Sarılmanın faydaları nelerdir? Sarılmak insan psikolojisini nasıl etkiler?


ruhani bunalımlar yaşayan kimselerin daha çokça gereksinim duyduğu sarılma toplulukta kozmik şefkatin sembolüdur. Yapılan araştırmalarda 20 ...


ruhani bunalımlar yaşayan kimselerin daha çokça gereksinim duyduğu sarılma toplulukta kozmik şefkatin sembolüdur. Yapılan araştırmalarda 20 saniyelik samimi bir sarılmanın kişisi birden keyifli ettiği ortaya çıkarılmıştır. Hisleri irdeleyen sarılmanın insan sıhhatine yararları olduğunu vurgulayan bilirkişilerin araştırmalarıyla bir arada sarılmaya dair merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Pekala sarılmanın yararları nelerdir? Sarılmak insan psikolojini nasıl tesirler? bütün soruların karşılığı haberin detayında…

Neredeyse insanlık başlangıcıyla tıpkı geçmişe bağlı olan sarılma aktivite bilim insnaları tarafından araştırılmıştı. Münhasıran psikoterapi metotlarında kimseyi sakinleştirmek için uygulanır. Toplumsal kurallarda şefkati temsil eden sarılma, fizikî bir olgu olarak başlayıp kimyasal yansımalara davetiye çıkaran tesirli bir ilaca döner. Ilmî araştırmalar, sarılmanın insan sıhhatine pek çok yararı olduğunu ortaya çıkardı. Bilirkişiler, birbirine sarılan kimselerin kendilerini inançta hissettiklerini, bu durumunda insan sıhhatine müspet tesirleri olduğunu vurguluyor. Münhasıran memnunluk hormonunu etkileyen unsurların salgılanmasında tesirli olan sarılma, kan basıncını dengeleyerek riskli illetlerin önünü kesmiş olur. Gelgelelim eksperler sarılmanın iki kişinin karşılıklı samimi ve içtenlikle yapması sonucunda bu kadar yarar sağlayabileceğini belirtiyor. 

SARILMANIN YARARLARI NELERDİR?

Oksitosin hormonu vücutta, sarılma anında salgılanmaya başlar. Hormon salgılandığında kişi keyifli hisseder ve sarıldığı insana bağlanmaya başlar. Bu durumun yanı sıra salgılanan oksitosin hormonu bağışıklık sistemini zorlendirir. Böylelikle zorlenen bağışıklık sistemi vücuttaki zararlı bakterilere karşı savaşır.

Sarılma, acıyı azaltır ve kuvvetlenen bağışıklık sisteminin acı eşiğini arttırır. Örneğin; yakınını kaybeden bir kişi hissettiği acıyı sarılarak atlatabilir. Eksperler, mahsusen ruhen yıpranan kişilere sarılmanın onları daha çabuk güzelleştirilebileceğini belirtiyor.

Vücuttaki kan basıncını dengeleyen sarılma aksiyonu tıpkı devirde sonları harekete geçirerek beyindeki kan orantısını düşürür. Bu durum vücudun sakin bir hal almasını sağlarken, gerilim, depresyon ve sonluluk üzere ruhsal rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır.

2009 yılında ABD’li psikologların yaptığı araştırmada; eşlerin gerilimli konuşmalar yapmadan evvel, 20 saniye birbirlerine sımsıkı sarılmaları istenmiştir. Bu durum sonucunda; sarılan çiftlerin kan basıncı ve kalppp atışlarının sıradanlaştığı tespit edilmiştir. Sarılma sonrası vücutta salgılanan oksitosin hormonu, kalppp hastalıklarına yakalanma riskini düşürdüğü ortaya çıkmıştır.

SARILMAK Birey PSİKOLOJİSİNİ NASIL TESIRLER?

gün boyu en ziyade dört kez samimi ve içten sarılma kişinin gerilimini azaltır. Bu durumun yirmi dakika sürmesi bile kişinin kendisini âlâ hissetmesine sağlar. Bilirkişiler bilhassa bu durumun evlat ve ergenlik periyotlarında kendine itimat hissinin artığını vurguluyor. Bunun kanıtı olarak da doğan evladın anasının sıcaklığını hissettiği anda susması olduğu gösteriliyor. Ayrıyeten bilirkişiler güçlü bağların sarılmayla başladığını söylüyor. Psikolojideki temel du

rum inançtır. Kişi kendini ne kadar inançta hissederse o kadar ruhsal olarak da güzel olduğu görülmüştür. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sarılmanın faydaları nelerdir? Sarılmak insan psikolojisini nasıl etkiler?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin