Çocuklarda erken ergenlik belirtileri neler, nasıl önlenir? Erken ergenliğe neden olan yiyecekler


Ergenlik periyodu öncesindeki birtakım kriterler bilhassa de kız evlatlarında erken ergenliği tetiklemektedir. Kız ve erkek evlatlarının ...


Ergenlik periyodu öncesindeki birtakım kriterler bilhassa de kız evlatlarında erken ergenliği tetiklemektedir. Kız ve erkek evlatlarının olağandan daha erken yaşlarda ergenliğe girmesini önlemek için dikkat etmeniz gerekenleri sizlere derledik. Erken ergenlik nedir, erken ergenlik belirtileri neler? Kız evlatlarında erken ergenlik tahlili nedir? Erken ergenlik neden olur? Kızlarda ve erkeklerde ergenlik devri belirtileri…

çağımızdaki ailelerin umumunda yaşanan ve korku veren durumlardan biri olan erken ergenlik için bilirkişiler, kız evlatlarının 8 yaşından evvel (Meme tomurcuklanması ve tüylenmeyi) erkeklerde ise 9 yaşından evvel (Yumurtalık hacminde artış) üzere cinsiyet belirtilerinin ortaya çıkmasını ‘Erken ergenlik’ olarak nitelendiriyor. Erkeklere nazaran kızlarda daha sık karşılaşılan erken ergenlik durumunun ortaya çıkmasındaki fazlalık kilolar, genetik ya da hormonal durumlar, endokrin bozucular, anne- pecilt n boşanması üzere en önemli birtakım etkenler çocuklarda erken ergenlik durumunu tetikleyebilir. Ana ve pederlerin evlatlarında şüphelendikleri erken ergenliğin olup olmadığını anlayabilmenin en tesirli yolu iddialarla yürümek değil sağlıklı bir klinikte gerçekleştirilen fizik muayenesidir. Şayet tabip erken ergenlik sebepleri arasında organik bir rahatsızlık tespit etmişse birinci evvel bu marazın tedavisine yönelik tatbikler yapılır. Erken ergenlik tedavi metotları arasında geçen ergenlik iğnesi yahut aşı tedavisi halinde duyduğumuz tesirli ilaçlar sayesinde Hipofiz bezinin ergenlik hormonlarını salması engellenir. Kalçaya ya da bacağa uygulanabilen bu aşılar cilt altına yahut adele(adele(kas))ın içine de yapılabilmektedir.

ERKEN ERGENLİK NEDİR? ERKEKLERDE VE KIZLARDA ERKEN ERGENLİK BELİRTİLERİ

Kızlarda göğüs büyümesi erkeklerde ise testis yani yumurta büyümesi ile birlikte birinci ergenlik işaretlerinin temelleri atılmış olur. Devamında cinsiyete yönelik organların gelişmesi, boyun süratlice uzaması ve tüylenmelerle birlikte ergenliğe geçiş başlanır. Herkeste farklı olması ile birlikte umum manada bakacaksak olağanda kız evladı 10 yaş civarında ergenliğe erkek evladı ise 11 yaşında girerken, her iki cinsiyetin de ergenlik belirtilerini bu yaşlardan daha evvel görülmesi ile ‘Erken ergenlik’ kavramı ortaya çıkar.

KIZLARDA ERGENLİK PERIYODU BELİRTİLERİ

– ilk adetin görülmesi
– Göğüs tomurcuklanması
– Koltuk altı ve vajinada kıllanma
– Akıntı gelmesi
– Göğüslerde hassaslık
– cilt meseleleri

ERKEKLERDE ERGENLİK PERIYODU BELİRTİLERİ

– Testislerin büyümesi
– Penis boyutunda artış
– Sivilce ve siyah nokta artışı
– Uzunluk uzaması
– Kıllanma

ERKEN ERGENLİĞE sebep OLAN YİYECEKLER NELER?

Evlat Endokrinoloji Bilirkişisi Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, son devirlerde artış görülen erken ergenliğin ana aslının endokrin sorunlarından kaynaklandığını söyledi. Endokrin bozucu unsurların erken ergenliği tetiklediğini belirtmesinin yanı sıra bu hususların neler olduğuna da şu halde değindi:

İçerisinde soya unsuru olan bisküviler, sucuk, salam, sosis, mayonez, ketçap, cips üzere azıklar erken ergenliğe yol açmaktadır. Başkaca içerisinde lavanta bulunan eserlerden duş jeli ya da kozmetik eserler de erken ergenliğe yol açıyor. 

KIZ EVLATLARINDA ERKEN ERGENLİK DAHA ÇOKÇA GÖRÜLÜYOR!

Kız evlatlarının kullandıkları şampuan, deodorant ve parfümlerdeki kimi kimyasal unsurlardan ötürü ergenliğe daha erken vakitte girdikleri tespit edildi.

Yaşları 9 -13 civarı olan yekun 179 kız evladı ile 159 erkek evladının vücudundaki kimyasalları her 9 ayda bir test eden araştırmacılar, ortaya çıkan bedelleri, validelerinin hamilelik sürecindeki kimyasal kıymetleriyle karşılaştırdı.

HAMİLELİKTE KİMYASALA MARUZ KALMAK ERKEN ERGENLİĞİ TETİKLİYOR!

Araştırmanın sonuçlarına nazaran, hamilelikte kimyasalların tesirinde kalmış olan gebelerin evlatlarının başkalarına nazaran daha erken yaşta ergen olduğu ortaya çıktı.

Araştırma ekibinin başındaki Kim Harley, “Aynı devranda, 9 yaşında vücudunda yüksek seviyede paraben bulunan kızların daha erken ergenliğe girdiklerini tespit ettik. Bulgularımız, ortamdaki kimyasalların erken ergenlikte rol oynayabileceğine ait hipotezi destekliyor” sözünü kullandı.

EVLATLARI ERKEN ERGENLİKTEN KORUYACAK ÖNLEMLER

Validelerin kızlarıyla ilgili en çok korktukları durumlardan biri de erken periyotta ergenliğe girmeleridir. çağımızda gençler arasında sıklıkla tüketilen fastfood yiyecekler, kimsede uykusuzluk ve çok fazla şişmanlık (çok bol şişmanlık (obezite)) üzere bir çok sıhhat meselelerine neden olmaktadır. profesyoneller tüm bu sıhhat dertlerinin çocuklarda erken ergenliğe neden olabileceğini vurguluyor. Bu nedenle münhasıran de valideler, erken ergenlikle uğraş konusunda haber sahibi olmalılardır. Evet alınabilecek tedbirler nelerdir?

1- gebelik periyodunda katiyetle sigara tüketilmemeli ve ölçüsüz kilo alımına gidilmemeli.

2- ilk altı ay sırf ana sütü tüketilmeli, ek besine geçiş döneminde yoğurt, meyve püreleri, çornaturel çiçek Doğal çiçek balııııar ve 7 aydan sonra köfte formunda verilecek al etle beslenmeli.

3- Çocukluk periyodunda durağan bir ömür mahalline hareketli bir ömür teşvik edilmeli.

4- Nizamlı ve istikrarlı uyku ölçüsüyle çokça kilo alımı engellenmeli.

5- 8 yaşından evvel tüylenme sorunu görülüyorsa kesinlikle bilirkişiye gidilmeli.

6- Aile arasında erken devirde ergenliğe giren birileri varsa genetik tarama yapılmalı.

7- Mektep periyodundaki evlatların hareketsiz geçen hayatları, kilo alımıyla b

ir arada erkenden ergenlik periyoduna girilmesini sağlayacaktır. Bu nedenle evlatların hareket etmesi sağlanmalı.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuklarda erken ergenlik belirtileri neler, nasıl önlenir? Erken ergenliğe neden olan yiyecekler

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin