Demirhindinin faydaları nelerdir? Düzenli demirhindi şerbeti içerseniz…


Bitki olarak uzun yıllardır kullanılmasına karşın Osmanlı Mutfağında şerbeti yapıldıktan sonra tanının demirhindinin insan sıhhatine inanılmaz ...


Bitki olarak uzun yıllardır kullanılmasına karşın Osmanlı Mutfağında şerbeti yapıldıktan sonra tanının demirhindinin insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor muydunuz? Adeta vücudu yenileyen bu mucize bitki hakkında merak edilenleri derledik. Pekala demirhindinin yararları nelerdir? Nizamlı tüketilen demirhindi şerbetine dair her şey haberimizin detayında…

Ana vatanı Afrika olan demirhindi 5000 yıl öne keşfedilmiş azık olarak tüketilmesinin yanı sıra bitkisel tedavilerde de kullanılmıştır. Bir öbür ismi hint hurması olarak geçen demirhindinin yaprakları hayvanlara yem olarak verilirken meyvesinden reçel de yapılır. Ekşimsi bir tadı olan demirhindi bitkisi yemeklere salatalara ve turşulara konulabilir. Birtakım yörelerde üzerine toz şeker atılıp tüketilir. Papatya, sinameki ile karıştırılarak doğal müshil ilacı da elde edilir. ancak çok güçlü bir müshil olduğundan bir bilirkişiye başvurmadan tüketilmesi önerilmez. Devletimizde Osmanlı devrinde keşfedilmiş. Şerbet oalrak sarayda yapılan bu bitkinin insan sıhhatine yararları keşfedildikten sonra doğal tıbbi tedavilerde de kullanılmıştır. Nizamlı tüketildiğinde karaciğeri temizleyerek 20 yaş gençleştirdiği tespit edilmiştir.  kuvvetlü bir anti-oksidan  ve anti-enflamatuar olmasının yanı sıra içerisinde E, B, C vitaminleri ve demir, fosfor, manganez ve diyet lifi barındırmaktadır. 

DEMİRHİNDİNİN YARARLARI NELERDİR? NIZAMLI DEMİRHİNDİ ŞERBETİ İÇERSENİZ…

Susuzluğu gidermesi en yaygın yararları arasındadır. Başkaca vücuttaki likit nispetini dengeleyerek böbreklerde taş ya da kum oluşumu da mahzurlar. Bu yüzden mütehassıslar bilhassa Ramazan aylarında iftar ve sahur arasında en çokça 2 bardak demirhindi şerbeti içilmesini tavsiye eder. 

Kimi besinlerden ötürü ortaya çıkan mide ekşimesine de güzel gelir. İçerdiği antioksidan unsurlar sayesinde mide asidini dengeleyerek önemli rahatsızlıkları önler. Başkaca demirhindi şerbeti bağırsakları yumuşatarak idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) üzere önemli olan hazım sorunun oluşumunu önler. Metabolizmayı hızlandırarak besinlerin kana çabuk karışmasını sağlarken toksinlerinde vücuttan atılmasını sağlar. 

Çevresel tesirlerden ötürü deforme olmuş hudut hücrelerindeki toksinleri azaltarak ruhsal marazlara yakalanma riskini azaltır. Konsantre gücünü artırarak yorgunluk üzere sıhhat problemlerinin yaşanmasını önler.

C vitamini kandaki istenilmeyen kolesterolü düşürerek damarlardaki kanın akışını pratiklaştırır. Demirhindi meyvesinde yüksek orantıda bulunan bu vitamin damarlardaki kanın akışını pratiklaştırarak kalppp rahatsızlıklarına yakalanma orantısını düşürür. Birebir devranda bu duruma bağlı ortaya çıkabilecek yüksek tansiyonu da önlemiş olur.

Anti-mikrobiyal özelliği sayesinde de vücuttaki zararlı parazitleri azaltır. Bağışıklığı kuvvetlendirerek vücudu kanserli hücrelere karşı korur. Tıpkı hengamda bağırsaklardaki kurtları ortadan kaldırır.

Demirhindiden yapılan içecek karaciğeri tüm toksinler temizler. 20 yaş karaciğeri gençleştirir. 50 gram demir hin

diyi yarım litre suyun içinde kaynatınız. Daha sonra suyu süzünüz ve sabah akşam bir bardak tüketebilirsiniz.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demirhindinin faydaları nelerdir? Düzenli demirhindi şerbeti içerseniz…

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin