az kilo almanız da bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebiliyor.

Kahve tüketimini azaltın

Kahve ana adayında kan basıncını ve nabız atış sayısını artırıyor. gebelikte zati artan bu kıymetler kahve ile daha da abartılı hale gelerek sorun oluşturabiliyor. Tıpkı uyarıcı tesir bebekte de oluşuyor ve bebeğin uyku nizamı daha ana karnında iken bozuluyor. Ayrıyeten bebeğin idrar ölçüsü artıyor ve likit kaybı gelişebiliyor. Bu üzere sıkıntıların önüne geçmek için kahve tüketimini kısıtlayın, içecekseniz kafeinsiz olanları tercih edin.

Sigara ve alkol düşüğe neden olabiliyor

gebelikte sigara tüketimiyle nikotin ve kanserojen unsurlar bebeğe geçiyor; bunun sonucunda da bebekte gelişme geriliği, düşük, erken veladet ve meyyit tevellüt meydana gelebiliyor. Her gün alkol almak ya da kısa bir vade içinde çok ziyade alkol tüketmek de bebek için tehlike oluşturuyor

Dozunda spor değerli

Kusurlu spor her şeyden evvel iskelet sistemine zarar verebiliyor. adele(kas) spazmları, velev adele(adele(kas)) kopmaları ve kemik kırıkları bile gelişebiliyor. Bu nedenle düzgün bir antrenör ile çalışmak, daha sonra tek başına spor yapmaya başlamak gerekiyor. Spor ne gereğinden az ne de gereğinden çokça olmalı. Zira gereğinden çokça spor erken doğuma sebep olabiliyor.

Sıcak banyodan kaçının

Çok sıcak banyo yapmak, buhar odaları ve saunalar gebeler için tehlikeli olabiliyor. Örneğin; tansiyonunuz düşebiliyor ve bayılma riskiniz oluyor. Bebekte de bu tansiyon düşmeleri sırasında kan akımı azalıyor. Bu müddet uzarsa spastik bebek riski artıyor. Bu nedenle banyo suyu sıcaklığının 37 aşamayı geçmemesi gerekiyor.

Yanlışlı hijyen enfeksiyon getiriyor

Hijyenik hatun pedi doğal gereçten üretilmiş, kokusuz ve renksiz olmalı. Zira perine kesimi için yapılmış spreyler ve temzlik bezleri irritasyon yaratabiliyor. Yanlış perine hijyeni de vajinal enfeksiyon ve idrar yolları enfeksiyon riskini artırıyor. Bunun sonucunda da erken veladet olabiliyor. Ayrıyeten vajina içi yıkanmamalı, zira bu alışkanlık vajinanın asiditesini bozarak enfeksiyon ve erken veladet riskini artırabiliyor.

Yatak odanızdan çiçeği kaldırın

Yatak odanızda çiçek olmamalı. Geceleri bitkiler de oksijen soludukları için çiçekleri başka odalara almayı ihmal etmeyin. Aksi halde hipoksi, hipertansiyon ile baş ağrıları üzere sıkıntılar gelişebiliyor. Kurdele çiçeği ise formaldehiti yok ediyor ve bu sayede de zehirlenmelerden koruyor. Hasebiyle meskende bulunması önerilen bir çiçek.

Uyurken cep telefonunuzu başucunuza koymayın

Gebeyken bilgisayar tasarrufunu kısıtlayın. gebelikte elektromanyetik radyasyon bebekte şimdi çok bilinmeyen kimi değişimlere sebep olabiliyor. Gebeyken de uzun saatler bilgisayara bakma durumu iskeletiniz için de zararlı olabilirken adele(adele(kas)) spazmları, lumbago üzere ani bel ağrılarına yol açabiliyor. Cep telefonu ile konuşma vadesini günde 2 kere 5’er dakika ile sonlandırın. Cep telefonlarını yakınınızda tutmayın, başucunuza koyarak uyumayın, şarja takmayın. Aksi halde batarya patlaması ve elektromanyetik radyasyon üzere hamilelikte de fizikî risklere maruz kalabilirsiniz. Hem yaydığı dalgalardan korunmak hem de deliksiz yeterli bir uyku için cep telefonunuzu kapatın.

Gizem Bozdağ

Kadinvekadin

http://w

ww.kadinvekadin.net/hamilelikte-yapilan-10-hata.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

gebelik,Anne,Bebek,Kilo,Doğum,Spor,Riski


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hamilelikte yapılan 10 hataBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin