Yanlış ayakkabı, çocukların ayak sağlığını tehdit ediyor

Mekteplilerin çok uzun saatlerini tıpkı ayakkabıyla geçirdiklerini ve üst üste tıpkı ayakkabıyı giydiklerinde ayak problemleri ortaya çıktığını ...


Mekteplilerin çok uzun saatlerini tıpkı ayakkabıyla geçirdiklerini ve üst üste tıpkı ayakkabıyı giydiklerinde ayak problemleri ortaya çıktığını belirten Op. Dr. Muğrabi şunları söyledi: “Okula giden evladın minimum 2 tane ayakkabısı olması gerekiyor. Zira ayakkabının üst üste giyilmesi akıllıca değil. Üst üste ayakkabı giyme, ayakta havasızlığa, o da ayakkabının içinde oluşan bakteri ve mantarı enfeksiyonların sayısının çoğalmasına yol açar ve ayakkabı içinde ayak şiştiği için tıpkı ayakkabı giyildiğinde, ayakkabı formunu kaybeder. Hali bozulan ayakkabı ile bir arada ayağın içinde durmasını destekleyen nokta da bozulur. Bu da çeşitli ayak sıkıntılarına yol açar.”

Topuk desteği olan ayakkabıları seçin

Evladını giydiği ayakkabının konumla birebir temas etmemesi gerektiğini, topuk desteğinin kaide olduğunu söyleyen Op. Dr. Muğrabi, “Klasik olarak 5 santim yahut 2,5 cm topuk olması gerekir. Bu yükseklik içinde bir desteğin de olması kural. Desteğin yuvarlak ve geniş olması ülkü. İç destek evladın sağa sola dönmesini engellemek için, ayağının altındaki topuk yüksekliği yaylanmayı sgöz yaşı dökmek (ağlamak) için gerekli. Ön taraftaki genişlikte ayak parmaklarının şekilsel meseleye yol açmayacak biçimde olmalı” dedi.

Evlatlar en çok topuk ağrısı çekiyor

Ayakla ilgili mektep çağ periyodundaki çocuklarda en sık görülen rahatsızlığın topuk ağrısı olduğunu söyleyen Op. Dr. Muğrabi, “Büyüme kıkırdakları açık evlatlar daima hareket halindeler. Yük mütemadi topuklarına biniyor. Şayet uygun bir destekli ayakkabı kullanılmazsa topuk ağrısı en sık rastlanan sorun haline dönüşüyor. Ayakların topuk desteği düzenlendiği anda ağrı ortadan kalkıyor. 2. en sık görünen mesele aile farkında değilse düztabanlık. Evladın ayağında yüksek kavis varsa elverişli ayakkabı alınmadıysa çocuklarda iç ve dışa basma ve buna bağlı gelişen bacak form bozukları ortaya çıkması da beklenen. Evlatların mahsusen ayakkabı almadan evvel bir ortopedik muayeneden geçmesi ayak yapısının ne olduğunun öğrenilmesi ve ona nazaran tercih edilmesi artık rutin haline gelmesi gerekir. En kıymetli tavsiyem mektep devrine başlamadan evvel evlatların ortopedik bir muayeneden geçmesi” dedi.

Ayakkabı tasarrufunda bunlara dikkat

Op. Dr. Selim Muğrabi, çocuklarda ayakkabı tasarrufu ile ilgili olarak yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

– Evlat spor yaparken giydiğini mümkün olmadıkça günlük hayatta giymemeli.

– Spor da giyilen ayakkabılarda, esnemeler daha çokça olacağı için spor ayakkabılarının günlük hayatta giyildiğinde basma kusurları çok daha besbelli hale gelecektir.

– Dışarda giyilen ayakkabılar, ekseriyetle spor ayakkabılarına nazaran daha sert oldukları için ayakta çarpma ortamları oluşması üzere meseleleri çıkarır.

– Yapılan spora nazaran ayakkabı seçilmeli.

– Zıplamalı sporda voleybol ve basketbolda kalın ve yumuşak tabanlı ayakkabılar,cilt is ve koşmalı sporda atletizmde stabilize eden ayakkabılar dediğimiz topuğun etrafı sert materyal yapılmış olan ayakkabıların kullanılması çok kıymetli.

– Evlatlar çok süratli büyüdüğü için ayakkabılarını tercih ederken birinci başta ayakkabılar o parmak boşluğu sebebiyle çok boşmuş genişmiş üzere gelse de 6 – 7 ay içersin de ayak çok süratli büyüyüp bir ayakkabı değişimi gereksinimi olabilir. Bunun atlanmaması gerekiyor.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.net/yanlis-aya

kkabi-cocuklarin-ayak-sagligini-tehdit-ediyor-1.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Ayak,Topuk,Çocuklar,Spor,Desteği


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yanlış ayakkabı, çocukların ayak sağlığını tehdit ediyor



Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin