Şeker yerine kullanabileceğiniz 4 doğal tatlandırıcı

Rafine şekeri büsbütün bırakmak sıkıntı olabilir. ancak, rafine şekerin inanılmaz noktada zararlı olabileceği göz önüne alındığında, mutlaka ...


Rafine şekeri büsbütün bırakmak sıkıntı olabilir. ancak, rafine şekerin inanılmaz noktada zararlı olabileceği göz önüne alındığında, mutlaka çanaturel çiçek Doğal çiçek balııııamaya paha.

Neyse ki, tabiatta sıhhatiniz için nitekim âlâ olan birkaç tatlandırıcı var. Düşük kalorili, düşük fruktozlu ve tadı epeyce tatlılar.

İşte nitekim sağlıklı olan 4 doğal tatlandırıcı.

Stevia

Stevia, çok tanınan bir düşük kalorili tatlandırıcıdır. Stevia rebaudiana isminde bir bitkinin yapraklarından elde edilir. Bu bitki Güney Amerika’da yüzyıllar boyunca tatlandırıcı ve tıbbi maksatlar için yetiştirilmektedir.

Stevia yapraklarında çeşitli tatlı bileşikler bulunur. Bunlardan başlıcaları steviosid ve rebaudiozit A’dır. Her ikisi de şekerden yüzlerce kat daha tatlıdır. Bu nedenle, Stevia çok tatlıdır ve neredeyse hiç kalorisi yoktur.

Ek olarak, birkaç insan merkezli çalışma Stevia’nın sıhhat açısından yararları olduğunu göstermektedir:

Stevia, hipertansiyonlu İnsanlerde yüksek tansiyonu %6-14 orantısında düşürebilir. ancak alışılagelmiş yahut yalnızca hafif yükselmiş kan basıncı üzerinde tesiri yoktur. Ayrıyeten Stevia’nın diyabetli İnsanlerde kan şekeri seviyesini düşürdüğü gösterilmiştir.

Bir şeyi tatlandırmanız gerekirse, Stevia en sağlıklı seçiminiz olabilir. ancak, pek çok insan Stevia’nın tadını çok beğenmez. Lezzet markaya nazaran değişebilir.

Eritritol

Eritritol, bir gayrı düşük kalorili tatlandırıcıdır. Kimi meyvelerde doğal olarak bulunan bir şeker alkolüdür. Gelgelelim, satın alınabilecek toz eritritolün büyük olasılıkla endüstriyel bir süreçle yapıldığını unutmayın.

Gram başına 0.24 kalori içerir ve şekere orantıyla gram başına tatlılığın %70 daha tatlıdır. Eritritol, kan şekeri yahut insülin seviyesini yükseltir ve kolesterol yahut trigliseritler üzere kan lipitleri üzerinde tesiri yoktur. Bağırsaktan emilir gelgelelim ahir böbreklerden atılmaz. Çalışmalar eritritolün çok inançlı olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, sair şeker alkollerinde olduğu üzere, bir anda çok çokça tüketirseniz, hazım problemlerine neden olabilir.

Eritritol tat olarak şekere çok misal. Eritritolün sıhhate yararları görülmese de, katiyetle rastgele bir biçimde zararı da görünmüyor ve vesair şeker alkollerinin birçoklarından daha âlâ tolere ediliyor.

Ksilitol

Ksilitol, şekere misal bir tatlılığa sahip bir şeker alkolüdür. Gram başına 2.4 kalori yahut şekerin kalorik bedelinin yaklaşık üçte ikisini içerir. Ksilitolün diş sıhhati için birtakım yararları olduğu, diş çürümesi riskini azalttığı görülmektedir. Ksilitol, kan şekeri yahut insülin seviyesini yükseltmez. Öteki şeker alkollerinde olduğu üzere, yüksek dozlarda hazım yan tesirlerine neden olabilir.

Meskende bir köpeğiniz varsa, ksilitolü erişemeyeceği alanlarda bulundurun, zira köpekler için çok toksiktir.

Yacon şurubu

Yacon şurubu öteki bir eşsiz tatlandırıcıdır. Güney Amerika’da And Dağları’nda doğal olarak yetişen yacon bitkilerinden elde edilir. Bu tatlandırıcı yakın devirde zayıflatıcı tesiri ile tanınan hale gelmişti. Bunu destekleyen kimi çalışmalar var. Bağırsaktaki düzgün bakterileri besleyen çözünür lifler olarak işlev gören fruktooligosakaritler bakımından çok yüksektir.

Yacon şurubu, kabızlığa karşı yardımcı olabilir ve yüksek ölçüde çözünür lif içermesi sebebiyle çeşitli yararlara sahiptir. sinndirimm meselelerine neden olabileceğinden, bir anda çok çokça yenmemesi gerekir.

Doğal çiçek balıı üzere “az kötü” şekerler sağlıklı mı

Sıhhat bilincine sahip kişilerin sıklıkla şeker tarafına yedikleri birkaç tanınan şekerli tatlandırıcı vardır. Bunlar umumide hindistan cevizi şekeri, naturel çiçek Doğal çiçek balıııı ve akçaağaç şurubudur.

Bunlar sahiden şekerden çok farklı değildir. Biraz daha küçük ölçülerde fruktoz ve az ölçüde besin içerebilirler, fakat karaciğeriniz için hakikaten pek farkı yoktur. ancak, sağlıklı beşerler küçük ölçülerde şeker tüketebilir. Küçük ölçüler, metabolizmanıza zarar vermez.

Yemek tanımlarında gerçek şekeri kullanmaktan hoşlanıyorsanız, sağlıklı bir halde yiyin. Doğal çiçek balıı üzere doğal şekerli tatlandırıcılar kullanıyorsanuz, ölçülü olarak kullanın. sıhhatli, tam besin temelli bir diyette, bu doğal şekerlerden küçük ölçüler zarar vermez.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.net/seker

-yerine-kullanabileceginiz-4-dogal-tatlandirici.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Şeker,Stevia,Tatlandırıcı,Şekeri,Kalori,Tatlı,sıhhatli,naturel,Kan,sebep,Olabilir,Gerçek


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şeker yerine kullanabileceğiniz 4 doğal tatlandırıcıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin