Mide sindirimi nasıl hızlandırılır? Sindirimi zorlaştıran ve kolaylaştıran yiyecekler


Kısa vadeli lakin kronikleşen kimi hazım sorunları birçok kişinin münhasıran de yemek yedikten sonra yaşadığı şikayetler arasında gelmektedir ...


Kısa vadeli lakin kronikleşen kimi hazım sorunları birçok kişinin münhasıran de yemek yedikten sonra yaşadığı şikayetler arasında gelmektedir. Bu üzere hazım sıkıntılarını kısa yoldan ilaçsız bir biçimde çözmek için dikkat etmeniz gereken değerli hususları sizlere araştırdık. sinndirimmi uzun süren besinler neler? sinndirimmi kolaylaştıran besinler hangileri? sinndirimm sistemi nasıl süratli çalıştırılır? sinndirimmi kolaylaştıran ve rahatlatan bitki çayı tanımları…

Kimi vakit konutta ya da dışarıda yemek yediğimizde tercih ettiğimiz besin çeşitlerine nazaran birtakım hazım sorunları ile karşı zıdda kalabiliriz. Tükettiğimiz besinlerin karında pratik sindirilememesi sonucu oluşan sinndirimmsızlık, gaz meseleleri ve şişkinlik kişi üzerinde epey rahatsızlık veren bir durumdur. Topluluk içerisinde bu biçim şikayetlere yönelik tahlil niteliğinde sunulan birtakım ilaçlar durumu önlese de birçok kişi bunu ilaçsız halletmeyi daha çok tercih etmektedir. Bunun için de birinci olarak rahatlatıcı bitki çayları ve hazımi pratik besinlerin tercih edilmesi gelir. Anlık olarak her ne kadar bize uygun gelecek olsa da doğal ve sağlıklı yollarla mide hazımini rahatlatmak daha ülküdür. Evet hazım sistemi nasıl süratli çalıştırılır? sinndirimme uygun gelen yiyecekler neler? karınnin eritmesi en çetin olan besinler neler? sinndirimmi kolaylaştıran bitki çayı nasıl yapılır? İşte mide sorunları ile karşılaşan kimselere reçete niteliğinde doğal tahliller…

MİDE SİNDİRİMİ NASIL HIZLANDIRILIR? SİNDİRİMİ HIZLANDIRAN 3 TEKLIF

Vücudumuza aldığımız yiyeceklerin minik kesimler haline gelerek içindeki hususların kullanışlı olmasına yarayan hazım süreci, kimi besinlerde pratik olabiliyor iken kimilerinde hayli kuvvettür. Sindirme suratı her ne kadar kimseye kişisel çalışsa da suratını ve kalitesini yükselten tavsiyelere kulak vererek bu meselesi önleyebilirsiniz. İşte mide hazımini hızlandıran teklifler…

1. TERTIPLI SPOR

Gün içerisindeki hareketliliğiniz tüketeceğiniz azıkların hazımini pratiklaştırmaktadır. Tercih edilecek olan spor egzersiz hareketleri ile besinler kalın bağırsakta daha az duracak ve dışkı ile vücuttan uzaklaştırılacaktır. Spor vaktini yemek sonrasına bırakacaksanız bunun için en az 1 saat geçmesini beklemelisiniz.

2. KENDİNİZİ YORMAYIN

Geceleyin siz yatağınızda uyurken hazım sisteminden sorumlu organlarınız dinlenmeye makbul ve kendini yeniler, sonunda de daha süratli sindirme gerçekleşir. Yemek sonrasında azıkların sindirilmesi için en az 2-3 saatin geçmesini bekleyin aksi takdirde verimli bir hazım gerçekleştirilmez.

3. fazla LIKIT TÜKETİN

Günlük alınması gereken likit ölçüsünü vücudunuzda karşılayın. En az 2,5-3 litre su içmek dışkınızı yumuşaklaştırır ve kabızlığın önüne makbul. Ayrıyeten midede tokluk hissettirerek kilo vermenize de yardımcı olur.

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRAN YİYECEKLER NELER? SİNDİRİM DOSTU BESİNLER

Günlük beslenme programında tercih edebileceğiniz yiyecekler arasında lif pahası yüksek olan besinleri tercih etmeniz önerilebilir. Bağırsak sıhhati konusunda 1 numara olan lifli besinler suyu emdiği için dışkının ağırlığı  azalacaktır. Bu nedenle bol bol likit tüketimine değer verilmeli, lif orantısı yüksek tam tahıllı eserler, meyveler, sebzeler, baklagiller, kabuklu yemişler ve tohumları tüketin.

Probiyotik bakımından varlıklı olan yoğurt tüketimi hem hazımi pratiklaştırmada hem de kilo vermede hayli önerilen besinlerdendir. İçerisindeki organizmalar hazıme olumlu ek sağlarken yararlı bakterilerin de fazlalaşmasını sağlar. Başkaca enfeksiyon riskini önlemesinin dışında bağışıklık sisteminin daha sahih çalışmasına da müsaade verir.

karın adele(adele(kas))larının adele(adele(kas))ılmasına tesirli olacak zencefil ile besinlerin ince bağırsağa geçmesi daha pratik olur. Ayrıyeten kış hastalıklarına karşı tüketilebilecek en ülkü bitkilerdendir. sinndirimm sisteminin süratli çalışması için uygulanabilecek tekniklerden birisi de metabolizma hızlandıran elma sirkesidir. Öğlenleyin ya da akşamleyin salataya 1 kaşık ölçüsünde elma sirkesi koymak işinizi görecektir.

SİNDİRİMİ UZUN SÜREN BESİNLER NELER? MİDEDE EN GÜÇ ERİTİLEN ŞEY…

Münhasıran de bayram günlerinin vazgeçilmezi olan çikolatalar direkt olarak reflüyü etkileyerek hazımi pratiklaştırmaktadır. Sütün içinde bulunan laktoz hususu mide üzerinde gaza ve şişkinliğe sebep olarak hazımi zorlaştırmaktadır.karınsi hassas olan kimselerin laktozsuz eserleri tüketmesi daha çok önerilir, alerjik riski de epeyce yüksektir.

Mutfakta yemek yaparken kullanılan en temel gereçlerden biri olan soğan erimesi zor besinlerdendir. Dışkı ile vücuttan uzaklaştırıldığında yanmaya sebep olarak hazım sistemini olumsuz etkileyebilmektedir. karınde rahatsızlık hissi uyandırdığı yetmezmiş üzere bir de midenin en çetin erittiği şeylerden biri olduğu için gaz ve şişkinliğe yol açabiliyor. Bu nedenle olabildiğince pişmiş ve tarafken şıkça çiğneyerek yemek daha hakikat olacaktır.

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRAN BİTKİ ÇAYI TANIMI

NANE ÇAYI PRODÜKSIYONU

MATERYALLER: 2 tatlı kaşığı kuru nane ya da 10 tane taze nane yaprağı

YAPILIŞI:  Yarım litre kadar kaynatılmış suyu cam demliğe koyduktan sonra kuru nane ya da taze nane yapraklarını koyup üzerini kapatın. 5-6 dakika demledikten sonra birkaç dilim limon ekleyip içmeye başlayabilirsiniz.

REZENE ÇAYI IMALATI

GEREÇLER: 2 çayy adele(kas)ıgı dövülmüş rezene tohumu

YAPILIŞI: Kaynattığınız suya rezene tohumlarını ek edip 5 dakika boyunca demlenmesini sağlayıp şıkça süzün. İsteğe nazar

an 1 çayy adele(kas)ıgı ölçüsünde naturel çiçek Doğal çiçek balıııı koyup tatlandırma yapabilirsiniz.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mide sindirimi nasıl hızlandırılır? Sindirimi zorlaştıran ve kolaylaştıran yiyeceklerBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin