Zeytinin faydaları nelerdir? Zeytin çekirdeği yutmak ne işe yarar? Zeytin yaprağı nasıl tüketilir?


sabah yemeği sofralarımızın vazgeçilmez besini olan zeytin, yağından çekirdeğine yaprağına kısmına kadar insan sıhhatine inanılmaz yararlar ...


sabah yemeği sofralarımızın vazgeçilmez besini olan zeytin, yağından çekirdeğine yaprağına kısmına kadar insan sıhhatine inanılmaz yararlar sağlar. Peygamber Efendimiz (sav)’in de tüketilmesini tavsiye ettiği zeytin hakkında tüm merak edilenleri sizler için derledik. Pekala zeytinin yararları nelerdir? Zeytin çekirdeği yutmak ne işe yarar? Zeytin yaprağı nasıl tüketilir? Haberin detayında zeytine dair her şeyi bulabilirsiniz.

Hem yeşil hem de siyah olmak üzere iki çeşidinin bulunduğu zeytin, kalsiyum bakımından varlıklı besinlerden biridir. Birebir devranda içeriğinde bol ölçüde A, D, E ve K vitaminleri bulunur. Bu bakımdan eksperler günde beş zeytin yemenin vücudun gereksinimi olan demirin yüzde 55’ini karşıladığını vurguluyor. Kozmetik ve ilaç endüstrisinde kullanılan zeytin sarılıktan kansere kadar birçok illetin gelişmesini önlüyor. 2000 yıl boyunca yaşayabilen zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinin yanı sıra ağacın kabukları ve yaprakları da epey yararlıdır. Olgunlaşmamış hali yeşil, güneşte kaldıkça rengi siyah olur. yüzyıllardır hatunlar hem tensıklıkları için hemde sıhhatleri için zeytini tüketir. Kuvvet verdiğinden zeytin eski yıllardaki beşerler için epeyce kıymetli bir besindi. sebepi ise o yıllarda ilaç ya da teknolojik bakımlar olmadığından beşerler tabiatta bulunan en güçlü antioksidan olan besinleri tüketerek marazlardan korunurmuş. Zeytin bu besinlerin başında gelir.

ZEYTİNİN YARARLARI NELERDİR? GÜNDE 5 TANE ZEYTİN TARAFSANIZ NE OLUR?

İçerdiği polifenoller sayesinde beyindeki oksidatif gerilim orantısını azaltarak, hudut gözelerini(gözelerini(hücrelerini)) korur. Böylelikle günde 5 tane tüketilen zeytin hafızanın kuvvetlenmesine yardımcı olur.

İçerdiği yüksek demir nispeti sayesinde anemi illetine yakalanmayı önler. Kolesterolü azaltan zeytin damar tıkanıklığı ve kalppp illetlerini yaşanmamasını sağlar. 

Yemeklerden sonra ortaya çıkan şişlik ve gaz sıkışması üzere durumların azalmasında yardımcı olur.

Bağışıklık sistemindeki sağlıklı hücrelerin sayısını artırarak vücudun kanserli hücrelere karşı direncini artırır.

Besinlerden ötürü azalan trombosit hücrelerin nispetlerini dengeleyerek kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. 

Antioksidan bakımından da varlıklı olan zeytin, karaciğerde oluşan yağ bezlerinin oluşumunu önler. Başkaca E vitamini cihetinden de güçlü olan bu besin cildin daha parlak ve ışıl ışıl görünmesini sağlar. Osmanlı devri sultanlarının lisanlara destan hoşluklarını zeytine borçlu oldukları rivayet edilir. Yalnızca cilde değil birebir hengamda saç sıhhatini da destekler. Mahsusen kepeklenme ve matlaşma üzere durumların azalmasını sağlar. 

Yemeklerden evvel 5 tane zeytin yiyerek iştahınızın nispetini azaltabilirsiniz. Zeytinde bulunan doyamamış yağlar dimağa doyma hissini aktarır. Böylelikle vücut doyduğunu hissettiğinden çokça besin tüketme gereksinimi duymaz. Zayıflamak isteyen İnsanler bu sistemi deneyebilir.

Basur tedavisinde tesirli olan zeytin basur göğüslerinin yumuşamasını ve ağrıya yahut kanamaya neden olmasını önler. Yeterli bir ağrı kesici özelliği olduğundan tıpkı hengamda kemik ve eklem ağrılarının yaşanma riskini de azaltır.

ZEYTİN YAPRAĞININ YARARLARI NELERDİR?

Yapraklar kurutularak tüketilir. Çoklukla çayı yapılır. Kimi noktalarda ise yapraklardan hazırlanan su yemeklere eklenir. Kurutulmuş 10 zeytin yaprağını 2 su bardağı suda kaynatın. Demlendikten sonra tüketebilirsiniz. Eski çağlarda güzelleştirici özelliği olduğundan yaraları dezenfekte etmede bu sudan kullanılırmış. Antibakteriyel özelliği olan zeytin yaprağından hazırlanan suyu ciltaklığında tonik olarak da değerlendirebilirsiniz. Kış aylarında ise bu yapraklardan hazırlanan su ile üstcilt effüs yolları illetlerinin riski azaltılabilir. 

ZEYTİN ÇEKİRDEĞİ YUTMAK NE İŞE YARAR?

Yapılan araştırmalarda zeytinin olduğu kadar zeytin çekirdeğinin de yararlı olduğu gözlemlenmiştir. Bir bütün olarak yutulabilen zeytin çekirdeğinin insan sıhhatine birçok eği vardır.

Yemek sonrası yaşanan mide yanması ve ülser üzere illetlere âlâ geldiği söylenen zeytin çekirdeği içerdiği omega 3 yaş asitleri ve çözücü asitler sayesinde bilenin temizlenmesini hızlandırır.

idrar yapamamak ( Kabızlık ) sorunu için zeytin çekirdeği birebir yarar sağlar. ancak zeytin çekirdeğini toz haline getirip tüketildiğinde daha tesirli olduğu eksperler tarafından vurgulanmaktadır. 

sinndirimm sisteminin hızlandırılması da zeytin çekirdeğinin yararları arasındadır. Münhasıran hazım sisteminde bulunan ağız, boğaz, yemekyolu(yemekyolu(yemek borusu)), mide ve bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını destekler.

Mütehassıslar zeytin çekirdeğini yutan kimselerde basur üzere makat marazlarının riskinin azaldığını vurguluyor.

Zeytinin içerdiği anti-bakteriyel tesirin iki katı zeytin çekirdeğinde mevcuttur. Bilirkişiler bilhassa tümörlere neden olan virüslerin tesirinin zeytin çekirdekleri sayesinde azaltılabileceği belirtiyor. ancak kesin bir çalışma sonucu olmadığından bir bilirkişiye danışmakta yarar var.

<

em>NOT: Tatbikten evvel kesinlikle bir ekspere başvurun.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zeytinin faydaları nelerdir? Zeytin çekirdeği yutmak ne işe yarar? Zeytin yaprağı nasıl tüketilir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin