Yalın ayakla toprakta yürümenin faydaları

Araştırmalara nazaran, sentetik kauçuk tabanlı ayakkabılar toprakla insan vücudu arasındaki elektron aktarımına müsaade vermiyor. Bu geçişi ...


Araştırmalara nazaran, sentetik kauçuk tabanlı ayakkabılar toprakla insan vücudu arasındaki elektron aktarımına müsaade vermiyor. Bu geçişi yalnızca cilt tabanlı ayakkabılar sağlıyor. Mütehassıslar toprağa basmanın tesirli bir antioksidan olduğunu belirterek toprağa basmanın yararlarını şu halde açıklıyor:

Özgür radikallerin dolaşımını azaltır

Metabolizmanın düzgün çalışabilmesi için gerekli olan bağımsız radikaller sigara, x-ray cihazları ve gayri birçok kimyasallar ve elektronik eşyalar sebepiyle vücudumuzda sıradandan daha çokça dolaşırlar. Bu özgür radikaller yaşlanmaya ve kronik marazlara sebep olur. Toprakta yalın ayakla yürümenin yararı ise bu özgür radikalleri nötrleyerek vücuttaki dolaşımını azaltmaktır.

Uyku kalitesini arttırır

Kronik uyku meseleleri yaşayan biriyseniz toprak sizin ilacınız olabilir! Yalın ayakla toprağa basmak vücudunuzdaki gerilim hormonu olan kortizol seviyesini düşürerek uyku kalitenizin fazlalaşmasını sağlar.

adele(kas) ağrılarının geçmesini pratiklaştırır

ilk defa spor yapıyorsanız yahut uzun aralardan sonra spora tekrar geri döndüyseniz başlangıçta önemli adele(adele(kas)) ağrıları yaşarsınız. nedeni adele(adele(kas))larda biriken laktik asitin oluşturduğu bir rahatsızlıktır. Masajlarla yahut esneme hareketleriyle ağrıları hafifletseniz bile ağrıyı kesecek tahliller bulunmuyor. Yapılan son araştırmalara nazaran yalın ayak toprağa basmak antrenman sonrası oluşan adele(adele(kas)) ağrısını önemli biçimde azaltıyor.

Psikolojinizi olumlu yanda tesirler

Gaetan Chevalier tarafından yapılan bir araştırmaya nazaran gün içinde en az bir saatini toprakta yalın ayak yürümeye ayıran insanlar, geçirmeyenlere orantıyla kendilerini ruhsal açıdan rahatlamış hissettiklerini rapor ettiler. Ilmî çalışmalar şahsî tefsirlere bağlı olsa da sonuçlar umut vaat ediyor. Gün içerisinde yalın ayak atacağınız birkaç adım gerilim, dert üzere birçok sıkıntıda alternatif tedavi olarak görülebilir.

Adet öncesi sendromunu (PMS) azaltır

PMS, birçok bayanda baş ağrısı, duygusal değişimler, vücudun umumunda şişme ve ani depresyon olarak ortaya çıkıyor. Şayet PMS’i azaltmak için denediğiniz tüm teklifler işe yaramadıysa yalın ayakla toprakta yürümeyi deneyebilirsiniz. Üstte de belirttiğimiz üzere toprakta yürümek kortizol hormonu seviyesini düşürdüğünden adet öncesi sendromunuzla başa çıkmanızı pratiklaştırabilir.

Kilo vermenize yardımcı olabilir

Gerilim, tüm kötülüklerin anası. Gerilimli olduğumuzda umumide yemek yemeye yöneliriz ve seçtiğimiz yiyecekler yüksek orantıda şeker ya da yağ içerir. Yeniden toprağın gerilim hormonu olan kortizolu azaltması özelliğinden yararlanarak yaptığımız berbat seçimlere son verebiliriz. Tabi ki toprakta yürürseniz kilo verirsiniz üzere bir şey söylemiyorum lakin yapacağınız seçimleri değiştirebilirsiniz.

kalpp sıhhatine uygun gelir

Yapılan araştırmalara nazaran, çıplak ayakla yürümenin kanın akışkanlığını arttırarak pıhtılaşmanın önüne geçtiği görülüyor. Böylelikle kalppp sıhhatinin korunmasına yardımcı oluyor. Yalın ayakla toprağa basmak, al kan hücreleri içerisindeki zeta potansiyelini arttırarak al kan hücresi sayısını arttırıyor. Negatif elektrik yüküyle yüklü olan al kan gözelerini(gözelerini(hücrelerini))n artışı ise kan akışını hızlandırıyor ve pıhtılaşma önleniyor.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadi

n.net/yalin-ayakla-toprakta-yurumenin-faydalari.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Kan,Stres


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yalın ayakla toprakta yürümenin faydalarıBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin