Bezelyenin faydaları nelerdir? Bezelye hangi hastalıklara iyi gelir?


Bakla ailesine ilişkin olan bezelye içerdiği varlıklı vitamin ve mineral deposu sayesinde insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır ...


Bakla ailesine ilişkin olan bezelye içerdiği varlıklı vitamin ve mineral deposu sayesinde insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Münhasıran potasyum bakımından güçlü olan bezelye vücuttaki tüm hücrelerin çalışmasını destekler. Yeşil kabuk içinde nohuda misal tanelerde olan bezelye hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala Bezelyenin yararları nelerdir? Bezelye hangi marazlara uygun gelir? Soruların karşılığı haberin detayında…

Tırmancı bir ve çanaklı çiçek açan bezelye bakla ailesine aittir. Yeşil sert kabukları olan bezelye hem kabuklarıyla hem de kabukların içinde çıkan taneler halinde tüketilebilir. Çok eski çağlardan beri yetiştirilen bezelyenin ana vatanı Avrupa ve Barı Asya’dır. 21. yüzyılda İngiltere’de üretimi aniden arttı. Devletimizde ise yeşil fasulye kadar olmazsa da yetiştirilme ortamı vardır. Yetişme biçimine nazaran bahçe bezelyesi ve tarla bezelyesi olarak makbul. Yıllık otsu bir bitki olan bezelye, görünüşte yeşil fasulye üzere bir kılıf içinde içine serili nohuda aynısı(bezneri) toplar bulunur. C vitamini bakımından öbür baklagillere orantıyla daha zengindir. Beyaz, sarı ve yeşil renkleri vardır. Nişasta, lif, karoten, protein ve antioksidanın yanı sıra A, B vitaminleri ve demir, fosfor, potasyum barındırır. Tane olarak yemeklere konulduğu üzere başlı başına yemeği de yapılır. Kuru baklalar üzere suda bekletilerek tüketilmesi gerekir. Besin bedeli yüksek olduğundan araştırmalara husus oldu. Mahsusen kandaki bed kolesterol seviyesini düşürdüğünden kalppp marazları riskini azaltır. Ayrıyeten bir tabağı vücudun günlük kuvvet nispetini tesirler. 

BEZELYENİN YARARLARI NELERDİR? BEZELYE HANGİ ILLETLERE GÜZEL GELİR?

Potasyum hem kan için hem de vücuttaki hücrelerin fonksiyonları için gerekli bir husustur. Bezelye bu husus bakımından zengindir. 

Anti aging tesiri sağlayan bezelye ciltgözelerini(gözelerini(hücrelerini))n yenilenmesini ve genç kalmasını sağlar. Bu özelliği sayesinde yaşlanmayı geciktirir. Başkaca deforme olan hücrelerin uygunlaşmasını hızlandırır.

Hücreleri kuvvetlendiren bezelye bu sayede saç köklerine de yarar sağlar. Yıpranma ve döküme üzere saç meselelerinin yaşanmasını önler. Saçların süratle uzamasını destekler. Hafta da bir tabak tüketmek bu faydayı sgöz yaşı dökmek (ağlamak) açısından ehil olacaktır. 

Had hücrelerin işlevselliğini artırdığından dimağda yaşanma ihtimali olan rahatsızlıkları önler. İleri yaşlarda sıklıkla artan unutkanlık, pankreas ve alzheimer üzere illetlerin yaşanma riskini düşürür.

Göz sıhhati için tesirli olan A vitamini ve lutein bakımından güçlü olan bezelye, münhasıran sarı nokta ve katarak üzere illetlerin oluşmasını köstekler.

Demir emiliminin kana süratle yayılmasını sağlayarak kansızlığın yaşanmasını ketler.

Mevsim geçişlerinde aniden zayıflayan bağışıklık sisteminin güçlü kalmasını sağlar. 

Bir bardak bezelye vücudun gereksinimi olan C vitamininin yüzde 60’ını karşılar. 

Folik asit gelişim için nispeten gerekli olan bir husustur. Mahsusen gebe bayanların tüketilmesi konusunda eksperler açıklamalarda bulunuyor. Bezelye hem folik asidi hem de K vitaminini pratiklıkla sağlar. 

Bağırsaklardaki flora sayısını korur. Başkaca lif bakımından da güçlü olduğundan idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) üzere boşalım meselelerin yaşanmamasını sağlar. 

adele(kas) ve kemiklerin gelişmesini destekler. Ürik asidi azaltarak ödem oluşmasının önüne makbul. 

Ana karnından itibaren nizamlı tüketen bir evlat illetlere karşı dana dinç olur. 

zorlü bir antioksidan olduğundan karaciğerin toksinleri vücuttan atmasını destekler. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bezelyenin faydaları nelerdir? Bezelye hangi hastalıklara iyi gelir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin