Yanlış ayakkabı, çocukların ayak sağlığını tehdit ediyor

Talebelerin çok uzun saatlerini tıpkı ayakkabıyla geçirdiklerini ve üst üste birebir ayakkabıyı giydiklerinde ayak dertleri ortaya çıktığını ...


Yanlış ayakkabı, çocukların ayak sağlığını tehdit ediyor

Talebelerin çok uzun saatlerini tıpkı ayakkabıyla geçirdiklerini ve üst üste birebir ayakkabıyı giydiklerinde ayak dertleri ortaya çıktığını belirten Op. Dr. Muğrabi şunları söyledi: “Okula giden evladın minimum 2 tane ayakkabısı olması gerekiyor. Zira ayakkabının üst üste giyilmesi gerçek değil. Üst üste ayakkabı giyme, ayakta havasızlığa, o da ayakkabının içinde oluşan bakteri ve mantarı enfeksiyonların sayısının çoğalmasına yol açar ve ayakkabı içinde ayak şiştiği için tıpkı ayakkabı giyildiğinde, ayakkabı formunu kaybeder. Formu bozulan ayakkabı ile birlikte ayağın içinde durmasını destekleyen nokta da bozulur. Bu da çeşitli ayak sıkıntılarına yol açar.”

Topuk desteği olan ayakkabıları seçin

Evladını giydiği ayakkabının mekanla birebir temas etmemesi gerektiğini, topuk desteğinin koşul olduğunu söyleyen Op. Dr. Muğrabi, “Klasik olarak 5 santim yahut 2,5 cm topuk olması gerekir. Bu yükseklik içinde bir desteğin de olması kaide. Desteğin yuvarlak ve geniş olması ülkü. İç destek evladın sağa sola dönmesini engellemek için, ayağının altındaki topuk yüksekliği yaylanmayı sgöz yaşı dökmek (ağlamak) için gerekli. Ön taraftaki genişlikte ayak parmaklarının şekilsel soruna yol açmayacak biçimde olmalı” dedi.

Evlatlar en çok topuk ağrısı çekiyor

Ayakla ilgili mektep çağ devrindeki çocuklarda en sık görülen rahatsızlığın topuk ağrısı olduğunu söyleyen Op. Dr. Muğrabi, “Büyüme kıkırdakları açık evlatlar mütemadi hareket halindeler. Yük mütemadi topuklarına biniyor. Şayet yeterli bir destekli ayakkabı kullanılmazsa topuk ağrısı en sık rastlanan mesele haline dönüşüyor. Ayakların topuk desteği düzenlendiği anda ağrı ortadan kalkıyor. 2. en sık görünen sorun aile farkında değilse düztabanlık. Evladın ayağında yüksek kavis varsa münasebetli ayakkabı alınmadıysa çocuklarda iç ve dışa basma ve buna bağlı gelişen bacak biçim bozukları ortaya çıkması da beklenen. Evlatların bilhassa ayakkabı almadan evvel bir ortopedik muayeneden geçmesi ayak yapısının ne olduğunun öğrenilmesi ve ona nazaran tercih edilmesi artık rutin haline gelmesi gerekir. En değerli tavsiyem mektep periyoduna başlamadan evvel evlatların ortopedik bir muayeneden geçmesi” dedi.

Ayakkabı tasarrufunda bunlara dikkat

Op. Dr. Selim Muğrabi, çocuklarda ayakkabı tasarrufu ile ilgili olarak yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

– Evlat spor yaparken giydiğini mümkün olmadıkça günlük hayatta giymemeli.

– Spor da giyilen ayakkabılarda, esnemeler daha çokça olacağı için spor ayakkabılarının günlük hayatta giyildiğinde basma kusurları çok daha bariz hale gelecektir.

– Dışarda giyilen ayakkabılar, çoklukla spor ayakkabılarına nazaran daha sert oldukları için ayakta çarpma ortamları oluşması üzere sorunları çıkarır.

– Yapılan spora nazaran ayakkabı seçilmeli.

– Zıplamalı sporda voleybol ve basketbolda kalın ve yumuşak tabanlı ayakkabılar,cilt is ve koşmalı sporda atletizmde stabilize eden ayakkabılar dediğimiz topuğun etrafı sert gereç yapılmış olan ayakkabıların kullanılması çok değerli.

– Evlatlar çok süratli büyüdüğü için ayakkabılarını tercih ederken birinci başta ayakkabılar o parmak boşluğu sebebiyle çok boşmuş genişmiş üzere gelse de 6 – 7 ay içersin de ayak çok süratli büyüyüp bir ayakkabı değişimi muhtaçlığı olabilir. Bunun atlanmaması gerekiyor.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.n

et/yanlis-ayakkabi-cocuklarin-ayak-sagligini-tehdit-ediyor.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Ayak,Topuk,Çocuklar,Spor,Desteği


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yanlış ayakkabı, çocukların ayak sağlığını tehdit ediyorBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin