Jinekolojik kanser riski 45 yaşından sonra artıyor

Sistemsiz beslenme, içki, sigara, veladet yapamama ve genetik faktörlerin jinekolojik kanserlere taban hazırladığını anlatan Medicana ...


Sistemsiz beslenme, içki, sigara, veladet yapamama ve genetik faktörlerin jinekolojik kanserlere taban hazırladığını anlatan Medicana International İstanbul Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Mütehassısı Doç. Dr. Ceyhun Numanoğlu, “Türkiye’de görülen kanserler esas rahim, rahim ağzı ve yumurtalık ve vulva ve vajina kanserleri. Rahim kanseri, gelişmiş memleketlerdeki en sık görülen jinekolojik kanser tipidir. Yerkürede görülme sıklığı 100 binde 8.2’dir. Yüzde 85-90 orantısında çoğunlukla erken evrelerde yakalanır. O nedenle nispeten âlâ huyludur” diye konuştu.

Türkiye’de jinekolojik kanserlerin her geçen gün arttığını söz eden Doç. Dr. Numanoğlu, jinekolojik kanserler ve tedavi yolları ile ilgili değerli haberler verdi.

Vajinal kanamaya dikkat

Vajinal kanaması olan hastalara yapılan biyopsiler tanı koydurucudur. Menopoz sonrası olan kanamaların yüzde 30’u dışardan hormon kullanmaya ilişkinken polipler yaklaşık yüzde 10 ve kanser ise yaklaşık yüzde 5 hastada kanama sebebi olarak önümüze çıkmaktadır. Bazen yapılan rutin denetim ultrasonografilerde rastlantısal olarak bulunan rahim zarındaki kalınlaşmalardan yapılan biyopsilerde tanı konabilmektedir.

iyileştirme başarısı yüksek

En sık 45-50 yaşlarında önümüze çıkmaktadır. Düşük sosyo-ekonomik seviye, çok doğurmuş olmak, çok eşlilik, sigara ve makûs hijyen riski artıran faktörlerdir. Hastalarda kanlı kokulu akıntı, alaka sonrasında kanamalar biçiminde klinik belirtiler olabilir. Bazen yapılan muayenede büyümüş olan kanser kitlesi gözle görülebilmektedir. Erken evre rahim ağzı kanserlerinde tedavi muvaffakiyet talihi epey yüksektir. O nedenle erken evre ve evlat isteği olan hastalarda rahmi koruyan ameliyat alternatifleri oluşturulmuş ve muvaffakiyetle tasarruf sahasına girmiştir.

Yumurtalık kanserlerinin tanınmasında ultrasonografi ve tümör markırları ön olana çıkmaktadır. O nahiyede saptanan bir kitlenin ayırıcı tanısında ultrasonografi dışında tümör markırları (Ca125, Ca199, HE4, CEA) ve MR da yararlı olmaktadır. 40 yaşın üstünde olmak, erken adet başlangıcı, geç menopoz, hiç evlat doğurmamış olmak, kısırlık, kısırlık tedavisi almak, genetik yatkınlık yakalanma riskini artırmaktadır. Çok evlatlı olmak, veladet denetim hapı kullanmak, tüplerin bağlanmış olması, rahmin alınmış olması ve emzirme ile riskin azalabilir.

Yumurtalık kanserinin tedavisi esas olarak, yapılacak ameliyatla tüm tümörlü dokuların, (rahim ve yumurtalıklar dahil olmak üzere) lenf bezeleri ve omentumun (karın içi gözetici yağ katmanı) çıkarılması biçiminde olmaktadır. Ameliyat sonrasında çoklukla yaklaşık 6 ay müddetli kemoterapiyle tedavi sürdürülmeli ve izlem hayat uzunluğu devam ettirilmelidir.

Erken evre kanserler ve borderline (ara tip) olanlarda organ esirgeyici yaklaşımlar şayet evlat isteği varsa uygulanabilmektedir. Duruma nazaran açık ya da gizli yapılabilmektedir. Cerrahide rahim ve yumurtalıklar, muayyen durumlarda bölgesel ve paraaortik lenf bezeleri ve omentum çıkarılmakta ve patoloji sonucuna nazaran gerektiğinde ilave radyoterapi (ışın tedavisi) ve kemoterapi verilmektedir. Evlat isteği olan genç hastalarda kollayıcı tedaviler uygulanabilir. Bu hastalarda yüksek dozlu hormonla ilaçlar 3-6 ay kullanılıp alınan cevaba nazaran evlat olmasına müsaade verilmekte, yerinde karşılık yoksa ya da ilerleme laf konusu olursa standart cerrahi tedavi hastalara sunulmaktadır.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.net/jin

ekolojik-kanser-riski-45-yasindan-sonra-artiyor.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

iyileştirme,Olmak,Rahim,Çocuk,kan akması,Erken,amansız hastalık(kanseer),Yumurtalık


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Jinekolojik kanser riski 45 yaşından sonra artıyorBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin