Temizlik maddeleri kemik erimesine yol açıyor

ABD'de yapılan ve geçtiğimiz günlerde Journal of Endocrinology and Metabolism mecmuasında de yayınlanan araştırmaya nazaran antibakteriyel ...


ABD’de yapılan ve geçtiğimiz günlerde Journal of Endocrinology and Metabolism mecmuasında de yayınlanan araştırmaya nazaran antibakteriyel özellikteki paklık unsurunda bulunan triclosan (TCS), kemik erimesine yol açıyor. 20 yaş üzeri bin 848 bayan üzerinde yapılan çalışmada, idrarında TCS’si yüksek çıkan bayanlarda, kemik yoğunluğunun tıpkı kademede azaldığı görüldü.

Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi İç Marazları ve Endokrinoloji Kompetanı Prof. Dr. Hasan Aydın, tirclosan’ın birçok farklı eserde bulunduğunu belirterek ihtarlarda bulundu.

Hijyen için kullanılıyor

Antiseptik özellik barındıran tüm paklık unsurlarının içerisinde triclosan var. Bu çalışma Amerikan Beslenme ve Sıhhat Çalışma Araştırması’nın bir kesimi olarak yapılmış. Triclosan, mikrop karşıtı özellik gösteren bir unsur ve biz bunları aslında hijyeni artırmak için kullanıyoruz. Sabunlardan tutun da diş macununa, ağız temizleme sularına, çamaşır sularına kadar çok farklı paklık eserinde bu unsur var. Direkt her türlü arilik unsuru yoluyla vücuda giriyor. Örneğin dişimizi fırçaladığımızda, ağzımızı çalkaladığımızda, vücudumuz direkt emiyor bu maddeyi. Ya da arilik unsurlarına direkt maruz kalarak soluyabiliyoruz. Direkt temas yoluyla vücuda girebiliyorlar, cilt ten emilim laf konusu olabilir.

Risk artıyor

Osteoporozun toplulukta görülme sıklığı yüzde 20 civarında. Bu açıdan birinci sırada aslında. Mesela kalppp illetlerinden, velev kanserden bile daha ziyade görülen bir hastalık osteoporoz. Yol açtığı dertler arasında en değerli şey aslında kırığa yol açması. Kemik kırıklarına, vertebradaki kırıklara yol açarak belde eğrilik, bel ağrıları, uzunluk kısalmasına sebep oluyor. Kalça kırığı en tehlikelisi. Zira sonrasında birinci bir yıl içinde vefat riski yüzde 20 civarı. Yani her 5 kalça kırığı geçiren hastadan birini kaybediyoruz demektir bu. Geçmişe kalanların yarısı da alışılagelmiş günlük hayatına geri dönemez halde oluyorlar. Zira yalnızca kalça protezi konarak tedavi edilebiliyor. Başkaca hastaneye yatışları gerektiriyor kırıklar. Bu da memleketteki sıhhat maliyetinin çok bollaşmasını sebep oluyor. Osteoporoz toplulukta esasen böylesine önemli bir sıhhat sorunu iken, üzerine bir de bu cins kimyasal hususların eklenmesiyle riski artırmış oluyoruz.

Çalışmada hem menopoz öncesi bayanlar hem menopoz sonrası hatunlar var. Lakin tesirin menopoz sonrasında daha çokça olduğu tespit edildi. Bu durumda yapılması gereken şey aslında triclosan içeren arilik unsurlarını ya hiç kullanmamak yahut firmaların triclosan’ı aklık hususlarının içerisinden çıkarması. Şayet kullanmaya mecbursak o hengam denetimli bir biçimde, mümkün olduğu kadar az ölçülerde kullanacağız.

Daha sağlıklı eserler de var

Aslında triclosan içermeyen mikrop karşıtı özellikteki paklık unsurları de var. Maliyetleri biraz daha yüksek oluyor saf ki bunların. Lakin bunlara talep arttıkça maliyeti de düşecektir. Bilinçli bir tüketici olmak istiyorsak aldığımız her türlü eserin içeriğini okumamız gerekiyor. İçeriğinde triclosan bulunan eserlerden mümkün olduğunca uzak durmak kural. Triclosan pratik bulunan, maliyeti de son nokta düşük olan bir mikrop karşıtı özellikteki husus. Münasebetiyle firmaların bundan vazgeçmemelerindeki temel nedenlerden biri bu. fakat bence firmaların da taşın altına birazcık ellerini koymaları gerekiyor. Bu işin aslında ciddiyetinin farkına varmaları ve triclosan’ı aklık unsurlarının içerisinden yavaş yavaş çıkarmaları gerekiyor.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.ne

t/temizlik-maddeleri-kemik-erimesine-yol-aciyor.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Unsur,Yol,Temizlik Hususları,Oluyor,Özellik


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Temizlik maddeleri kemik erimesine yol açıyorBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin