Türk kahvesi gut hastalığından koruyor günde 2 ya da 3 bardak içerseniz…

Hepimizin severek tükettiği Türk kahvesinin insan sıhhatine ne kadar yararlı olduğunu biliyor muydunuz? Türk kahvesinin çağımızın illeti olarak ...


Hepimizin severek tükettiği Türk kahvesinin insan sıhhatine ne kadar yararlı olduğunu biliyor muydunuz? Türk kahvesinin çağımızın illeti olarak bilinen gut marazından koruduğu ortaya çıktı. Evet gut marazı nedir? Gut illetinin belirtileri neler? Gut illeti olan şahısların asla yememesi gereken besinler neler? İşte tüm merak ettiğiniz soruların cevaplarını Romatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Meryem Can’dan öğrendik. İşte merak edilenler! 

Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman ve 14. Louis üzere tarihteki ünlü isimlerin gut illetinden muzdarip olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Can “Gut illetinde ürik asit alışılagelmiş seviyelere indirilebilirse atakları önlemek mümkün olabilir. Diyet, gut illetinde tedavinin değerli bir modülü. çok bol şişmanlık (obezite), yüksek kan basıncı, kronik böbrek marazı, çok beslenme ya da uzun açlıklar, alkol tüketimi, yüksek früktoz orantısına sahip mısır şurubu içeren içecekler ve ilaçlar gut hastalığı riskini arttırıyor” dedi.

Ürik asit yüksekliği sık görülüyor

Şikayet yaratmayan ürik asit yüksekliğinin toplulukta sıkça bulunduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Can, “fakat ürik asidi yüksek olan şahısların az bir kısmında gut gelişir. Ürik asidin seviyesi, gut marazı riski için belirleyicidir. Örneğin ürik asit seviyesinin 9 mg/dL üzerinde olan İnsanlerin 5 yılda yaklaşık beşte birinde gut gelişirken, ürik asit seviyesi 7-8 mg/dL olanlarda ise bu nispet yüzde 3 seviyesinde kalır. Ayrıyeten yüksek ürik asit müddeti uzadıkça da gut gelişme riski artar” diye konuştu.

Gut illetinden korunmanın yolları burada saklı!

Gut illetinden korunmak için tekliflerde bulunan Doç. Dr. Meryem Can, “çok bol şişmanlık (obezite) yani şiddetli kilo, gut marazı riskini artırır. Bu nedenle gut hastaları ülkü kilolarını muhafazalı, kilo fazlaları varsa düşük kalorili diyet yapmalı. Alkol tasarrufu hem ürik asit imalatını artırır hem de böbreklerden atılımını azaltır ve kanda ürik asit seviyesinin fazlalaşmasına neden olur. Bu nedenle gut hastaları alkol kullanmamalı. Öte yandan, früktoz ve früktozdan varlıklı birtakım içecekler de ürik asit seviyesini ve münasebetiyle gut riskini artırır. Bunlar arasında çok kola ve portakal suyu tüketimi sayılabilir. Lakin diyet içecekler gut riskini artırmamakta. C vitamini alımının arttırılması, günde 2 yahut 3 kahve kahve fincanıı Türk kahvesi tüketiminin kollayıcı tesiri gösterilmiştir. Atak sırasında ve ara devirlerde; 8 ila 16 bardak arasında günlük likit alınmalı. Kimi idrar söktürücü tansiyon ilaçları da kanda ürik asit seviyesini artırabilir. Bu ilaçlar, çok gerekli değilse diğer tansiyon ilaçları ile değiştirilebilir. Aspirin tasarrufu da ürik asit seviyesini artırabilir. Lakin tıbbi açıdan gerekli ise yalnızca ürik asidi düşürmek emeliyle aspirin kesilmemeli, gereksinim var ise devam edilmeli” tabirlerini kullandı.

Gut hastalarının bu yiyeceklerden uzak durması gerekiyor! 

Gut hastalarının çeşitli besinlerden uzak durması gerektiğini belirten Doç. Dr. Can, mahsusen pürinden güçlü yiyeceklerden sakınılmasını belirtti. Doç. Dr. Can, “Bunlar arasında sakatatlar, al ve beyaz et, şarküteri eserleri, ördek, kaz, bıldırcın üzere av etleri, naturel çiçek Doğal çiçek balııııık, kalamar, karides üzere deniz eserleri mahal alıyor. Ayrıyeten tereyağı, margarin, iç yağı, kuyruk yağı üzere hayvani yahut katı yağlar, nohut, kuru fasulye, bezelye, mercimek üzere bakliyatlar, mantar, mayalı yiyecekler, boza da bu listede taraf alıyor. Bunların haricinde kaymak, krema, mayonez, çikolata üzere çok yağlı yiyecekler, kızartmalar az ölçüde tüketilmeli. Süt, proteinden varlıklı olmakla birlikte ürik asidi düşüren bir azık. Bu nedenle süt ve süt eserleri tüketilebilir, fakat az yağlı olmasına dikkat edilmeli. Bunun haricinde meyveler, sebzeler, fındık üzere çerezler, mısır, mısır ekmeği, beyaz ekmek, buğday unu üzere tahıllar, tarhana, şehriye, pirinç, makarna, hububat ve hububat eserleri istenildiği ölçüde tüketilebilir. Ceviz, kaju, keten tohumu ve badem tasarrufunun ürik asit düşürücü tesirleri var” dedi.

Gut illetinin belirtileri neler?

iyileştirme edilmeyen gut marazının birçok meseleye yol açabileceğine işaret eden Doç. Dr. Can, “iyileştirme edilmezse kronik eklem zarar(zarar(hasar))ına yol açar. Dokularda ürik asit kristallerinin toplanarak oluşturdukları nodüler depozisyona, tofüs denir. Kirli beyaz renkte şişlikler halinde görülür. Umumide birinci akut gut artriti görüldükten 10 yıl sonra tofüs ortaya çıkar. Tofüslerin ortaya çıkması ürik asit yüksekliğine ve mühletine bağlı. Hiperürisemi tedavisi ile tofüs gelişimi engellenebilir. Klasik olarak tofüs yerleşim tarafları kulak kepçesidir bunun dışında cilt kıvrımları, eller, ayaklar, dizler, aşilcilt don ve dirseklerde görülebilir. Umumiyetle ağrısızdır. Büyürlerse kronik ağrıya neden olabilirler. Tofüsleri üzerinde cilt açılırsa beyaz tebeşirimsi yahut hamurumsu unsurlar dışarı çıkabilir. Başkaca eklemlerde zarar(zarar(hasar)) ve deformiteler yol açabilir. Tıpkı devranda ürik asit kristalleri böbreklere çökerek taş oluşumuna ve nefrit oluşumuna sebep olabilir. Hastanın sık alevlenmeler yaşaması iş gücü kaybı oluşturur” diye konuştu.

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/turk-kahvesi-gut-hastaligindan-koruyor-gunde

-2-ya-da-3-bardak-icerseniz-5daead10d23c4976321aca90

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Yüksek,sebep,Riski


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türk kahvesi gut hastalığından koruyor günde 2 ya da 3 bardak içerseniz…Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin