Ergenlik dönemi ve özellikleri nedir? Kızlarda ve erkeklerde ergenlik belirtileri neler?


Her Ana ve pecilt n dehşetli düşü olan 'Ergenlik dönemi', kız ve erkek evlatlarının adım adım erişkinliğe geçtiği bir devirdir. Fizikî ve ...


Her Ana ve pecilt n dehşetli düşü olan ‘Ergenlik dönemi’, kız ve erkek evlatlarının adım adım erişkinliğe geçtiği bir devirdir. Fizikî ve ruhsal değişimlerin sarih olarak görüldüğü ergenlik periyodunda kızlarda ve erkeklerde oluşan özellikleri sizler için araştırdık. Ergenlik periyodunda neler olur? Kızlarda ve erkeklerde ergenlik periyodu belirtileri neler? Erkeklerin ergenliğe girdiği nasıl anlaşılır? Ergenliğin aşamaları neler? İşte karşılıkları…

Velev erken olsun velev geç herkesin eninde ahir başına geleceği ergenlik devri, sağlıklı büyüme ve gelişimin doğal bir modülüdür. Çocukluktan erişkinliğe geçiş evresi olarak tanımlayabileceğimiz Ergenlik devri cinsiyete mahsus bedensel ve ruhsal değişimlerin besbelli olarak görüldüğü ve üreme fonksiyonlarının kazanıldığı bir evredir. Kız ve erkeklerde farklı yaş aralıklarına nazaran girilen ergenlikte günümüzde ‘Ergenlik yaşı’ algısını oluştursa da aslında evladın yaşı ile değil kemik yaşı ile temaslıdır. Kız evlatlarında kemik yaşı 10 yaşını bulurken erkek evlatlarında daha geç 11 yaş civarında oluşmaktadır. Her evlatta kendine kişisel ergenlik değişimleri görülürken kimi ana ve pederler evlatlarında ergenliğe geçiş devrini çok çetin atlatırken bazıları daha hafif seviyede atlatabiliyor. Yalnızca bedensel farklılıkların görülmediği bu ergenlik devri aileleri en çokta ruhsal değişimlerden ötürü yoruyor. Zira bu periyottaki insanlarda kendi özgürlüklerini ilan etme, arkadaş kümelerini ailelerine tercih etme, ani öfke ve isyanlar üzere durumlar gözetilebiliyor. Evet ergenlik devrinde ne yapılmalı? Ergenlik periyodu özellikleri neler? Kız evlatlarında ergenlik belirtileri neler? Erkeğin ergenliğe girdiği nasıl anlaşılır? Ergenlik devrinde görülen değişimler ve tahlilleri neler? Kız ve erkeklerde ergenliğe geçiş evresi…

ERGENLİK DEVRI VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Çocukluk evresinin bitip artık erişkinliğe geçmeye başlandığının göstergelerini pratiklıkla fark edebileceğiniz ergenlik periyodunda aileleri düşünceli günler beklemektedir. Bu mevzuyla ilgili mütehassıslar ergenlik periyodunun başında biyolojik ahir ise içtimaî değişimlerin olduğunu söylüyor. 10-12’li yaşındaki kızlarda başlayan ergenlik periyodu 20’li yaşlara kadar sürerken erkeklerde daha geç yaşlarda başlayıp daha geç sonlandırabiliyor. Devrin başındaki süratli değişimlerden ötürü erkekler kız arkadaşlarından daha ufak tefek görünüp daha çocuksu hareketler sergileyebiliyor.

Pekala kızlarda ve erkeklerde ergenlik nasıl işliyor? Gelin birlikte inceleyelim. İşte kızlarda ve erkeklerde ergenlik devri belirtileri ve özellikleri…

KIZLARDA ERGENLİK BELİRTİLERİ NELER?

ERGENLİKTE GÖRÜLEN FIZIKÎ DEĞİŞİMLER

çağımızdaki pek çok ana, kız evlatlarının ergenliğe girme yolundaki sürecin adet görmeleriyle başladığını zanneder. Gelgelelim, kızlardaki adet olma durumu ergenliğin başlangıcı değil tamamlanmasıdır. Kız evlatlarında yaklaşık 10-11 yaş civarında görülen ergenlik devri, vücutta tüylenme görülmesi ve göğüslerinin büyümesiyle başlar. Kız evladı vücudunun gerek bedensel gerekse ruhsal mealde ‘kadın’ kimliğine bürünmesinin ön adımı olan ergenlikte kız çocuklarındaki vesair belirtileri ise şu halde:

GÖĞÜSLERİN BÜYÜMESİ

Kızlarda ergenlik periyodu belirtilerinde birinci olarak göğüste tomurcuklanma başlar. Bazen tek bazen de eşit büyüme olarak görülen göğüslerde birden teğe büyüme olmaz. Başlangıçta düz olan göğüsler, hafif çıkıntılarla kendini ayan eder ve vakitle büyümeye başlar. Göğüslerin büyük olması genetik özelliklere bağlı olduğundan ötürü her genç kızın göğüs büyüklüğü de tıpkı olmaz. 3-5 yıl arasında büyümeye devam eden göğüsler kilo alma durumu ile irtibatlıdır. Kişi kilo alında yağ dokusu artacağı için göğüs de büyür.

TÜY ÇIKMASI

Koltuk altı nahiyesinde başlayan tüylenmeler, daha sonra bacaklarda ve Genital nahiyede de kendini gösterecektir. Kızlarda tüylenme biçimi karşıt üçgen görünümünde hafif bacak aralarına yayılacak biçimde gelişir. Koltuk altı kıllarının Genital ortamdaki kıllanmadan evvel başlaması ise daha seyrek rastlanan bir durumdur.

AKINTI GELMESİ

Ergenliğe giren kız evlatlarının iç çamçok fazlanda beyaz yahut sarımsı lekeler görülebilir. Bu lekelerin görülmesiyle birlikte 6-12 ay içinde regl periyodu başlar. 28 günde bir gerçekleşen, 3 ile 7 gün arasında devam eden adet periyodunda çok şiddetli karın ağrıları meydana gelebilir.

CİLT SORUNLARI

Vücuttaki hormonal likitler artacağı için yüz kesiminde yağlanma, sivilce ve siyah nokta üzere problemlerle karşılaşılabilir.

KIZ EVLATLARI ERGENLİĞE KAÇ YAŞINDA GİRER?

Ergenlik devri kız ve erkeklerde farklı yaş kümelerinde görülür. Kızlarda 9 ile 13 yaşları arasında başlayıp 21 yaşına kadar devam eder. (Herkeste tıpkı yaşlarda olacak diye bir düstur yoktur, insana nazaran değişir)Bu sayının değişken bir sayı olduğu unutulmamalıdır.

ERKEKLERDE ERGENLİK DEVRI BELİRTİLERİ NELER? ERKEKLERİN ERGENLİĞE GİRDİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

Tıpkı kızlarda olduğu üzere yeniden kimseye şahsi değişken olabilen ergenlik yaşı erkeklerde umumi itibariyle 10-15 yaş kümesini kapsamaktadır. Kız evlatlarına nazaran daha baskın ve net görülen bedensel değişimlerin en kıymetli sebebi hipofizden kaynaklanmaktadır. Hormonlar üzerindeki istikrar için çok kıymetli olan bu durum ergenlik devri öncesinde erkeklerde kemiklerin büyümesine neden olur.

Pekala ergenlik devri erkeklerde hangi değişiklikleri beraberinde getirir? Erkeklerde ergenlik periyodu belirtileri ve değişimleri…

ERKEKLERDE ERGENLİK BELİRTİLERİ:

Erkek evlatlarında görülen birinci ergenlik belirtisi testislerdeki büyüme ile sağlanır. Beraberinde tiz çıkan ses kalınlaşır, uzunluğu süratli bir biçimde uzar. Testi büyümesi çoğunlukla 11-12 yaş civarında oluşurken 1 sene sonra penis kesimindeki kıllanmayı da beraberinde getirir.

Bıyık nahiyesinde başta olmak üzere yüzün makul ortamlarında kıllanma artar. Saçlar daha süratli yağlanır, yüzde sivilce ve siyah noktalar artar.

ERKEKLER KAÇ YAŞINDA ERGENLİĞE GİRER?

Kızlara nazaran daha geç vakitte ergenliğe giren erkekler 10-15 yaşları arasında ergen olabilir. Erkeklerde ergenlik devrinin 25 yaşına kadar uzayabileceği bilinmelidir.

ERGENLİK PERIYODUNDA NASIL BESLENİLMELİ?

Ergenlik periyodundaki erkeklerin ve kızların vücutlarındaki yağ nispetleri birbirinden farklıdır ve bu periyottaki insanlar enerjik olmaya daha çokça gereksinim duyarlar. Genç kızlarda menstrual döngünün oluşmasıyla bir arada demir eksikliği görülebilir. Bu ve bunun üzere beslenme problemlerinin görülmemesi için kimi noktalara dikkat etmek gerekir.

1- Demir bakımından varlıklı olan yumurta, et öbeği, kura baklagiller ve tam tahıllar tüketilmelidir.

2- Her gün nizamlı olarak 4 porsiyon süt ve süt eserleri vücuda alınmalıdır.

3- sabah yemeğisız dışarı çıkılmamalıdır.

4- Ara öğünlerde iştahın artmaması için, metabolizmanın hızlanması ve insülin istikrarı sağlanmalıdır.

>5- Fast-food şekli yemekler tüketilmemeye itina gösterilmelidir.

6- Her gün en az 2 litre su içilmelidir.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ergenlik dönemi ve özellikleri nedir? Kızlarda ve erkeklerde ergenlik belirtileri neler?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin