Diş sağlığı için uzak durulması gereken gıdalar

Diş ipi kullanmamız ve nizamlı aralıklarla diş tabibi denetimine gitmemiz gerektiğini belirten Bağcılar Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Diş ...


Diş ipi kullanmamız ve nizamlı aralıklarla diş tabibi denetimine gitmemiz gerektiğini belirten Bağcılar Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Diş Doktoru Oğuz Kara, ” Gelgelelim bunun yanında hangi besinlerin dişlerimize ne kadar zarar verdiğini de bilmemiz gerekir. Bilhassa dişler için en zararlı ve uzak durulması gereken şey yiyecek ve içeceklerin içerisindeki asittir. Asit, besinlerin içinde direk bulunabileceği üzere aldığımız besinlerdeki karbonhidratların ağızdaki bakteriler tarafından aside dönüşmesiyle de oluşur. Dişlere en çok zarar veren karbonhidrat ve asit içeren azık ve içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durulması gerekmektedir” dedi.

sıhhatli dişler, şık gülüşler

Bağcılar Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Dt. Oğuz Kara, sağlıklı bir gülümseye sahip olmak için uzak durulması gereken 10 zararlı yiyeceği ve içeceği açıkladı.

– Sigara: Diş ve diş etlerine zarar verir, ağız kokusuna neden olur.

– Alkol: Tükürük ağızımızdaki plağın ve asidin tesirini azaltacak birinci savunmamızdır. Bu yüzden ağız kuruluğuna sebep olacak her şey diş için zararlıdır. Alkol de ağız kuruluğuna sebep olacağı için kullanılmaması gereken bir içecektir.

– Meyve Suları: ph ‘ı 7 den düşük olan azıklar dişlere zarar verir. PH ‘I 2,5 olduğu için meyve suları da dişlere zararlıdır

– Limon: ph ‘ı 2 olduğu için dişler için zararlıdır.

– Kola: En zararlı içeceklerden biridir. Zira hem fosforik asit hem şeker hem de sitrik asit içerir.

– zor içeceği: Sitrik asit ve şeker içerdiklerinden ötürü dişler için zararlıdırlar.

– Yapışık azıklar (lokum, jeli bon veaynısı(bezneri).): Tatlı şekerlemelerden daha zararlıdır. Zira daha ziyade şeker verirler ve tıpkı devranda sitrik asit içerirler.

– Kuru Meyve: Kuru meyveler karbonhidrat ihtiva eder. Birebir vakitte kuru meyveler yapışkanlığı sebepiyle ağız içinde daha uzun mühlet kalır. Mütemadi kuru meyve yiyip dişlerinizi fırçalamamanız dişlerinizin çürümesine sebep olur.

– Buz: Buz çiğnemek yeterli bir fikir değildir. Buz çok serttir. Şayet eski büyük dolgularınız varsa buz yediğiniz vakit çok pratik bir biçimde dişleriniz kırılabilir. Soğuk tıpkı hengamda dişlerinizin kamaşmasına sebep da olabilir.

– Beyaz Ekmek: Tükürükte bulunan amiloz enzimi karbonhidratları şekere çeviren enzimdir. Gelgelelim şekeri zararlı kılan şey ağızdaki bakterilerin şekeri yemesi ve asit ortaya çıkarmasıdır. Şayet ağızda hiç plak yoksa şekeri aside çevirecek ve diş çürüğü oluşturacak bir şey de yoktur.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.net/

dis-sagligi-icin-uzak-durulmasi-gereken-gidalar.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Diş,Zarar,Şeker,Ağız,Asit,Kuru,Meyve,Gıda


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diş sağlığı için uzak durulması gereken gıdalarBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin