Ameliyatsız varislerden kurtulmak mümkün mü? Gece kramplarına son!

kalpp damar illetlerinin başında gelen rahatsızlıklardan biri de varis olarak önümüze çıkıyor. Estetik bir mesele olmasının dışında uzun vade ...


kalpp damar illetlerinin başında gelen rahatsızlıklardan biri de varis olarak önümüze çıkıyor. Estetik bir mesele olmasının dışında uzun vade ayakta kalma durumlarında şiddetli ağrı, gece kramplarına neden olan varis sıkıntısından kış gelmeden kurtulabilirsiniz. Her ne kadar varisten kesim tahlil olan ameliyat tedavisi önümüze çıksa da ameliyat olmadan da varis rahatsızlığından kurtulabilirsiniz. Nasıl mı? Memorial Hizmet Hastanesi kalpp ve Damar Cerrahisi Kısım Licilt Prof. Dr. Harun Arbatlı, varis ve tedavi sistemleri hakkında haber verdi.

Gün içinde uzun mühlet ayakta kalan hatunlarda erkeklere nazaran daha sık görülen varis, hastalar tarafından çoklukla estetik bir mesele olarak algılanıyor. ancak çok yaygın olan damar marazları arasında birinci sıralarda mahal alan varis; şiddetli ağrılar, kaşıntı ve gece kramplarına yol açarak ömür konforunu olumsuz etkiliyor. En müsait tedavi periyotları sonbahar ve kış ayları olan varislerinizden ameliyat gerekli değilse radyofrekans, lazer ve doku yapıştırıcı üzere kateter bazlı usullerle pratiklıkla kurtulmak mümkün olabiliyor. 

Varisi Estetik Bir Sorun Olarak Görmeyin!

Bayanlarda erkeklere nazaran daha sık görülen varis, halk arasında hoca illeti olarak haberdar olunmaktedir. Varis, kanı kalbe taşıyan toplardamarlarda kan akışının tek istikametli olmasını sağlayan kapakçıklarda meydana gelen tahripler ile başlamaktadır. Tahrip olan toplardamarda taraf çekiminin de tesiriyle biriken kan, yıllar içindeki basınç artışıyla şişkinlik ve genişlemelere neden olmaktadır. Bacaktaki kılcal damarlar ise kıvrımlı bir hal alarak örümcek ağı üzere sarih hale gelmektedir. Başta hatunlar olmak üzere tüm hastalar varisi bacaklarındaki manzara bozuklukları sebebiyle çoklukla estetik bir sorun olarak görmektedirler. ancak bacaklardaki ağrı, şişme, cilt te kaşıntı, ödem, gece krampları üzere birçok şikayete yol açan varisler kişinin estetik tasaları ile birlikte hayat konforunu olumsuz istikamette etkileyebilmektedir.

iyileştirme edilmeyen tedbir alınmayan varisler devranla kapanmayan yaralara, varis ülserlerine, varisli toplardamarlar içerisinde kan akımının yavaşlaması sonucu pıhtı oluşumuna neden olmaktadır. Toplardamarlardan koparak kalbe ve buradan da akciğerlere ulaşabilen pıhtılar “akciğer embolisi” ismi verilen ve hayatı tehdit edencilt effüs ve dolaşım meselelerine neden olmaktadır.

Varisten Kurtulmak İçin Ameliyat Olmanıza Gerek Yok!

Tıp yerindeki son gelişmeler her illette olduğu üzere varisin de açık ameliyatlar yanına lokal anestezi altında kesi olmadan radyofrekans, lazer, clarivein ve doku yapıştırıcı üzere kateter bazlı prosedürlerle tedavi edilmesini sgöz yaşı dökmek (ağlamak)tadır.Ek sıhhat meseleleri olmayan hastalara uygulanan bu süreçler sayesinde, açık ameliyat sonrası görülme ihtimali olan kanama, enfeksiyon ve hareketsizlikle oluşabilecek sorunlar sarih bir halde ortadan kalkmaktadır.

iyileştirme Sonrası Güzelleşme Nasıl Olur?

Hastanın damar fonksiyonları düzeltilerek ağrı, şişlik üzere şikayetler ortadan kalktıktan sonra tedavinin 2. aşamasında gözle görülen damarlara microfoam sclerotherapy metodu ile poliklinik kurallarda müdahale edilmektedir. Polidokanol unsuru köpük haline getirildikten sonra damar içine verilerek damarın yok olması sağlanmaktadır. Skleroterapide kıymetli olan nokta damar anatomisinin yeterli anlaşılması ve tatbik nahiyelerinin buna nazaran planlanmasıdır. Damar tıkanıklıkları, birtakım kronik illetler, kanser tedavisi görenler ve gebe hatunların dışında her hastaya uygulanan skleroterapi yolunda muvaffakiyet nispeti nispeten yüksektir.

Süreç yapılan bacak bandajla sarılacağı için rahat bir ayakkabı ve eşofman üzere bir kıyafet giyilmesi gerekmektedir. Rastgele bir anestezi süreci uygulanmayan ve 10-30 dakika arasında süren tatbik sırasında bazen hafif bir ağrı, sonrasında ise nadiren alerjik reaksiyonlar, baş dönmesi, bulantı üzere süreksiz şikayetler görülebilmektedir. iyileştirme aktifliğini artırmak için bacak sarıldıktan sonra 30 dakika yürüyüş önerilir, 12-24 saat sonra bandaj büsbütün çıkarılmaktadır. Şikayetinden ağrısız ve acısız bir formda kurtulan hasta tedaviden çabucak sonra taburcu olarak çevre ömrüne kaldığı mekandan konforlu bir formda devam edebilmektedir.

Varis iyileştirmesi Hangi Mevsimlerde Olmalı?

Varis tedavisi için uygulanan tüm süreçler sonrasında anlaşılan bir vade bandaj ve varis çorapları kullanmak gerekebilir. Bu nedenlerle hastaların gündelik yaşantısında rastgele bir kesinti ve zorluk yaşamaması için varis tedavisini umumiyetle sonbahar ve kış aylarında yaptırması tavsiye edilmektedir.

Egzersiz Yapmayı Alışkanlık Haline Getirin!

Uzun vade ayakta durmanın yanı sıra hareketsiz ömür ve ziyade kilolar da varise neden olmaktadır. Hayat şeklinizde yaptığınız birkaç değişiklik ile varisten korunmanız mümkün olabilmektedir:

  • Gün içinde ayakta uzun müddet hareketsiz durmayın.
  • Çokça kilolarınızı vererek ülkü kilolarınıza kavuşun.
  • sıhhatli ve tertipli beslenerek bol su tüketin.
  • Egzersizlerinizi aksatmayın.
  • Topuklu ayakkabı konumuna spor ya da sandaletleri tercih edin.
  • Varisinizi estetik bir sorun olarak görmeyin devranında tedavi ettirin.

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/ameliyatsiz-varislerden-kurtulmak-mum

kun-mu-gece-kramplarina-son-5db1501b853e4d5f2d5351bb

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Varis,Hasta,Damar,iyileştirme,Yaşam,sebep,Problem,Kan,Ameliyat,Süre,Bacak,Hal,iyileştirmesi,Olmak


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ameliyatsız varislerden kurtulmak mümkün mü? Gece kramplarına son!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin