Yenidoğan sarılığı nedir? Bebeklerde sarılık evde nasıl geçer? Bebeklerde sarılık derecesi


Yeni doğan periyodunda sıklıkla karşılaşılan durumlardan birisi de bebeklerdeki sarılıklardır. Çoklukla ana sütü sarılığı ile karıştırılan bu ...


Yeni doğan periyodunda sıklıkla karşılaşılan durumlardan birisi de bebeklerdeki sarılıklardır. Çoklukla ana sütü sarılığı ile karıştırılan bu durum kandaki Bilirubin unsurunun cilt de birikmesi ile meydana gelir. Pekala Bilirubin unsuru bebeklerde ne kadar olmalı? Yeni doğan sarılığı nedir? Bebeklerde sarılık nedenleri neler? Bebeklerde sarılık kademeleri nedir, hangi durumlarda sarılık tehlikeli? Bebeklerde sarılığın geçmesi için ne yapılmalı? Sarılık çeşitleri neler, sarılığa ne yeterli gelir? Bebeklerde sarılık belirtileri ve sarılıkla ilgili hurafeler… Yenidoğan sarılığı nasıl fark edilir? İşte yenidoğan sarılığı hakkında bilinmesi gereken tüm malumatlar ve tedavileri…

0-28 günü kapsayan yeni doğan periyodundaki bebeklerin %60’ında; erken doğan bebeklerin ise %80’inde görülen yeni doğan sarılığı günümüzde ismini sıklıkla duyduğumuz illetlerden biridir. Yeni doğan sarılığı umumide fizyolojik olarak kendini seyredip tehlike sonuna ulaşmaz ve 1-2 haftada bizatihi kaybolur iken yeniden de raddelerine dikkat etmekte yarar var. Bebeğin vücudundaki kanda ziyade ölçüde Bilirubin unsurunun birikmesi sonucu ortaya çıkan sarılık illetinde erken teşhis ve takip nispeten değerlidir. Umumide tabiatıyla geçse de bilirubin seviyesinin doruğa çıkması ile bebekte kernikterus olarak tabir edilen dimağ zarar(zarar(hasar))ı meydana gelebilmektedir. Yeni doğan bebekler arasında sık sık karşılaşılan sarılık durumunda ana ve pederler derhal tasaya kapılmamalı, sakin ve bilinçli bir halde sıhhat denetimlerini sağlamalıdır. Zira bebeklerde görülen her sarılık tehlikeli bir durumun habercisi olmayıp sıradan beklenen bir durumun sonucundan da görülebilir. Evet yeni doğan sarılığı nedir? Bebekler neden sarılık olur? Bebeklerde sarılık noktası kaç olmalı, sarılık ne hengam tehlikeli? Meskende bebeklerde sarılık nasıl makbul? Sarılık olan bebeğe ne yapılmalı?

YENİ DOĞAN SARILIĞI NEDİR? BEBEKLERDE SARILIK NASIL OLUŞUR?

Münhasıran de yeni doğan devrinde pek çok bebekte rastlanan sarılık durumu bebeğin ana karnında iken plasenta ile gerçekleşen bilirubin hususunun vücut dışına atılması, buna bağlı olarak da ciğerlerin yeteri kadar gelişememesiyle ilgilidir. Vücutta fazlaca biriken Bilirubin unsuru kan ve dokularda kendini götermeye başlar iken ciltyerinde ve göz altlarında sarılaşma ile barizleşir. Bebeklerdeki ‘Sarılık’ sözü ise buradan gelir. Yeni doğan sarılığı ya da bebek sarılığı biçiminde duyduğumuz bu durumda Bilirubin unsuru her bebeğin kanında az ya da çok noktalı bulunmaktadır.

Bu Bilirubin unsuru sıradan bir insan vücudunda iken karaciğer üzerinde işlenip vücuttan dışarı çıkabilecek hale gelir iken bebekler olağan olarak acilen bu maddeyi atamaz ve kanda birikme oluşur. Al kan gözelerini(gözelerini(hücrelerini))n parçalanması ile ortaya Biliubin ana karnındaki iken ananın karaciğeri ile temizlenirken bebek yerküreye geldikten sonra bu vazife bebeğin karaciğerine ilişkin olur. Bebeğin karaciğeri de direkt olarak bu maddeyi vücut dışına atamadığı için birikme olur. Sarı renkli pigment özelliğine sahip olan Bilirubin unsuru direkt olarak cilt ye nüfuz ederken fizikî manada sarımsı rengin oluştuğu fark edilir.

YENİ DOĞAN SARILIĞI NASIL ANLAŞILIR? ilk EVVEL BAŞ VE UZUNLUĞUNDA…

Kandaki bilirubin hususunun fazlalaşması ile bebeklerde sarılık birinci evvel baş ve boyun tarafında daha sonra gövdenin üst ve alt tarafında olmak üzere kol ve bacaklara yanlışsız ilerler. En sonda el ve ayakları kaplayan bu sarılık alışılagelmiş kurallar altında doğumdan 2 ya da 3 gün fark edilmekle bir arada birinci 10 gün içerisinde geçmesi beklenir. Vaktinden erken doğan ya da kilo tartısı az olan bebeklerde 4. ila 6. günler arasında birinci sefer sarılık belirtileri görülüyor olabilir. Yeni doğan bir bebeğin kanında 1-2 mg/dl kadar Bilirubin bulunmaktadır. Bu kıymet 5 mg/dl’yi aştığında sarılık anlaşılması pratik hale gelir. Bilirubinin  unsurunun vücudu kaplama ölçüsü konum yan farklıdır.

YENİ DOĞAN SARILIK KADEMELERI:

– Bilirubin orantısı 5 ile 8 mg/dl arasında ise baş ve boyun nahiyesi,
– Bilirubin nispeti 8 ile 10 mg/dl arasında ise gövdenin üst kısmı,
– Bilirubin orantısı 10 ile 13 mg/dl arasında ise gövdenin alt kısmı,
– Bilirubin nispeti 13 ile 16 mg/dl arasında ise kol ve bacaklar,
– Bilirubin oranı  yaklaşık 20 mg/dl ise eller ve ayaklar sararır.

Sarılığı daha yeterli anlayabilmek için alın ya da buruna bastırılarak fark edilebilir. Şayet ciltsarı rengini alıyorsa muhtemelen hafif noktalı bir sarılık vardır. Gün ışığında bu incelemeyi çok rahat bir biçimde yapabilirsiniz.

YENİ DOĞAN SARILIĞI BEBEKLERDE sebep OLUR?

– Bebeklerdeki alyuvarlar çok süratli parçalanmışsa, 

– iyileştirmede kullanılan birtakım ilaçlar yüksek dozda verilmişse,

– Ananın kendisinde şeker marazı tespit edilmişse,

– genetik rahatsızlıklar görülmüşse,

– Bebeğin ana karnında geçirdiği rahatsızlıklar belirlenmişse yeni doğan sarılığı görülebilir.

YENİ DOĞAN SARILIĞI KAÇ ÇEŞİT VARDIR?

Sıradan (Fizyolojik) sarılık: Karaciğer gelişimi tamamlanmayan yeni doğan bebeklerde tevellüt sonrası 2-4 günde kendini gösterir ve 1-2 hafta geçtikten sonra kaybolur.

Emzirme sarılığı: Anne sütünü zayıf alan bebeklerde görülen bir sarılık cinsidir ve bebeğin emzirilmesi gerekir.

Ana sütü sarılığı: Bağırsak yoluyla kandaki biluribinin atılamamasıdır. Bebek yerküreye geldikten 3-5 gün sonra başlar ve  3-12 haftalık süreçte yavaşça zaten makbul.

YENİ DOĞAN SARILIĞINDA HANGİ TEDAVİLER UYGULANIR?

Yeni doğan sarılığının tedavisi için hekimler 3 tedavi karışımını uygulayabilir;

Fototerapi: Kandaki biriken bilirubin unsurunu eritmek için fototerapi uygulanır. Böbreklerin vasıtasıyla idrar olarak vücuttan atılır. iyileştirme esnasında bez hariç, tüm kıyafetler çıkartılır ve ışık tedavisi uygulanır.

Kan değişimi: Bilirubin hususu arttığında bebeğin kanının tümünün değiştirilmesidir.

Hiperbilirubinemi: Bilirubin oluşmasını engelleyici ilaç tedavisidir.

BEBEKLERDE HANEDE SARILIK NASIL MAKBUL? MESKENDE FOTOTERAPİ

Hafif kademeli sarılık durumlarında tabip şayet bebek için tedavi önermeyebilir. Bunun için yalnızca birkaç adımın uygulanmasının sarılığa âlâ gelebileceğini vurgulayarak ana ve pederlerin sarılık olan bebekler için hanede yapabileceklerini şöyle sıralıyor:

Gün içerisinde en az 4 kez 15 dakika boyunca bebek güneş alan noktada tutulmalı. Direkt güneş altında bırakmadan yalnızca ısısında yararlanabileceği ortamları seçmekte yarar var. Bunun dışında devamlı olarak emzirmeye çaba edin. Sık ana sütü alması vücudundaki Bilirubin unsurunun atılımını pratiklaştırır.

BEBEKLERDE SARILIK İÇİN MESKENDE BİTKİSEL FORMÜLLER:

Bebeğin vücudundaki toksinleri dışarı atması için tesirli olabilecek olan buğdayın suyunu valideler tüketebilir.

YENİ DOĞAN SARILIĞINDA GERÇEK BİLİNEN YANLIŞLAR!

BEBEKLERDE SARILIK HURAFELERİ…

Halk arasında yaygın olan fakat ne yazık ki yanlış olan haberlerden birisi de sarılık olan bebeğin üzerine sarı tülbent örtmek ya da sarı renkli kıyafet giydirmenin sarılığın noktasını azaltabileceğine yönelik olmasıdır. Tam karşıtı bebeğin muhtemel artan sarılığın denetimini zorlaştırır ve tedavi mühletini uzatır.

Yeni doğan sarılığına yakalanmış olan bebeklere şekerli su içirmenin sarılığı önlediği yoktur. ilk altı aylık periyotta bebeklere katiyen ana sütünün haricinde şekerli su ya da diğer bir şey verilmemelidir.

Yenidoğan sarılığı olan bebeklerde bu durumun geçmesi için ana ve pederler meskende bebeklerini floresan ışığın altına yatırabiliyor.

ng> iyileştirme hedefli yapılan bu kolay kısmen tesirli olsa da meydana gelebilecek risklerden ötürü önerilmez.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenidoğan sarılığı nedir? Bebeklerde sarılık evde nasıl geçer? Bebeklerde sarılık derecesiBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin