Diş sıkmanın altında stres yatıyor

Marazın mahsusen ağır gerilim altında kalınan günlerin gecelerinde, uyku sırasında ortaya çıktığı biliniyor. Pekala, bruksizmin gün içindeki ...


Marazın mahsusen ağır gerilim altında kalınan günlerin gecelerinde, uyku sırasında ortaya çıktığı biliniyor. Pekala, bruksizmin gün içindeki reaksiyonlarınıza yansıyabileceğini biliyor musunuz? Diş Tabibi Aylin Hoşzeban Erdur, bruksizm hakkında merak edilenleri yanıtlıyor.

Tıp lisanında bruksizm olarak isimlendirilen diş sıkma, dişlerde çok kenetlenme görülmesi ya da diş gıcırdatmak olarak tanımlanıyor. Hastalık, sabahları çoklukla çenede, yüz adele(adele(kas))larında ve boyun kesiminde hissedilebilen ağrılarla ortaya çıkıyor. Gün içinde çokça gerilim altında olmanın ise bruksizm illetine davetiye çıkardığı biliniyor. Yalnızca dişler üzerinde tesiri olmayan diş sıkma marazı, ağız içerisindeki sert ve yumuşak dokuların da zarar görmesine neden olabiliyor.

Mektep ve imtihan devri gerilimi etkiliyor

Diş sıkma meselesi, ruhsal ve genetik faktörler ve gerilimle birlikte görülebiliyor. Bu nedenle çoğunlukla farkına varılmadan, bilhassa yetişkinlerde karşılaşılıyor. Ağır gerilim altında iş hayatını sürdüren İnsanler, başkaca mektep ve test devri gerilimi yaşayan öğrencilerse bruksizmi yaşayan kümeler arasında konum alıyor. Çocuklarda da görülebilen bruksizm, münhasıran süt dişleri ve daimi dişlerin bir arada bulunduğu periyotlarda ağız yapısının tam oturmaması sebebiyle oluşuyor. Araştırmalara göreyse bruksizm %80 orantıyla en çok bayanlarda görülüyor.

Diş sıktığımızı nasıl anlarız

Hastalar çoklukla dişlerini sıktıklarının farkında olmaması sebebiyle, sorunu uzunluğunda görülen adele(adele(kas)) ve çene ağrılarıyla anlayabiliyor. Diş sıkma yalnızca ağrılarla kendini malûm etmeyip, diş kırılmalarına, sallanmalara yahut dişlerde aşınmaya da neden olabiliyor.

iyileştirme uygulanabiliyor

Yetişkinlerde gerilim asıllı görülebilen bruksizm, çiğneme adele(adele(kas))larına botoks yapılarak ya da hastaya kişisel tasarlanan şeffaf plakaların tasarrufuyla tedavi edilebiliyor. Diş tabibinin gerçekleştirdiği tedavinin yanı sıra, psikolog yahut psikiyatrist yardımıyla da illetin tedavisi desteklenebiliyor. Hastanın dişlerinde diş sıkmadan asıllı aşınmalar bulunuyorsa, bruksizm tedavisi gerçekleştirildikten sonra aşınan dişlerdeki biçim bozukluğunu önlemek için porselen kaplamalarla dişlerin estetik görünüme kavuşması sağlanıyor. Bu formül birebir devranda aşınan diş yüzeyinin yarattığı, azalan yüz yüksekliğinin de düzeltilmesine yarar sağlıyor.

Diş sıkma çevre hayatınızı etkiliyor

Bruksizm, kişinin içtimaî hayatında da değişikliklere neden olabiliyor. Diş sıkma sorunu günlük yansıların değişmesini sağlayabiliyor. Diş sıkma davranışı, gün içinde sinirlenildiğinde ve ziyade öfke hissiyle birlikte diş sıkma yahut diş gıcırdatma halinde ortaya çıkabiliyor. Bruksizm tedavisi gerçekleştirildikten sonraysa, diş sıkma davranışı için ruhsal destekle tedaviye devam edilmesi gerekiyor. Hastada görülen gerilimin yahut depresyonun tedavisi gerçekleştirildiğinde hasta bilinçlenirken, hastalık denetim altına alınmış oluyor.

Kadinvekadin

http://www.kadi

nvekadin.net/dis-sikmanin-altinda-stres-yatiyor.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Diş,Hasta,Diş Sıkma,iyileştirme,Stres,sebep,Gün


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diş sıkmanın altında stres yatıyorBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin