Çayın cilde faydası var mı? Çay maskesi nasıl yapılır?


Memleketimizde kahvaltılarda ve akşam yemeklerin derhal sonrasında severek tüketilen tıpkı vakitte kültürümüzün vazgeçilmez bir modülü olan ...


Memleketimizde kahvaltılarda ve akşam yemeklerin derhal sonrasında severek tüketilen tıpkı vakitte kültürümüzün vazgeçilmez bir modülü olan siyah çayın vücuda olduğu kadar cilde de yararı olduğunu biliyor muydunuz? Milyonlarca insanın tiryakisi olduğu çay ile ilgili harika bir yarar haberini daha sizlerle paylaşıyoruz. İşte yıllardır tedavi edilmeye çalışılan göz altı morluklarından tenlekelerine kadar birçok ciltmeselesini ortadan kaldıran çayın cilde yararları:

Çay devletimizde Şark Karadeniz bölgesinde, münhasıran de Rize ve çevresinde bolca üretimi yapılan bir bitkidir. Dünyada en çok tüketilen içeceklerden biri olan çay, bitkinin yapraklarının elle toplanıldıktan sonra çeşitli süreçler sonucu mayalanmadan kavrulması, soldurulması, kıvrılması ve kurutulması sonucu elde edilen eserin demlendirilmesiyle hazırlanır. Siyah ve yeşil çay isimleri verilen, iki kıymetli çeşidi vardır. Siyah çay daha çok sevilerek tüketilir. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi akşamların en şık keyfi olan çay, içerisinde bulunan yüksek ölçüde flavan-3-ol, flavonol, theaflavin ve gallik asit türevleri kalppp hastalarında koroner arter disfonksiyonlarının onarılmasına yardımcı oluyor. Ayrıyeten yapılan araştırmalara nazaran siyah çayda bulunan theaflavinler, vücutta anormal hücreleri yok ediyor.

Göğüs kanseri(özellikle menopoz öncesi devirdeki kadınlarda), yumurtalık, mide ve tenkanserlerinin önlenmesine yardımcı oluyor. Birebir vakitte adet döngüsü sırasında globulin hormonlarının seviyesini yükseltmeye yardımcı olduğu hakkında haberler var. Memleketimizde de severek tüketildiği için eksperlerin sık sık araştırma konusu haline getirdikleri siyah çayın inanılmaz ve bilinmeyen daha birçok yararı olduğu ortaya çıktı. Münhasıran ciltilletleri ve gözeneklerle başı dertte olanların kesinlikle bilmesi gereken bu yararlar metnimizin devamında.

Çay peeling tekniğiyle cilde uygulandığında hem meyyit cilt leri temizliyor hem de cildin sağlıklı görünmesini sağlıyor. Bilirkişiler cilde haftada 1 ya da ayda 1 sefer kesinlikle peeling yapılmasını öneriyor. Zira peeling, meyyit cilt leri, kirleri ve gözeneklerini cilt nlemesine temizleyen en tesirli formüllerden biridir. Çayın içerisinde nokta alan B2,C ve E vitaminleri sayesinde tesirli bir peeling hususu olabilir. Çay ile yapılan peeling sayesinde cilt te bulunan lekeler, akne ve siyah noktalarda kısa müddette temizlenecektir.

MATERYALLER

1 yemek kaşığı siyah çay
1/4 bardak sıcak su
1 yemek kaşığı organik naturel çiçek Doğal çiçek balıııı
1 çayy adele(kas)ıgı limon suyu

YAPILIŞI

Öncelikle çayın üzerine sıcak suyu dökün ve 2 dakika kadar demlenmesini sağlayın. Akabinde süzüp çay tanelerini adele(adele(kas))eye alın. Üzerine limon ve naturel çiçek Doğal çiçek balııııı ek edin. Hazırlanan karışımı gözlerine dikkat ederek tüm cildinize uygulayın. 5 dakika beklettikten sonra dairesel hareketlerle temizleyin.

Çay ile yapacağınız maske ile cildinizdeki güneşten gelen zararlı ışınlardan oluşan lekeleri giderebilirsiniz. Bu maske ile cilt teki lekeler gitmekle kalmayıp birebir devirde gözenekleri de sıkılaştıracaktır.

MATERYALLER

Siyah çay
1 tane muz

YAPILIŞI

Öncelikle siyah çayı demleyerek maskeyi yapmaya başlayın. Demlenen çayı süzüp, kenara alın. Üzerine muzu ezerek karıştırın. Daha sonra macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Yüzünüze sürüp 10 dakika kadar bekletin ve soğuk ile cildinizden temizleyin.

Cildinizde uykusuzluk, yorgunluk birebir devranda çeşitli nedenlerden ötürü kararmalar meydana gelebilir. ancak çay ile yapacağınız maskeyle cildinizdeki bu kararmaları geçirebilirsiniz.Siyah çayın içerisinde kafein ağır olduğu için cildin beyazlamasına yardımcı olacaktır. Bir kaç tane poşet çayı sıcak suyun içerisine bırakın. Çayın rengi suya geçmeye başlayınca poşet çayı alıp kararan b

lgeleyere uygulayın. 1-2 dakika boyunca gezdirin. Tatbik sonrasında soğuk su ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayın cilde faydası var mı? Çay maskesi nasıl yapılır?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin