Avokadonun faydaları nelerdir? Avokado nasıl tüketilir? Avokado hangi hastalıklara iyi gelir?


Tropik meyveler arasında taraf alan avokadonun insan sıhhatine yararları olduğunu biliyor musunuz? Yapılan araştırmalarda kanserli hücreleri ...


Tropik meyveler arasında taraf alan avokadonun insan sıhhatine yararları olduğunu biliyor musunuz? Yapılan araştırmalarda kanserli hücreleri yok ettiği tespit edilen avokado tıpkı hengam kandaki istenilmeyen kolesterol seviyesini de düşüren hususlar bakımından zengindir. Evet avokadonun yararları nelerdir? Avokado nasıl tüketilir? Avokado hangi illetlere yeterli gelir? bütün soruların cevap haberimiz detayında bulabilirsiniz.

Ana vatanı Orta Meksika olan avokado, örtülü tohumlar sınıfında taraf alan tarçın ve kafur ağaçlarını da içine alan defne ailesine aittir. İçine büyük bir tohum olan meyvenin dış kabuğu soyularak tüketilir. Yeşil ve siyah renkleri olan avokadonun içi sarı yeşil tonlarındadır. Çiğ ve taze tüketilebildiği üzere yemek ya da salatalara da eklenebilir. Akdeniz iklimine entegrasyonlu olan avokado, bütün sıcak iklimlerde rahatlıkla yetişir. Devletimizde Akdeniz Ortamı’nda üretimi yapıla avokado ayrıyeten Rize’de yetişen bir meyvedir. Avokadonun tarihçesi çok eski yıllara dayanır. M.Ö 10.000 yılında mağaralara resmi çizilen avokadoyla ilgili eski yazıtlarda da haberler bulunur. 1970’li yıllarda Amerika’dan deneme maksatlı getirilen avokado fidanlarından sonra beğeni ve talep artında üretim sürat kazandı. Halk arasında o vakitler meyveye Amerikan armudu da denirdi. 

AVOKADONUN YARARLARI NELERDİR?

Muzdan daha çokça potasyum içerir. Bu sayede kan basıncını dengeleyerek yüksek tansiyon, kalppp yetmezliği ve felç geçirme risklerini düşürür. Mütehassıslar bir avokadonun vücudun gereksinimi olan potasyumu pratik pratik karşıladığını vurguluyor.

Yüzde 30’u liften oluşan avokado, diyet listelerinde birinci sırada mahal alır. sinndirimm sistemini rahatlatan avokado, metabolizmayı hızlandırır. Kilo vermeyi pratiklaştırmanın yanı sıra hem vücudun yağ yakımını hızlandırır hem de gücünü yükseltir. 

İçerdiği oleik asit yağ ile hakiki saf sızma zeytinyaginın içindeki doymamış yağ asidi ile birebirdir. Bu sayede içerdiği yağ vücuda nispeten yarar sağlar. Hücrelerin dokularındaki fonksiyonlarının daha âlâ çalışmasını destekler. 

Yapılan bir araştırmada anlaşılan bir kısım İnsane avokado verilirken sair İnsanlere avokado verilmemiş. Bir ay sonra insanlara kan testi yapılmış nizamlı avokado tüketen insanların kolesterol seviyesi düşükken tüketmeyen öbür kısmın beğenilmeyen kolesterol seviyesinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. 

kuvvetlü bir antioksidan olan avokado, vücut içindeki toksin ve asit nispetini azaltır. Hücrelerin süratle yenilenmesini sağlar. Münhasıran kemoterapi gören hastaların tüketmesi gerektiğini belirten eksperler, hücrelerin radyasyondan zarar(zarar(hasar)) almasını engellediğini söylüyor.

Göz sıhhatinde tesirli olan lutein ve zeaksantin hususları bakımından da varlıklı olan avokado, katarak üzere illetlerin oluşmasını ketler. Göz içindeki likit ve vitamin orantısını artırarak görme kaybını azaltır.

İçeriğinde yağ nispeti yüksek olmasına karşın yararlıdır. Bu yağ tiroidlerin çalışmasını destilave ederek hormonları istikrarlar. Had sisteminin işlevselliğini artırarak da ruhsal marazların oluşumunun önüne makbul. Bilhassa günümüzde yaygın olan depresyon ve gerilim üzere illetleri maniler. 

Artrit aslında vücut sıhhatinde kronik marazlara sebep olur. Lakin avokadonun içerdiği artrit kemik sıhhati için yarar sağlar. Bunun yanı sıra kemik erimesi üzere ileri yaşlarda görülen marazların riskini düşürür. 

İçeriğinde demir, çinko, fosfor, magnezyum, potasyum, manganez, bakır, C, E, K ve B kompleksi vitaminleri bulunur.

Spor yapanlara bilhassa önerilen avokado, yüksek gücü sayesinde kişinin çabuk yorulmasını maniler. 

AVOKADO NASIL YENİR?

Dış kabuğu soyulup içindeki tohum çıkartılarak tüketilebilen avokadonun tıpkı vakitte çayı da yapılır. Yapraklarıyla birlikte bir bütün avokado kesilerek 3 su bardağı su ek edilerek kaynatılır. Elde edilen çay hem tüketilebilir. Hem de içine pamuk batırılarak cilde sürülerek tonik tesiri verebilir. Lakin gebe hatunlar tüketmemeli.

AVOKADONUN ZARARI VAR MIDIR?

Gebe ve emziren anaların katiyetle tüketmeden bir ekspere müracaatları gerekir. Başkaca latekse karşı alerjisi olan, hassas cilt li insanlar, kronik ilaç kullananlar ve üstcilt effüs yolları hastalıklarıyla uğraş eden şahısların tüke

tilmesi önerilmez. Ölçüsüz tüketildiğinde ise kaşıntı, kızarıklık, ağız içi yaralara neden olabilir. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avokadonun faydaları nelerdir? Avokado nasıl tüketilir? Avokado hangi hastalıklara iyi gelir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin