Antep fıstığının faydaları nelerdir? Düzenli 10 tane Antep fıstığı yerseniz ne olur?


Kuruyemiş olarak tüketilen Antep fıstığının insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor musunuz? İçindeki yağ nispeti epeyce düşük ...


Kuruyemiş olarak tüketilen Antep fıstığının insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor musunuz? İçindeki yağ nispeti epeyce düşük olan Antep fıstığı B6 vitamini bakımından epey güçlü bir meyvedir. Bu sayede vücut organlarının işlevselliğini artırmaya yardımcı olur. Evet Antep fıstığının yararları nelerdir? Nizamlı 10 tane Antep fıstığı tarafsanız ne olur? Sizler için bu soruların cevaplarını araştırdık.

Sakız ağaç ailesine bağlı ağaç cinsinde yetişen kabuklu meyveye fıstık denir. Ülkemizde  birinci kere üretim merkezi olarak Gaziantep’te kurulduğundan Antep fıstığı olarak geçmiştir. Lakin üretim olarak yüzde 40 Şanlıurfa’dır. Ağaçta yetişen bu meyve iç kabuğu yağlı dış kabuğu ise serttir. Ana vatanı Türkiye, İran ve Türkmenistan olan Antep fıstığı yaygın olarak tatlıcılık ve ilaç imalatında kullanılır. Sıcak havaları çok seven fıstık ağacının dört çeşidi vardır. Diyabetten kansızlığa kadar birçok illete yeterli gelen Antep fıstığı, tıpkı devranda kilo vermede de yardımcı olan kabuklu bir meyvedir. Bilirkişiler, mahsusen kanser riski taşıyan hastaların tüketmeleri gerektiği vurguluyor. Her gün 10 tane tüketilen Antep fıstığı vücudun yağ gereksinimini karşılar. Ayrıyeten vücudun gereksinimi olan B1, fosfor, vitamin ve protein eksikliği içinde günde 100 gram tüketilmesinde yarar var. Kabuklarıyla birlikte tuz da yüksek ateşte kavrulan Antep fıstığı kuruyemiş olarak da tüketilir.

ANTEP FISTIĞININ YARARLARI NELERDİR?

Damarları genişleterek kanın vücutta daha rahat dolaşmasını sağlarken, kolesterol seviyesini düşürür ve kalppp sıhhatini korur. İçerdiği yararlı yağ sayesinde vücudun kilo almasını önler beraberinde ise kuvvet orantısını artırır. 

Kandaki şeker ölçüsünü istikrarlar. Bilirkişiler şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. İnsülin direncini düşüren Antep fıstığı beraberinde basıncı da düşürerek inme, felç ve yüksek tansiyon risklerini de azaltır.

Posa açısından pirinç, buğday ve patates üzere besinlerden daha zengindir. Posası kaynatıldığında çıkan önüm kuru cilde güzel gelir. Cildin yüzeysel yapısını yeniler. E vitamini desteği sağlayarak yaşlanma belirtilerini düşürür. 

Yüksek gücü sayesinde dimağ sıhhatine da güzel gelir. B6 vitamini hudut sistemindeki hücreleri yeniler. Bu sayede beyefendisinin hafıza kısmı zorlenir. Başkaca B6 vitamin yalnızca dimağa değil birebir devirde bağışıklık sistemini de zorlendirir. 

Kabuğundaki lif sayesinde mide zarını korur ve karında oluşan asit orantısını istikrarlar. Bağırsaklardaki florasayı koruyarak hazımi rahatlatır. sindirimsızlık ve şişkinlik üzere sıhhat dertlerinin riskini azaltır. 

İçerdiği E, C ve B vitaminleri böbrek ve meshane ortamında oluşan kumların daha rahat dökülmesini sağlar. 

Antep fıstığı kaynatılıp suyu içildiğinde ise mütemadi öksürüğü keser. Tıpkı devirde akciğerde; sigara ve kafein orantısı yüksek olan içeceklerden kaynaklanan iltihaplanmayı hafifletir.

İnsan vücudunun muhtaçlığı olan fosforun yüzde 60’ını rahatlıkla karşılar. Günlük bir kahve kahve fincanıı bile tüketildiğinde fosfor seviyesini artırır.

İleri yaşlarda artan göz marazlarını engellemede bile tesiri vardır. Lutein ve zeaksantin hususları sayesinde göz içindeki likit nispetini artırarak katarak oluşumunu önlerken görme orantısını çoğaltır. 

ANTEP FISTIĞININ ZARARLARI NELERDİR?

Çok ziyade tüketildiğinde kilo almaya neden olur. Yağ nispeti yüksek olduğundan karaciğer yağlanmasını artırarak ciltyüzeyinde sivilce oluşur. Tıpkı hengamda kolesterol seviyesinin yükselmesini sağlar. Ayrıyeten

içerdiği protein bağışıklık sistemindeki unsurlara karşı savaş açarak alerjik reaksiyona sebep olabilir. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Antep fıstığının faydaları nelerdir? Düzenli 10 tane Antep fıstığı yerseniz ne olur?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin