Eklem sağlığını korumak için bu besinlere hayatınızda yer açın!

Vücudun büyük bir yükünü sırtalana eklemlerin olumsuz cephede etkilenmemesi epeyce değerlidir. Gerek sosyahayatı gerek sıhhatin büyük bir ...


Vücudun büyük bir yükünü sırtalana eklemlerin olumsuz cephede etkilenmemesi epeyce değerlidir. Gerek sosyahayatı gerek sıhhatin büyük bir kısmını elinde tutan eklem sıhhatini korumak için tükettiğiniz besinleri dikkat etmeniz gerekiyor! Pekala eklem sıhhati nasıl korunur? Eklem sıhhatini korumak için ne yapmalı, nasıl beslenmeli? Eklem sıhhatini korumak ve eklemlerle ilgili bilmeniz gerekenleri Hastane tenndere Ortopedi ve Travmatoloji Bilirkişisi Op. Dr. M. Yavuz Çırpıcı anlattı.

tüm gün hareket eden bir organizmayız. Hayatın alışılagelmiş akışında yürüyor, merdiven inip çıkıyor, üst raflardan bir şeyler alıp koyuyoruz. Bu süreçte sırasıyla en çok diz, ayak bileği, kalça, el bilek, omuz ve dirsek eklemimiz etkileniyor. Eklemler derken yalnızca kemik yapıdan bahsetmiyoruz. Tıpkı hengamda kemiği çevreleyen adele(adele(kas)) ve yumuşak doku sistemini de göz gerisi etmemek gerekir. Kalsiyumdan güçlü besinler ve yeşil yapraklı sebzelerle beslenirken; adele(adele(kas)) uzunluğu ve esnekliğini sağlayan egzersizleri de ihmal etmemek gerekiyor. Bu biçimde oluşturulan bir hayat stili gelecekte kalça ve ayak bileklerinizin sıhhatini korurken sakatlıklarınızın da daha süratli güzelleşmesine yardımcı olabilir’ diye konuştu.

Eklemlerinizin haddini bilin!

Her şeyde olduğu üzere adele(adele(kas)) ve eklemlerinizi kullanmada da bir haddiniz olmalıdır. Kesinlikle adele(adele(kas)) ve kemik yapınıza müsait bir spor tercih etmeniz gerekir. Size elverişli olmayan hareketleri içeren sporlar gelecekte hiç de karşılaşmak istemeyeceğiniz gerilim kırığı, adele(adele(kas)) vecilt don yaralanmaları üzere meseleleri beraberinde getirecektir.

Esneklik ve Eklemleri Korumak İçin Pilates!

Vücuttaki adele(adele(kas))ları en çok çalıştıran Pilates, adele(adele(kas)) ve eklemlerin esnekliğini artırmak için tercih edilebilecek en inançlı spordur. Yüzme de değerlidir; lakin taraf çekimine karşı yapılan bir spor olmadığı için osteoporoz üzere sıhhat sorunlarının tedavisinde rastgele bir tesiri yoktur. Münhasıran yaş ilerledikçe vücudun su tutma nispeti ve bununla birlikte esnekliği azalmaya başlar.

Eklem Sıhhatini Korumak İçin Egzersiz Yapın!

Eklem sıhhatinizi, esnekliğinizi ve adele(adele(kas)) yapınızı korumak için tertipli egzersiz çok kıymetlidir. Egzersiz yaparsanız…

 • Esnekliğiniz artar.
 • Kemik yapınız zorlenir.
 • Eklem ve adele(adele(kas)) ağrılarınız azalır.
 • Istikrarlı hareket etmeyi öğrenirsiniz.
 • Tansiyon ve gerilim sizi daha az olumsuz tesirler.
 • Korku ve depresyon daha az yaşarsınız.
 • sıhhatli kilo verirsiniz.
 • kalpp ve damar sıhhatinizi müdafaaya yardımcı olursunuz.
 • Istenilmeyen huylu kolesterol seviyenizi düşürürken; düzgün huylu kolesterol seviyenizi yükseltirsiniz.
 • Göğüs kanseri, kolon kanseri, Tip 2 diyabet üzere marazların riskini düşürürsünüz.
 • Daha uzun ve sağlıklı bir hayat geçirme talihiniz olur.

Bu Meslek Kümeleri Tehdit Altında Olabilir!

Maden emekçileri, inşaat kesiminde çalışanlar üzere diz çöken, çömelerek uzun müddetli çalışılan meslekleri yapan şahıslar diz eklemi meseleleriyle çok sık karşılaşırlar. Ofis çalışanlarında ise duruş bozukluğu, hareketsizliğe bağlı adele(adele(kas))larda kısalma, bilgisayar ve klavye kullananlarda başparmağı hareket ettiren kılıfın daralması ve ödem oluşmasına bağlıcilt don sıkışması ve el bileği sorunları görülür. Elin temel fonksiyonlarını %65 orantısında sağlayan baş parmakta bilhassa cep telefonu kullananlarda artrit gelişir. Eklem sıhhatiniz için bu besinleri hayatınıza dahil edin!
Zeytinyağı: Yurtdışında yapılan bir araştırmaya nazaran sızma zeytinyağının tertipli tasarrufu eklemlerdeki sinovyal sıvının korunması ve azalması durumunda artışını sağlamaya yardımcı olma konusunda kıymetli bir alternatif olma özelliği taşıyor. Bu nedenle makarna, salata, zerzevat yemeklerinizde zeytinyağı kullanmayı ihmal etmeyin.

Kefir: Yapılan araştırmalar nizamlı kefir tüketen mahsusen sade kefir tüketen kimselerde eklem sertliği ve enflamasyon
belirtilerinde azalma görüldüğü gösteriyor.

Portakal: Bir çalışmaya nazaran, osteoporotik diz ağrısı çeken bir küme kimseye 8 hafta boyunca portakal konsantresi verilmiş ve 8 hafta ahir bu insanların diz ağrılarının ve enflamasyon belirtilerinin azaldığı görülmüştür.

Somon: Şayet romatizmal illetlere bağlı inflamatuar eklem ağrısı sorununuz varsa daha çokça naturel çiçek Doğal çiçek balııııık yiyin. Somon ve uskumru üzere yağlı soğuk su çeşitleri, Omega-3 yağ asitlerinin âlâ kaynaklarıdır. Omega-3, eklem ağrısı ve romatizmalı kişilerde hassasiyet sebebi olan iltihaplanmanın azaltılmasının yanı sıra; eklemlerin sağlıklı
kalmasına yardımcı olabilir. Doğal çiçek balııık sevmiyorsanız doktorunuzun önereceği naturel çiçek Doğal çiçek balııııık yağı kapsüllerini kullanabilirsiniz.

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/eklem-sagligini-korumak-icin-bu-bes

inlere-hayatinizda-yer-acin-5db488cbd23c4961154826bf

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Eklem,Diz,Hareket


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eklem sağlığını korumak için bu besinlere hayatınızda yer açın!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin