Her 8 kadından biri meme kanserine yakalanıyor

Göğüs kanseri farkındalık ayı içerisinde olduğumuz bugünlerde, göğüs kanseri farkındalığının son yıllarda fazlalaşmasıyla erken teşhis bahtı ...


Göğüs kanseri farkındalık ayı içerisinde olduğumuz bugünlerde, göğüs kanseri farkındalığının son yıllarda fazlalaşmasıyla erken teşhis bahtı artıyor. Bayanlarda en sık görülen kanser çeşidi olarak bilinen göğüs kanseri ile ilgili olarak hatunların kesinlikle kendilerini ayda bir elle denetim etmesi gerektiğini söyleyen Tanfer Sıhhat Öbeği Umumî Cerrahı Prof. Dr. İlhan Sungur, “Memede ele gelen kitlenin büyüklüğü evre için kıymetlidir. ilk evrede çoklukla 2 santimin altında küçük bir kitle olur. fakat kitle küçük olup koltukaltına, kemiklere, kaburgalara yayılmış olabilir. Evresi vakitle tetkiklerle ortaya çıkar. iyileştirmede en düzgün sonuç birinci evrede fark edilen hastalardan alınır.” dedi.

Görülme sıklığı arttı

Son periyotta bayanlarda göğüs kanseri görülme sıklığında önemli bir artış var. Göğüs kanserinde genetik faktörler çok kıymetli. Bireyin ailesindeki bayanlarda göğüs kanseri varsa kendisinde de olma ihtimali başkalarına nazaran daha yüksek oluyor. Ama bu genetik risk çoklukla bir numara nokta aile İnsanleri ile sonlu oluyor. 1. aşama aile İnsanlerinde göğüs kanseri olan hatunların denetimlerine çok daha çokça dikkat etmeleri gerekiyor. kalıtsal faktörler göğüs kanseri dışında yumurtalık, rahim ve kalınbağırsak kanserinde de epey tesirli.

Hormonlu besinler ve fast food yiyecekler, münasebetiyle da ziyade kilo ve çok fazla şişmanlık (çok bol şişmanlık (obezite)) göğüs kanserine sebep olabilir. Kilolu İnsanlerin göğüs kanseri olma ihtimali yüksektir. Yağın östrojen tutma özelliği vardır. Östrojen de göğüs kanserinde kıymetli bir hormondur. Bunun yanında devamlı alkol tüketimi ve tevellüt denetim hapları üzere hormon haplarını uzun mühlet kullanmak da riski artırır. Çok gerilim ve erken adet görmek ve geç menopoz üzere faktörleri de risk ögeleri arasına eklememiz gerekir.

Erkeklerde de görülebiliyor

Erkeklerde de göğüs kanseri olabildiğini söyleyen Prof. Dr. İlhan Sungur, fakat görülme sıklığının hatunlara nazaran çok daha düşük olduğunu söz etti. Her yüz göğüs kanseri olan hatuna karşılık göğüs kanserinin 1 ila 3 arası erkekte görüldüğünü belirten Sungur, “Erkeklerde göğüs küçük olduğu için umumide kitle çabuk fark edilir. Lakin erkeklerdeki göğüs kanseri bayanlara nazaran çok daha süratli seyrediyor. Göğüs kanseri hatunlarda olur algısından ötürü çoklukla erkekler bu mevzuyu ihmal ediyor.” dedi.

Her şişlik kanser değildir

Ayna önüne geçip ellerini hür bir formda tutarak ve daha sonra da kollarını havaya kaldırarak göğüslerini denetim etmeliler. Kitle, renk değişikliği yahut rastgele anormal bir durum varsa kesinlikle göze çarpar. Bir evvelki aya nazaran kıyaslama yapmaları gerekiyor. Değişikliği fark edeceklerdir lakin her şişlik de kanser değildir. Bu şişliklerin ekseriyetle yalnızca yüzde 10’u kanser oluyor. Yüzde 70-80’i ise kist oluşumuna işaret eder.

40 yaşından sonra her bayanın mamografi yaptırması ve bunu her yıl tekrarlaması gerektiğine işaret eden Sungur, gelgelelim şayet ailede daha evvel göğüs kanseri olan varsa 40 yaşına kadar beklemeden denetimlerini yaptırılması gerektiğini vurguladı.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.net

/her-8-kadindan-biri-meme-kanserine-yakalaniyor.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Göğüs amansız hastalık(kanseer)i,Fark,Kitle,Kontrol,amansız hastalık(kanseer)


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her 8 kadından biri meme kanserine yakalanıyorBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin