Enginarın faydaları nelerdir? Enginar hangi hastalıklara iyi gelir?


Akdeniz mutfağının en lezzetli yemeklerinin başında gelir. hakiki saf sızma zeytinyagiyla bir arada tüketildiğinde sıhhate olan yararı artan ...


Akdeniz mutfağının en lezzetli yemeklerinin başında gelir. hakiki saf sızma zeytinyagiyla bir arada tüketildiğinde sıhhate olan yararı artan enginar hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Münhasıran sigara içenler için adeta nikotin atmada doğal ilaç olan enginara dair her şey haberin detayında bulabilirsiniz. Pekala enginarın yararları nelerdir? Enginar hangi marazlara yeterli gelir?

Papatya ailesine ilişkin olan enginar mavi, mor çiçekler açar. Ana vatanı Güney Avrupa ve Akdeniz etrafı olan enginar, gövdesinde sert kalın yapraklar bulunurken uzunluğunda oluklu bir kısım mevcuttur. Çiçekleri üstten çıkan enginarın tabaklı olan kısmı ekseriyetle tüketilir. Cynarin hususu içeren enginar, karaciğer, akciğer, bronşlar ve safra kesesinde biriken nikotini vücuttan atar. Mütehassıslar bu yüzden sigara bırakan kimselerin vücut paklığı için ülkü besinlerden birininde enginar olduğunu vurguluyor. Fransa, İtalya ve İspanya üzere devletlerde tohumla yetiştirilen enginar memleketimiz başta olmak üzere öbür devletlerde vegetatif usulüyle yetiştirilir. Akdeniz ve Ege nahiyesinde Ekim ve adele(kas)ım aylarında üretilirken, Marmara Yerinde ise Nisan ayında yapılır. Devletimizde enginar üretiminde meşhur olan yer  Bursa Doğan ve Keramet köyüdür. sıhhatli besin listesine giren enginarın yağ nispeti neredeyse sıfırken yüksek bir kaloriye sahiptir. Başkaca içeriğinde; sodyum, kolesterol, potasyum, karbonhidrat, protein, kalsiyum, D ve A vitamini bulunur. 

ENGİNARIN YARARLARI NELERDİR? ENGİNAR HANGİ MARAZLARA DÜZGÜN GELİR?

– kuvvetlü bir lif içeriğine sahip olan enginar, kilo vermede yardımcı olur. sinndirimmi rahatlatarak kabızlığı önler. Dışkılama fonksiyonunu artırır.

– Dolaşım sistemi için ülkü bir besindir. Bilhassa makûs kolesterolü düşürerek uygun olanı istikrarlar. Yüksek tansiyon, felç, kalppp buhranı ve damar tıkanıklığı üzere riskli illetlerin yaşanmasının önüne makbul.

– hakiki saf sızma zeytinyagiyla bir arada tüketildiğinde ağız içinden mideye kadar ki kısımda bulunan hücrelerin yapısını korur. amansız hastalık(kanseer) riskini azaltır. karın içindeki asidi istikrarlar. karın duvarını korur. Tükürük bezlerinde enfeksiyonlu hücreleri azaltır. Böylelikle ağız kokusunu önler.

– Potasyum bakımından güçlü olduğundan iç organların işlevselliğini artırır. Ayrıyeten bakır sayesinde da al kan gözelerini(gözelerini(hücrelerini))n üretimini çoğaltır.

– Vücut içindeki oksijen ölçüsünü dolaşım sitemini dengeleyerek rahatlıkla sağlar. Bu bakımında hafızayı zorlendirir. Konsantre gücünü artırır.

– Karaciğeri yenileyen besinlerin başında gelir. İşlevselliğini artırarak vücutta toksin birikimini köstekler. Bu sayede cilde de yarar sağlar. Zira tenmarazlarının birden fazla karaciğerin fonksiyonları azaldığında yaşanır. cilt dokularında zararlı toksinlerin birikmesinin önüne makbul.

– Yüzde 30 nispette K vitamini içerir. Bu özelliği sayesinde kemik ve adele(adele(kas)) gelişimini destekler. 

– amansız hastalık(kanseer) riskini azaltır. 

KARACİĞERİ TEMİZLEYEN ENGİNAR KÜRÜ

Bir bütün enginarı bölüp yarım litre suda kaynatın. Suyu süzüp içine yarım bardak limon suyu, yarım çayy adele(kas)ıgı, zerdeçal, k

arahindiba ve naturel çiçek Doğal çiçek balıııı ekleyin. Bir hafta boyunca sabah akşam aç karna tüketin. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enginarın faydaları nelerdir? Enginar hangi hastalıklara iyi gelir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin