Anne sütü alan bebeklerde kabızlık neden olur? Kabızlığa ne iyi gelir? Bebeklerde kabızlık çözümleri


Bebeklik devrinde sıklıkla karşılaşılan sıhhat sorunlarından birisi de idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) )tır. Bağırsakların ...


Bebeklik devrinde sıklıkla karşılaşılan sıhhat sorunlarından birisi de idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) )tır. Bağırsakların sıradandan daha yavaş çalışması ve tüketilen besinlerin sindirilememesiyle ortaya çıkan idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ), hakikat tekniklerle uygulanabilecek kimi bitkisel metotlarla hafifletilebilir. Evet, bebeklerde idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) belirtileri neler? Kabız olan bebeğe ne yapılmalı? Bebeklerde idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) nasıl anlaşılır? Zeytinyağı kabızlığa yeterli gelir mi? İşte tüm detaylarıyla bebeklerde kabızlığa bitkisel devalar…

çağımızda yetişkin kimseler arasında yaygın olarak görülebilen sıhhat sorunlarından birisi de idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) sıkıntısıdır. Biz yetişkinlerde bile epeyce zahmetli bir durum olan idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ), ne yazık ki cildi daha hassas yapıda olan bebeklik ve çocukluk periyodunda de görülebiliyor. Umumide hazım dertlerine bağlı olarak gelişen kabızlığın bebeklik devrinde ortaya çıkmasının bir yahut birden ziyade sebepi olabiliyor. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, mahsusen de birinci 4 aydan sonra görülen idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) meselelerine karşı 1 çayy adele(kas)ıgı ölçüsündeki keçiboynuzu pekmezinin sabah ve akşam verilmesinin kabızlığı tedbire konusunda hayli tesirli olduğunu öne sürüyor. Bilhassa de yeni doğan devrinde görülen idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) meselesinde boşaltım sistemi gerektiği kadar gelişmediği için sistemsiz kaka prodüksiyonu görülebilir. Burada dikkat edilmesi gereken asıl nokta, ananın bebeğinin gün içerisinde ne kadar sıklıkta kaka yaptığı ve kaka rengine nazaran kimi tespitlerin ortaya çıkabileceğini bilmesidir. Evet kabız olan bebeğe ne yapılmalı? Hangi bebeklerde idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) daha çok görülür? Bebeklerde idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) nasıl anlaşılır? Kabız olan bebeklere yapılması gerekenler…

Bebeğin gün içerisinde kaka yapma ölçüsü tüketilen besinlerle birlikte günden güne değişebiliyor iken 3-4 günde çok güçlükle bir biçimde kaadele(adele(kas))ını yapıyorsa, idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) kendini gösteriyor demektir. Yeni doğan bebeğin dışkısı başlangıçta yeşilimsi ile siyahımsı bir renk arası iken yalnızca ana sütü alan bu bebeklerde haftada 1 sefer kaka yapması alışılagelmiş karşılanabilir. Ek azık devrine geçmeyip yalnızca ana sütü alan bebeklerin dışkısı çoğunlukla sarı rengin hakimiyetinde olur. Evet bebeklerdeki kabızlığın sebebi nedir? İşte karşılığı…

BEBEKLERDE KABIZLIK sebep OLUR? KABIZLIK sebepLERİ

Kabızlığın ortaya çıkmasındaki en büyük sebep hiç kuşkusuz ki vücudun günlük alması gereken likit ölçüsünün aşağı kıymetlerinde bölge alması ile direkt temaslıdır. Muayyen bir periyotlarından sonra gün içerisinde yeteri kadar su tüketmeyen bebeklerde anaların fark ettiği en büyük değişkenlik, kaka yaparken zorlanmaları ya da çok az dışkı çıkartabilmeleridir. Kusma, ishal ve huzursuz davranışlar bebeklere kabızlığı ele veren birinci işaretlerdir. Yeniden de katı azığa başlayanlara nazaran daha az yaşanılan ana sütü ile beslenen bebeklerde idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) daha seyrek görülür.

Bunun en temel sebepi ise ek azık sürecinde bebeğin yeni yeni tatlara alışıyor olması ve beraberinde vücudun birçok farklı besini sindirmeye yeni yeni adapte olması ile ilgilidir. Bebeklerde idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) nedenlerini en temel haliyle sıralayacak olursak bunlar da şu formdadır:

– Bağırsakta oluşan yapısal rahatsızlıklar,
– kalıtsalsel bağırsak yavaşlığı durumu,
– Çok çokça süt tüketen bebeklerde,
– Ana sütü alan bebeklerde hareket eksikliği ya da ananın yediği şeyler,
– Bebeğin devamlı katı yiyeceklerle beslenmesi üzere etkenler kabızlığa neden olabilir.

BEBEKLERDE KABIZLIK NASIL ANLAŞILIR? BEBEKLERDE KABIZLIK BELİRTİLERİ

Bebeğin kabız olup olmadığını fark edebilmenin en pratik yolu bebeğin tuvalet alışkanlıklarını takip etmekle gerçekleşir. Sıradanda her gün dışkı yapan bir bebek kaadele(adele(kas))ını 2-3 günde yapmaya başladıysa, tuvaletini yaparken ıkınır üzere zorlanıyorsa ve ağlıyorsa idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) durumundan bahsedilebilir. Bebeğin dışkısını çıkfazlalaşması sırasında validenin kan görmesi konutta büyük bir paniğe neden olabilir. 

– Bebeğin karın kısmının gergin ve sert olması,
– sureeklı huzursuzluk halinde olması,
– Tanecik halinde dışkı,
– Siyah yahut gri renkteki koyu dışkılar, bebeklerde bilinen idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) belirtileridir. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden bebeğin hekim denetimine getirilmesi gerekir.

Bebeğiniz yerküreye geldikten sonraki haftalar içerisinde karşılaşacağı kabızlığın geçmesi için hanede uygulayabileceğiniz kimi metotlar mevcut. Müdahale edilmeyen idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) sorunu bebekte ameliyat gerektiren bağırsak tıkanmasına neden olabilir.

BEBEK KABIZ OLURSA NE YAPILMALI? BEBEKLERDE KABIZLIK NASIL MAKBUL?

Beslenmesine bağlı olarak değişen kaka sayısı ölçüsünde azalma olan bebekler idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) sıkıntısıyla karşı zıdda olabilir. Şayet bebeğinizde idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) belirtilerine rastlamış ve kabız olduğundan şüpheleniyorsanız hekiminize sorarak bebeklerde kabızlığa güzel gelecek bu usulleri uygulayabilirsiniz. Kabız olan bir bebeği rahatlatmak için bir çayy adele(kas)ıgı ölçüsünde zeytinyağı içirebilir ya da mamasını yedirdikten sonra armudu şıkça rendeleyip 1 yaşından büyük bebeğinize verebilirsiniz.

Elmanın suyunu çıkartıp bebeğe vermenin de kabızlığı rahatlatacağına yönelik görüşler vardır. Elmanın içerisindeki güçlü lifler bağırsakları hareketlendirecektir. Kabızlığın geçmesi için hekim onayı alarak idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) fitili kullanabilirsiniz.

BEBEKLERDE KABIZLIĞA KARŞI BİTKİSEL TAHLILLER

1- ANA SÜTÜ

Kabızlığı geçiren en ülkü ve sağlıklı metotlardan birisi de, bebeğin ana sütü ile beslenmesidir. Sert olan dışkının yumuşamasını sağlayan ana sütü, bağırsakları canlandırarak bebeklerdeki kabızlığın önüne geçecektir. Bu nedenle bebeğinizin ana sütü ile beslenmesini sağlayarak kabızlığa karşı tedbirini alabilirsiniz.

2- ZEYTİNYAĞI

Arı bir kulak çubuğunu hakiki saf sızma zeytinyagina batırıp, kabız olan nahiyeye çubukla ileri-geri ve dairesel hareketler yaparak hakiki saf sızma zeytinyaginın idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) önleyici tesirinden yararlanabilirsiniz. Lakin bu durum yeni doğan bebekler için tehlikeli olabileceğinden ötürü muhakkak bilirkişi onayı alarak uygulanması önerilir.

3- MASAJ PRATIĞI

Bebeği sırt üstü konumda yatırıp göbek deliğinin olduğu alana, saat istikametinde masaj uygulamak ağlayan bebeğinizin sakinleşmesini ve rahatlamasını sağlayacaktır.  Akabinde birebir süreci zıt yanda uygularsanız tesirini kısa devranda görebilirsiniz. Tıpkı idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) )ta olduğu üzere çeşitli nedenlere bağlı olarak görülebilen kolik yani gaz sancısını da giderebilirsiniz. Fizyoterapist ve Ebe Ferda Saraçoğlu’ndan kabız bebeklere âlâ gelen masaj pratiği…

4-  BİSİKLET EGZERSİZİ

Sırtı noktaya yatacak formda duran bebeğin dizlerini hafifçe kıvırtıp, bisiklet pedalı çevirir üzere hareketler uygulamak bebeğinizi sakinleştirecektir. Rahatsızlığından ötürü ağlama nöbetine giren bebeğinizi hem susturabilir hem de rahatsızlığını giderebilirsiniz.

5- ILIK DUŞ ALDIRMA

Dışkı kanalının gevşemesine yardımcı olacak ılık duş yolu ile oldukça ölçüde bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Başkaca bebeğinizin uyku sorunları varsa gece uyutmadan evvel aldıracağınız ılık duş ile mayışmasını, sonunda de daha pratik bir uykuya geçiş evresi sağlayabilirsiniz.

6- SU TÜKETİMİ

Su tüketiminin ek besine geçiş periyodundaki bebeklere yavaş yavaş verilebileceğini belirten mütehassıslar, bunun katı besinlerdeki likit gereksinimini karşılayacağına dikkat çekmiştir. Buradan yola çıkarak likit tüketerek bebeklerde idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) sıkıntısının önüne geçebilirsiniz..

BEBEKLER İÇİN KABIZLIK ÖNLEYİCİ MASAJ FORMÜLÜ:

Bebekleri yatıştırma ve sakinleştirmede tesirli olan masaj metodunu sizde bebeğinizde uygulayabilir ve tıpkı vakitte idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) sorunu çözebilirsiniz. Avuç içlerinizi ısıtıp bebeğinizin karnına koyun ve yarım ay formu vererek hareket ettirin. Bu süreç yavaşlayan bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığın önüne geçecektir.

BEBEKLERDE KABIZLIĞA GÜZEL GELEN MASAJ TEKNİĞİ

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anne sütü alan bebeklerde kabızlık neden olur? Kabızlığa ne iyi gelir? Bebeklerde kabızlık çözümleriBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin