Domatesin faydaları nelerdir? Pişirilmiş domates ne işe yarar? Domatesin zararı ver mıdır?


En çok tüketilen besin olan domates hakkında hiç bilinmeyenleri sizler için araştırdık. Yapılan araştırmalarda pişirilmiş domatese dair ortaya ...


En çok tüketilen besin olan domates hakkında hiç bilinmeyenleri sizler için araştırdık. Yapılan araştırmalarda pişirilmiş domatese dair ortaya çıkan gerçek herkesi şaşırttı. Kan yaptığına inanılan ve güçlü bir antioksidan özelliği olan domatese dair merak edilen her şeyi derledik. Evet domatesin yararları nelerdir? Pişirilmiş domates ne işe yarar? Domatesin zararı ver mıdır? İşte tüm bu soruların karşılığı haberin detayında…

Domates içerdiğinde yüksek kıymette çok farklı vitamin ve mineraller barındırdığı için en yararlı besinler arasındadır. Alfa-lipolik asit sayesinde vücuttaki glikozu kuvvete çevirir. Likopen vücuttaki hücrelerin yenilenmesi için gerekli unsurlardan biridir. Domatesin yüze 80’i bu husustan oluşur. Dünyanın derhal çabucak her mekanında yetişen domatesin anavatanı Güney Amerikadır. Sos imalatında nispeten kullanılan domates, çeşitli hallerde tüketilmektedir. Çiğ, pişirilmiş ve kurutulmuş çeşitleri ile tüketime açık olan domates tabiatta bilenen en düzgün antioksidandır. amansız hastalık(kanseer) araştırmalarında kullanılan domatesin mutasyona uğrayan hücreler üzerinde olumlu tesirleri tespit edilmiştir. Mütehassıslar son yapılan araştırmada pişirilmiş domatesin mahsusen uyku bozukluğuna güzel geldiğini ortaya çıkarmış. Başkaca domates pişirilince asit ve husus orantılarının da yükselmesini belirten mütehassıslar tertipli tüketildiğinde vücudumuza birçok yarar sağladığını vurguluyor.

PİŞİRİLMİŞ DOMATESİN BİLİNMEYEN YARARLARI

– zorlü antioksidan unsurları sayesinde vücuda nüfuz eden kanserli hücrelerin sayısını azaltarak, bağışıklık sisteminin bu hücrelere karşı direncini artırır. Bilhassa erkek marazı olan prostat kanserini engellemede en tesirli doğal usuldür.

– Bilim adamları kan basıncının mütemadi değiştiği kişilerde birçok marazın ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu vurguluyor. Yaptıkları araştırmalarda ise vücudun sodyum nispetini dengeleyen en tesirli besinin pişirilmiş domates olduğunu belirtiyor. 

– Kan basıncını dengelemesinin yanı sıra kanı temizleyerek kalbe giden damarların tıkanmasını önler. Birebir devranda kalppp bu yolla çokça efor sarf etmediğinden, ritim bozukluğu, panik atak üzere marazların riski azalmış olur. 

– Diyabet hastaları kandaki insülin nispetinin fazlalaşmasından korktukları için birçok besini tüketemez. Gelgelelim domates içerdiği asit ve şekeri kuvvete çeviren hususları sayesinde bu risk öbeğinde olmayan besinlerdendir. Bilirkişiler diyabet hastalarının hafta da birde olsa domatesi pişirerek 3 tane tüketmesini tavsiye eder. 

– Hudut sistemi ve hücreleri vücudumuzdaki hassas noktalardan biridir. Bunların rastgele bir nedenden ötürü deforme olması sonucunda önemli ruhsal problemler ortaya çıkar. Mütehassıslar bu durumun engellemenin en tesirli doğal yolunun domates olduğunu belirtiyor. Münhasıran pişirilerek tüketilen domates bu faydayı iki kat daha ziyade karşılar.

– İçerdiği yüksek ölçüde lif sayesinde kabızlığı da önler. ancak domatesin kabukları ile ziyade tüketmeyiniz birtakım bünyelerde domates kabuğu kabızlığa da neden olur.

EVET DOMATES NASIL PİŞİRİLİP TÜKETİLMELİDİR?

Hafta da 3 tane pişirilen domates tüketmenizde yarar var. 3 domatesi yeterlice kaynatın pişen domatesin kabuklarını soyun. Dilimlediğiniz domateslerin üzerine dilerseniz limon sıkıp tüketebilirsiniz. Ya da domatesi ortadan ikiye bölün teflon bir tavada kızı ateşte pişirip de tüketebilirsiniz.

DOMATESİN YARARLARI NELERDİR?

Demir bakımından güçlü olduğundan kanda bulunan hemalogbin gözelerini(gözelerini(hücrelerini)) artırarak kan nispetini yükseltir.

İçerdiği lif sayesinde hazıme yararı olan domates uzun vade tokluk hissi veren besinler arasında birinci sırada gelir. Diyet yapanlar için ülkü bir besindir.

Likit orantısı yüksek olduğundan vücudun muhtaçlığı olan suyu karşılar. Bu özelliği sayesinde cildi yeniler. Parlak bir görünüm kazanmasını sağlar.

Potasyum minerali kalppp sıhhati için kıymetlidir. İki adet domates vücudun gereksinimi olan potasyumun yüzde 30’unu karşılar. 

Göz içerindeki vitamin ve minerallerin azalması münhasıran katarak ve göz kuruluğuna neden olur. Gelgelelim domates içerdiği flavonoid üzere hususlar sayesinde bu üzere illetlerin yaşanmasını önler. 

Ehliyetsiz beslenmeye bağlı hücrelerin yapısında önemli bozulmalar meydana gelir. Bu durumu önlemek için vücudun yani bağışıklık siteminin antioksidanlara gereksinimi vardır. Domates güçlü bir antioksidan olduğundan hücre onarımını destilave ederek yapısını korur.

DOMATESİN ZARARI VAR MIDIR?

Eksperler organik olmayan domatesler konusunda önemli ihtarlarda bulunuyor. İçeriğinde organik hususlar barındırmayan domates, organların zarlarındaki hücrelere zarar verir. Beta-bloker ilacı kullanan hastaların domatesi mutlaka ölçüsüz tüketmemesi gerekir. Başkaca birtakım İnsanlerin bağışıklık sistemleri likopene karşı hassastır. Likopen domatese rengini ver

en husustur. Bu maddeyi alan insanlarda tenkızarıklığı, şişlik, kaşıntı üzere belirtiler ortaya çıkar. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domatesin faydaları nelerdir? Pişirilmiş domates ne işe yarar? Domatesin zararı ver mıdır?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin