Bitkisel kaynaklar da protein içerir

Vücudunuzun muhtaçlık duyduğu temel besin unsurları kelam konusu olduğunda, protein listenin başında gelir. adele(kas)ların onarılmasından ...


Vücudunuzun muhtaçlık duyduğu temel besin unsurları kelam konusu olduğunda, protein listenin başında gelir. adele(kas)ların onarılmasından bağışıklığı kuvvetlendirmeye ve velev vücutta kuvvet üretimine kadar sizi güçlü tutmanın anahtarı tahminen de bu besin unsurunda saklı.
Proteinler, hücrelerimizin düzgün çalışmasını sağlayan en değerli moleküllerden biridir. Proteinler, amino asitlerden oluşur. Vücudumuzun yapısı ve işlevi proteinlere bağlıdır. Vücudun hücreleri, dokuları ve organlarının düzenlenmesi protein olmadan gerçekleşemez. Proteinler derhal çabucak her biyolojik süreçte rol oynar ve işlevleri çok çeşitlidir. Vücuttaki proteinlerin temel işlevleri; dokuları inşa etmek, kuvvetlendirmek, onarmak ve yanına koymaktır. adele(kas) dokusunun kendini yenileyebilmesi ve gelişebilmesi için de vücudun proteine gereksinimi vardır.

Nereden alacağız

Beşerler amino asitler içeren besinler yediğinde, bu amino asitler vücudun proteinleri üretmesine yahut sentezlemesine imkan tanır. Birtakım amino asitleri tüketmiyorsak, vücudumuzun düzgün çalışması için kâfi ölçüde protein sentezi yapamayız. Ayrıyeten insan vücudunun üretmediği dokuz temel amino asit vardır, bu nedenle bu amino asitler beslenmeden gelmelidir.
İnsan vücudunun kendisinin üretemediği dokuz amino asit şunlardır: Histidin, izolösin, lösin, lisin, metiyonin, fenilalanin, treonin, triptofan ve valin. Bu dokuz temel asidi kabaca eşit nispetlerde içeren azıklara, komple proteinler denir. Komple proteinler; esas olarak süt, et ve yumurta üzere hayvansal asıllardan gelir.
Soya ve kinoa ise komple protein olarak isimlendirebileceğimiz zerzevat kaynaklarıdır. Al fasulye, mercimek, kepekli pirinç ve fıstık ezmesi de komple protein sağlar. Yapılan araştırmalar, vücudun her öğünde gerekli amino asitlerin hepsinin alınmasını gerektirmediğini gösteriyor. Zira komple protein üretmek için son yemeklerden alınan amino asitlerden yararlanılıyor. Yani önerilen besin proteindir ama hakikaten gereksinimimiz olan şey amino asitlerdir.

Ne kadar protein tüketilmeli

Ulusal Sıhhat İstatistikleri Merkezi’ne nazaran, ortalama olarak kahvaltı sırasında protein (13 gram) aldığımız üzere, akşam yemeği sırasında neredeyse üç kat çokça protein tüketiyoruz (38 gram).
Evet günlük ne kadar proteine gereksinimimiz var? Aslında eksperler kesin ölçülerin önerilmesinin kuvvet olduğunu, zira bu durumun yaş, cinsiyet ve kiloya bağlı olarak değiştiğini söylüyor. ancak bir genelleme yapılacak olursa eksperler, sağlıklı yetişkinlerin vücut tartısı başına 0.75 gram proteine muhtaçlık duyduğunu belirtiyor. Örneğin, 140 kilo tartınız varsa, günde yaklaşık 105 gram protein almanız gerekir. Yüksek proteinli diyetlerin son vakitlerde tanınan olması, birtakım şahısların protein alımını çoka çekmesine yol açtı. ancak ziyade protein tüketiminin hiçbir sıkıntıya tahlil olmadığını unutmayın
Yalnızca hayvansal besinlerden protein alabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Yanıtınız evetse, bitkisel menşelerden da protein alabileceğinizi derhal söyleyelim. Bitkiler, hücresel yapı bakımından hayvanlar kadar canlıdır, bu nedenle de protein içeriği vardır. Münhasıran baklagiller, protein açısından güçlü bir bitki aslıdır. Daha farklı hangi besinler yüksek protein içerir, bir göz atalım…

Nohut

Velev bu lezzetli baklagili bir humus olarak tüketin, isterseniz çorbanızın içine katın. Nohut, eksiksiz bir protein ve lif aslıdır. Ayrıyeten nohutta protein ve lifin yanı sıra demir, çinko, vitamin ve mineraller de bulunur.

Chia tohumları

Chia tohumu, yüksek ölçüde lif ve protein içerir. Karbonhidrat da içerir ancak yüksek nispette lif olduğu için kana yavaş karışır. Böylelikle doygunluk hissi oluşur ve de uzun mühlet tok kalmanızı sağlar.

Patates

Her ne kadar besin kıymetiyle ilgili beğenilmeyen bir üne sahip olsa da, orta büyüklükteki bir patates 4 gr. protein içerir. Bunun yanında günlük potasyum alımının yaklaşık yüzde 20’sini karşılar.

Somon

Protein muhtaçlıklarının insana nazaran farklılık gösterdiğini söylemiştik. Bu bağlamda, 1.5 kiloluk somon filetosu yaklaşık 40 gram protein içerir. Somon, metabolizmayı zenginleştiren omega-3’lerden de zengindir.

Brokoli

Brokoli yalnızca korkunç bir lif menşesi değil, tıpkı hengamda protein içeriği ile de şaşırtıcı bir sebzedir. Pişirilmiş yarım bardak brokolide yaklaşık 2 gr. protein bulunur.

Süzme peynir

Süzme peynir, birçok bilirkişinin protein tavsiyelerinin başında gelir. Zira yalnızca yarım bardak süzme peynirde 14 gram protein vardır.

Badem kramplara uygun geliyor

Badem; yüksek ölçüde protein içermesinin yanında, C vitamini açısından da epey zengindir. Bu da cildinizin ve saçlarınızın sıhhatini olumlu tarafta tesirler. Ayrıyeten badem, günlük önerilen magnezyum alımının yüzde 61’ini sağlar; bu da şeker isteğini azaltmaya, Premenstrüal Sendrom–PMS (adet öncesi sendromu) ile ilgili krampları yatıştırmaya, kemik sıhhatini düzgünleştirmeye, adele(adele(kas)) ağrısını ve spazmlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kinoa kuvvet verir

Kinoa’nın pirinç ve buğday üzere tahıllarla kıyaslandığında daha kaliteli ve yüksek protein içerdiği bilinir. Pişmiş kinoa, besin data tabanına nazaran kahve kahve fincanıı başına yaklaşık 8 gram protein içeriyor. Başkaca vejetaryenler için harika birkaç proteinden biridir diyebiliriz. Yani vücudunuzun muhtaçlık duyduğu dokuz temel amino asidi içerir. Bu nedenle size, yük kaldırma ve uzun içtimalar için zor verecektir.

Kabak çekirdeği tok fiyat

Bir avuç kabak çekirdeğinde yaklaşık 5 gram protein bulunur ve bu ölçü günlük protein gereksiniminin yüzde 10’unu oluşturur. Kabak çekirdeği, başka protein bedeli yüksek besinler üzere sizi uzun vade tok tutabilir. Kabak çekirdeği, lif, mineral ve magnezyum deposudur. adele(kas)ları rahatlatan ve hava dalgalarını açmaya yardımcı olan bir mineraldir. Böylelikle daha pratik solunum alabilirsiniz. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, magnezyum eksikliğinin histamin seviyeleri üzerinde olumsuz tesirlere neden olduğunu belirtmektedir.

Doc. Dr. Halit Yerebakan

Kadinvekadin

http://www.kadinv

ekadin.net/bitkisel-kaynaklar-da-protein-icerir.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Protein,Yüksek,Lif,Besin,Yapı,Temel,Miktar


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitkisel kaynaklar da protein içerirBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin