Ergenlik dönemi ve özellikleri nedir? Kızlarda ve erkeklerde ergenlik belirtileri neler?


Her Ana ve pecilt n dehşetli düşü olan 'Ergenlik dönemi', kız ve erkek evlatlarının adım adım erişkinliğe geçtiği bir devirdir. Fizikî ve ...


Her Ana ve pecilt n dehşetli düşü olan ‘Ergenlik dönemi’, kız ve erkek evlatlarının adım adım erişkinliğe geçtiği bir devirdir. Fizikî ve ruhsal değişimlerin bariz olarak görüldüğü ergenlik periyodunda kızlarda ve erkeklerde oluşan özellikleri sizler için araştırdık. Ergenlik devrinde neler olur? Kızlarda ve erkeklerde ergenlik devri belirtileri neler? Erkeklerin ergenliğe girdiği nasıl anlaşılır? Ergenliğin aşamaları neler? İşte karşılıkları…

Velev erken olsun velev geç herkesin eninde ahir başına geleceği ergenlik devri, sağlıklı büyüme ve gelişimin doğal bir kesimidir. Çocukluktan erişkinliğe geçiş evresi olarak tanımlayabileceğimiz Ergenlik periyodu cinsiyete has bedensel ve ruhsal değişimlerin bariz olarak görüldüğü ve üreme fonksiyonlarının kazanıldığı bir evredir. Kız ve erkeklerde farklı yaş aralıklarına nazaran girilen ergenlikte günümüzde ‘Ergenlik yaşı’ algısını oluştursa da aslında evladın yaşı ile değil kemik yaşı ile irtibatlıdır. Kız evlatlarında kemik yaşı 10 yaşını bulurken erkek evlatlarında daha geç 11 yaş civarında oluşmaktadır. Her evlatta kendine kişisel ergenlik değişimleri görülürken kimi ana ve pederler evlatlarında ergenliğe geçiş devrini çok sıkıntı atlatırken bazıları daha hafif seviyede atlatabiliyor. Yalnızca bedensel farklılıkların görülmediği bu ergenlik periyodu aileleri en çokta ruhsal değişimlerden ötürü yoruyor. Zira bu periyottaki kimselerde kendi özgürlüklerini ilan etme, arkadaş öbeklerini ailelerine tercih etme, ani öfke ve isyanlar üzere durumlar gözetilebiliyor. Pekala ergenlik periyodunda ne yapılmalı? Ergenlik devri özellikleri neler? Kız evlatlarında ergenlik belirtileri neler? Erkeğin ergenliğe girdiği nasıl anlaşılır? Ergenlik devrinde görülen değişimler ve tahlilleri neler? Kız ve erkeklerde ergenliğe geçiş evresi…

ERGENLİK PERIYODU VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Çocukluk evresinin bitip artık erişkinliğe geçmeye başlandığının göstergelerini pratiklıkla fark edebileceğiniz ergenlik devrinde aileleri düşünceli günler beklemektedir. Bu bahisle ilgili bilirkişiler ergenlik periyodunun başında biyolojik ahir ise içtimaî değişimlerin olduğunu söylüyor. 10-12’li yaşındaki kızlarda başlayan ergenlik devri 20’li yaşlara kadar sürerken erkeklerde daha geç yaşlarda başlayıp daha geç sonlandırabiliyor. Devrin başındaki süratli değişimlerden ötürü erkekler kız arkadaşlarından daha ufak tefek görünüp daha çocuksu hareketler sergileyebiliyor.

Pekala kızlarda ve erkeklerde ergenlik nasıl işliyor? Gelin birlikte inceleyelim. İşte kızlarda ve erkeklerde ergenlik periyodu belirtileri ve özellikleri…

KIZLARDA ERGENLİK BELİRTİLERİ NELER?

ERGENLİKTE GÖRÜLEN FIZIKÎ DEĞİŞİMLER

çağımızdaki pek çok ana, kız evlatlarının ergenliğe girme yolundaki sürecin adet görmeleriyle başladığını zanneder. Lakin, kızlardaki adet olma durumu ergenliğin başlangıcı değil tamamlanmasıdır. Kız evlatlarında yaklaşık 10-11 yaş civarında görülen ergenlik periyodu, vücutta tüylenme görülmesi ve göğüslerinin büyümesiyle başlar. Kız evladı vücudunun gerek bedensel gerekse ruhsal manada ‘kadın’ kimliğine bürünmesinin ön adımı olan ergenlikte kız çocuklarındaki gayri belirtileri ise şu biçimde:

GÖĞÜSLERİN BÜYÜMESİ

Kızlarda ergenlik devri belirtilerinde birinci olarak göğüste tomurcuklanma başlar. Bazen tek bazen de eşit büyüme olarak görülen göğüslerde birden teğe büyüme olmaz. Başlangıçta düz olan göğüsler, hafif çıkıntılarla kendini aşikâr eder ve devirle büyümeye başlar. Göğüslerin büyük olması genetik özelliklere bağlı olduğundan ötürü her genç kızın göğüs büyüklüğü de tıpkı olmaz. 3-5 yıl arasında büyümeye devam eden göğüsler kilo alma durumu ile temaslıdır. Kişi kilo alında yağ dokusu artacağı için göğüs de büyür.

TÜY ÇIKMASI

Koltuk altı ortamında başlayan tüylenmeler, daha sonra bacaklarda ve Genital yerde de kendini gösterecektir. Kızlarda tüylenme formu aksi üçgen görünümünde hafif bacak aralarına yayılacak halde gelişir. Koltuk altı kıllarının Genital yerdeki kıllanmadan evvel başlaması ise daha seyrek rastlanan bir durumdur.

AKINTI GELMESİ

Ergenliğe giren kız evlatlarının iç çamçok fazlanda beyaz yahut sarımsı lekeler görülebilir. Bu lekelerin görülmesiyle birlikte 6-12 ay içinde regl periyodu başlar. 28 günde bir gerçekleşen, 3 ile 7 gün arasında devam eden adet periyodunda çok şiddetli karın ağrıları meydana gelebilir.

CİLT MESELELERI

Vücuttaki hormonal likitler artacağı için yüz ortamında yağlanma, sivilce ve siyah nokta üzere kahırlarla karşılaşılabilir.

KIZ EVLATLARI ERGENLİĞE KAÇ YAŞINDA GİRER?

Ergenlik periyodu kız ve erkeklerde farklı yaş öbeklerinde görülür. Kızlarda 9 ile 13 yaşları arasında başlayıp 21 yaşına kadar devam eder. (Herkeste birebir yaşlarda olacak diye bir esas yoktur, İnsane nazaran değişir)Bu sayının değişken bir sayı olduğu unutulmamalıdır.

ERKEKLERDE ERGENLİK PERIYODU BELİRTİLERİ NELER? ERKEKLERİN ERGENLİĞE GİRDİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

Tıpkı kızlarda olduğu üzere yeniden kimseye şahsi değişken olabilen ergenlik yaşı erkeklerde umumi itibariyle 10-15 yaş kümesini kapsamaktadır. Kız evlatlarına nazaran daha baskın ve net görülen bedensel değişimlerin en kıymetli sebebi hipofizden kaynaklanmaktadır. Hormonlar üzerindeki istikrar için çok kıymetli olan bu durum ergenlik devri öncesinde erkeklerde kemiklerin büyümesine neden olur.

Evet ergenlik devri erkeklerde hangi değişiklikleri beraberinde getirir? Erkeklerde ergenlik periyodu belirtileri ve değişimleri…

ERKEKLERDE ERGENLİK BELİRTİLERİ:

Erkek evlatlarında görülen birinci ergenlik belirtisi testislerdeki büyüme ile sağlanır. Beraberinde tiz çıkan ses kalınlaşır, uzunluğu süratli bir biçimde uzar. Testi büyümesi çoğunlukla 11-12 yaş civarında oluşurken 1 sene sonra penis yerindeki kıllanmayı da beraberinde getirir.

Bıyık ortamında başta olmak üzere yüzün belli kesimlerinde kıllanma artar. Saçlar daha süratli yağlanır, yüzde sivilce ve siyah noktalar artar.

ERKEKLER KAÇ YAŞINDA ERGENLİĞE GİRER?

Kızlara nazaran daha geç vakitte ergenliğe giren erkekler 10-15 yaşları arasında ergen olabilir. Erkeklerde ergenlik devrinin 25 yaşına kadar uzayabileceği bilinmelidir.

ERGENLİK DEVRINDE NASIL BESLENİLMELİ?

Ergenlik periyodundaki erkeklerin ve kızların vücutlarındaki yağ orantıları birbirinden farklıdır ve bu devirdeki insanlar enerjik olmaya daha çokça muhtaçlık duyarlar. Genç kızlarda menstrual döngünün oluşmasıyla bir arada demir eksikliği görülebilir. Bu ve bunun üzere beslenme problemlerinin görülmemesi için birtakım noktalara dikkat etmek gerekir.

1- Demir bakımından varlıklı olan yumurta, et kümesi, kura baklagiller ve tam tahıllar tüketilmelidir.

2- Her gün nizamlı olarak 4 porsiyon süt ve süt eserleri vücuda alınmalıdır.

3- sabah yemeğisız dışarı çıkılmamalıdır.

4- Ara öğünlerde iştahın artmaması için, metabolizmanın hızlanması ve insülin istikrarı sağlanmalıdır.

5-

Fast-food biçimi yemekler tüketilmemeye ihtimam gösterilmelidir.

6- Her gün en az 2 litre su içilmelidir.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ergenlik dönemi ve özellikleri nedir? Kızlarda ve erkeklerde ergenlik belirtileri neler?

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin