Koklear implant nedir? Müzik dinlemek öğrenmeyi olumlu etkiliyor!

''Müzik dinlemek öğrenmeyi arttırır'' diyen Doğuş Üniversitesi Tedrisat Üyesi ve Hisar Hospital Intercontinantal KBB Tabibi Doç Dr. Yavuz Selim ...


Müzik dinlemek öğrenmeyi arttırır” diyen Doğuş Üniversitesi Tedrisat Üyesi ve Hisar Hospital Intercontinantal KBB Tabibi Doç Dr. Yavuz Selim Yıldırım, doğuştan işitme kaybı olan evlatların tekrar duymak için koklear implantı hakkında merak edilen tüm soruları yanıtladı! Doğuştan işitme kaybı olan evlatlar için tedavi var mı? Koklear implant nedir? Koklear implant ameliyatının farkı ne? İşte koklear implant tedavisi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların karşılığını haberin devamında bulabilirsiniz!

Müzik Dinlemek Öğrenmeyi ve Duymayı Artırır!

Evet yanlış duymadınız (okumadınız), Doğuş Üniversitesi Tedrisat Üyesi ve Hisar Hospital Intercontinantal KBB Hekimi Doç Dr. Yavuz Selim Yıldırım, Koklear Implantlı (Biyonik Kulaklı) çocuklarda Müzik dinlemek öğrenmeyi artırır diye belirtti.

Bu evlatlar doğuştan işitme kaybı ile doğdukları için koklear implant ameliyatı ile duymaya başlarlar, aslında bu onların tekrar doğduğu manasına gelebilir, sesleri yeni tanımaya başlarlar, önceleri manzara var ses yok iken, implant sonrası ses ve imaj beraberce anlamlandırılma ya başlar, bu evlatlar alışılagelmiş evlatların duydukları sesleri duyamazlar, implant yoluyla aldıkları sesleri anlamlandırmaya başlarlar, görsel enstrümanlar ve mekânsal ortamlar öğrenmeyi artırır, birebir biçimde müzik ile de ses uyarısı aldığı için onun dinleme, konuşma ve lisan becerilerini geliştirecek olumlu tesir gösterir.

Koklear İmplant Kimlere Yapılır?

Her iki kulakta ve ya tek kulakta doğuştan yahut sonradan gelişen ileri işitme kayıplarında her yaş gurubunda işitme sorunu yaşayan herkese uygulanabilir. Ayrıyeten işitme kaybı ile birlikte çınlaması olanlara da uygulanabilir.

Koklear İmplant Yapılmazsa Ne Olur?

Ehliyetli bir ses uyaranı olmadığı hengam öğrenme ve konuşma olmaz ve binaenaleyh sağır ve dilsiz olur.

Koklear İmplantın Gayrı iyileştirmelerden Farkı Ne?

Konuşmayı manaya işitme cihazına nazaran daha uygundur, Telefonla rahat konuşur, Bireyleri ve çevresel sesleri güzel duyar, günlük yaşama daha düzgün adapte olabilir, korna, alarm ve siren sesi üzere sesleri algılar. Gürültülü ortamlarda sesleri daha düzgün ayırt eder.

Koklear tedavinin lisan gelişimi için çok çok kıymetlidir. İşitme kaybında işitsel sinyallerin ilgili dimağ merkezlerine gidişi eksik olduğundan duyma ve konuşma gelişiminde sorun yaşanır. İşitme kayıplı insanların, erken devir dil-konuşma becerisi kazanabilmesinin yolu, erken teşhis ve nedene yönelik tedavi çok kıymetli. işitsel rehabilitasyon ile İşitsel sinyallerin dimağa, gitmesi ve bu sinyallerin manalandırılması, öğretilmesi, erken devirde lisan gelişimi için hayati raddede değer arz etmektedir.

Koklear ımplant Ameliyatı ile ileri raddede işitme kaybı olan İnsanler duyabiliyor, duyduklarını anlayabiliyor ve konuşuyorlar, işitme cihazı yalnızca sesi yükseltirken biyonik kulak her türlü işitme kaybında iki taraflı yahut tek taraflı olarak yapılabilir.

Biyonik kulak Ameliyatı standart kulak ameliyatlarından farklı özellik taşısa da hastalar için epey pratik ve ağrısız-sızısız süratli düzgünleşme süreci olan bir durum. 

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/koklear-implant-nedir-muzik-dinlemek

-ogrenmeyi-olumlu-etkiliyor-5daffdb2d23c49688a52795b

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

evlatlar,İşitme Kaybı,Ses,Sesleri,Kulak,Dil,öğrenme,iyileştirme,Duyma,İşitme,Doğuş,Konuşma


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Koklear implant nedir? Müzik dinlemek öğrenmeyi olumlu etkiliyor!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin