Hamilelikte karın sertleşmesi neden olur? Hamileyken karın gerginliğinde 4 sebep


gebelik devriyle ilgili en çok merak edilenlerden bir tanesi de karın sertleşmesidir. Ana adaylarında görülen karın sertleşmesi durumunun bebek ...


gebelik devriyle ilgili en çok merak edilenlerden bir tanesi de karın sertleşmesidir. Ana adaylarında görülen karın sertleşmesi durumunun bebek için rastgele bir riskin olup olmadığını merak ediyorsanız bu haber tam size göre! gebelikte karın sertleşmesi nedenleri neler? gebelikte karın neden bir tarafa toplanır? hamilelikte karın sertleşmesi nasıl makbul?

gebelik periyodunda ana adaylarından en çok duyulan şikayetlerden birisi de karın sertleşmesidir. Rahim içerisinde büyüyen bebeğin ana adayına uyguladığı pres münhasıran de hamileliğin sonlarına yanlışsız sertleşen karın ile kendini malûm eder. Bunun dışında gereğinden ziyade yemek yemek, idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) olması üzere durumlarda hamilelikte karın sertleşmesi dediğimiz durumu tetikler. Bebeğin hareketli olduğu vakitler içerisinde elin karna koyulmasıyla hissedilen sertlik aslında sizin bebeğinizdir. Sertleşmenin farkına varıldığı birinci aylarda pek çok ana adayı telaşa kapılabiliyor iken ilerleyen periyotlarda şiddetini arttırarak kimi külfetlere neden olabiliyor. Çabucak çabucak tüm hamileliklerde görülen karın sertleşmesinin nedenlerini bir arada inceleyelim…

HAMİLELİKTE KARIN SERTLEŞMESİ sebepLERİ

Hamileliğin 2. Trimesterında esas görülen mide sorunları, gerginlikler ve karın sertleşmesi durumları pek çok kişi tarafından korkulacak bir şeymiş üzere görünse de aslında hamileliğin doğal bir sürecidir. gebelikte karın sertleşmesinin ortaya çıkışını umum itibariyle şöyle sıralayabiliriz.

1- RAHMİN BÜYÜMESİ

mide sertleşmesinin en doğal semptomlarından birisi de büyüyen rahmin karına ağırlık pratiği ve bununla bir arada daha da genişlemeye çalışmasıdır. Rahmin büyümeye başladığı birinci üç aylık Trimesterda bu durum hafiften hissedilebilir.

2- İSKELETİN GELİŞİMİ

Hamileliğin 2. Trimesterında iskelet gelişimi kendini göstererek yavaşça genişlemeye başlar. Kemikler şekillendikçe, karın hizası sertleşmeye başlar, en şiddetlisi ise hamileliğin son periyotlarında hissedilir.

3- KİLO DURUMU

Kilosu düşük olan bayanların birinci vakitlerinde midelerinde yaşadıkları rahatsızlık midede şiddetli sertleşmenin sonucudur. Zayıf kimseler karın sertleşmesini umumide birinci üç ayda yaşarken kilolu bayanların son üç ayda bu durumu daha sık yaşadığı haberdar olunmaktedir.

4- BRAXTON HİCKS adele(kas)ILMASI

gün boyulik yaşantı içerisinde ‘Yalancı adele(adele(kas))ılma’ olarak nitelendirdiğimiz Braxton Hicks adele(adele(kas))ılmaları, vücudun asıl gerçekleşecek olan veladet sancısına hazırlanma sürecidir.

HAMİLELİKTE KARIN SERTLEŞMESİ NASIL ANLAŞILIR?

KARIN SERTLEŞMESİ BELİRTİLERİ

Hamileliğin birinci devirlerinde görülen sertleşmelerin belirtileri başlangıçta epeyce hafiftir ve rahatsızlık hissi uyandırmaz. Yalnızca midede ufak bir gerilme ile beliren sertleşmede adele(adele(kas))larda görülen ağrılarda sertleşmeyi beraberinde getirir. Birden teğe ayağa kalkma, ağır hareketler kolay üzere durumlarla sertleşme şiddeti artabilir. Bu türlü oluşan ağrılarda görülen ağrılar daha çok adele(adele(kas))ıkların sağ tarafında görülür. Gaz, şişkinlik ve idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) üzere belirtilerden karın sertleşmesi anlaşılabilir.

HAMİLELİKTE KARIN SERTLEŞMESİ NASIL MAKBUL?

gebelikte sıklıkla görülebilen karın sertleşmesi durumları ana adayının duruş ve yatış formuyla tercih edilmeli, hareketsiz kalınmamalı ve bu esnada bol bol su içilmelidir. adele(kas)ların rahatlaması ve gevşemesi için ılık suyla duş alınabilir. adele(kas) adele(adele(kas))ılmalarına güzel gelen magnezyum tabletler hekim onayıyla tüketilebilir.

adele(kas)ılmalar geçmiyorsa oturup beklemek mekanına hatun tevellüt mütehassısına görünmek en akıllıcası olacak

tır. Zira kimi durumlarda bu rahatsızlık, erken tevellüdün birinci sinyalleri olabilir.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hamilelikte karın sertleşmesi neden olur? Hamileyken karın gerginliğinde 4 sebepBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin