Avokadonun faydaları nelerdir? Avokado nasıl tüketilir? Avokado nasıl tüketilir? Avokado hangi hastalıklara iyi gelir?


Tropik meyveler arasında yan alan avokadonun insan sıhhatine yararları olduğunu biliyor musunuz? Yapılan araştırmalarda kanserli hücreleri yok ...


Tropik meyveler arasında yan alan avokadonun insan sıhhatine yararları olduğunu biliyor musunuz? Yapılan araştırmalarda kanserli hücreleri yok ettiği tespit edilen avokado tıpkı vakit kandaki beğenilmeyen kolesterol seviyesini de düşüren hususlar bakımından zengindir. Pekala avokadonun yararları nelerdir? Avokado nasıl tüketilir? Avokado hangi illetlere güzel gelir? bütün soruların cevap haberimiz detayında bulabilirsiniz.

Ana vatanı Orta Meksika olan avokado, örtük tohumlar sınıfında nokta alan tarçın ve kafur ağaçlarını da içine alan defne ailesine aittir. İçine büyük bir tohum olan meyvenin dış kabuğu soyularak tüketilir. Yeşil ve siyah renkleri olan avokadonun içi sarı yeşil tonlarındadır. Çiğ ve taze tüketilebildiği üzere yemek ya da salatalara da eklenebilir. Akdeniz iklimine entegrasyonlu olan avokado, bütün sıcak iklimlerde rahatlıkla yetişir. Devletimizde Akdeniz Nahiyesi’nde üretimi yapıla avokado başkaca Rize’de yetişen bir meyvedir. Avokadonun tarihçesi çok eski yıllara dayanır. M.Ö 10.000 yılında mağaralara resmi çizilen avokadoyla ilgili eski yazıtlarda da haberler bulunur. 1970’li yıllarda Amerika’dan deneme hedefli getirilen avokado fidanlarından sonra beğeni ve talep artında üretim sürat kazandı. Halk arasında o devranlar meyveye Amerikan armudu da denirdi. 

AVOKADONUN YARARLARI NELERDİR?

Muzdan daha ziyade potasyum içerir. Bu sayede kan basıncını dengeleyerek yüksek tansiyon, kalppp yetmezliği ve felç geçirme risklerini düşürür. Eksperler bir avokadonun vücudun muhtaçlığı olan potasyumu pratik pratik karşıladığını vurguluyor.

Yüzde 30’u liften oluşan avokado, diyet listelerinde birinci sırada bölge alır. sinndirimm sistemini rahatlatan avokado, metabolizmayı hızlandırır. Kilo vermeyi pratiklaştırmanın yanı sıra hem vücudun yağ yakımını hızlandırır hem de gücünü yükseltir. 

İçerdiği oleik asit yağ ile hakiki saf sızma zeytinyaginın içindeki doymamış yağ asidi ile birebirdir. Bu sayede içerdiği yağ vücuda hayli yarar sağlar. Hücrelerin dokularındaki fonksiyonlarının daha uygun çalışmasını destekler. 

Yapılan bir araştırmada zahir bir kısım kimseye avokado verilirken sair şahıslara avokado verilmemiş. Bir ay sonra insanlara kan testi yapılmış tertipli avokado tüketen kimselerin kolesterol seviyesi düşükken tüketmeyen öteki kısmın makûs kolesterol seviyesinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. 

zorlü bir antioksidan olan avokado, vücut içindeki toksin ve asit orantısını azaltır. Hücrelerin süratle yenilenmesini sağlar. Münhasıran kemoterapi gören hastaların tüketmesi gerektiğini belirten mütehassıslar, hücrelerin radyasyondan zarar(zarar(hasar)) almasını engellediğini söylüyor.

Göz sıhhatinde tesirli olan lutein ve zeaksantin hususları bakımından da varlıklı olan avokado, katarak üzere illetlerin oluşmasını maniler. Göz içindeki likit ve vitamin nispetini artırarak görme kaybını azaltır.

İçeriğinde yağ orantısı yüksek olmasına karşın yararlıdır. Bu yağ tiroidlerin çalışmasını destilave ederek hormonları istikrarlar. Hudut sisteminin işlevselliğini artırarak da ruhsal marazların oluşumunun önüne makbul. Münhasıran günümüzde yaygın olan depresyon ve gerilim üzere marazları handikaplar. 

Artrit aslında vücut sıhhatinde kronik marazlara sebep olur. Lakin avokadonun içerdiği artrit kemik sıhhati için yarar sağlar. Bunun yanı sıra kemik erimesi üzere ileri yaşlarda görülen marazların riskini düşürür. 

İçeriğinde demir, çinko, fosfor, magnezyum, potasyum, manganez, bakır, C, E, K ve B kompleksi vitaminleri bulunur.

Spor yapanlara mahsusen önerilen avokado, yüksek gücü sayesinde kişinin çabuk yorulmasını ketler. 

AVOKADO NASIL YENİR?

Dış kabuğu soyulup içindeki tohum çıkartılarak tüketilebilen avokadonun tıpkı devirde çayı da yapılır. Yapraklarıyla birlikte bir bütün avokado kesilerek 3 su bardağı su ek edilerek kaynatılır. Elde edilen çay hem tüketilebilir. Hem de içine pamuk batırılarak cilde sürülerek tonik tesiri verebilir. Lakin gebe hatunlar tüketmemeli.

AVOKADONUN ZARARI VAR MIDIR?

Gebe ve emziren anaların muhakkak tüketmeden bir mütehassısa istişareleri gerekir. Başkaca latekse karşı alerjisi olan, hassas cilt li insanlar, kronik ilaç kullananlar ve üstcilt effüs yolları hastalıklarıyla uğraş eden şahısların tüke

tilmesi önerilmez. Ölçüsüz tüketildiğinde ise kaşıntı, kızarıklık, ağız içi yaralara neden olabilir. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avokadonun faydaları nelerdir? Avokado nasıl tüketilir? Avokado nasıl tüketilir? Avokado hangi hastalıklara iyi gelir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin